Zmienia się nasze myślenie o bezpieczeństwie Rzeczypospolitej – powiedział prezydent Andrzej Duda, wręczając nominacje generalskie oficerom wojska i innych służb mundurowych. Dodał, że zagrożenia, związane m.in. z wojną Rosji przeciw Ukrainie, wymagają współdziałania służb.
Prezydent zwrócił uwagę, że „skład uroczystości” – z udziałem Wojska Polskiego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa i Służby Więziennej - „pokazuje, jak zmienia się nasze myślenie o bezpieczeństwie Rzeczypospolitej”. Podkreślał współdziałanie wojska i innych służb mundurowych i dzielenie się przez nie obowiązkami.
Czytaj też
„Od 1989 roku Rzeczpospolita nie znalazła się w tak specyficznej sytuacji bezpieczeństwa, w jakiej jest od 24 lutego 2022, kiedy Rosja napadła na Ukrainę, od kiedy poza naszą wschodnią granicą toczy się pełnoskalowa wojna” - powiedział prezydent.
Dodał, że wnioski z wojny wskazują na konieczność modernizacji formacji mundurowych nie tylko pod względem sprzętowym, ale edukacyjnym i strukturalnym.
Zwrócił uwagę, że mianowany na najwyższy w polskim wojsku stopień generała Wiesław Kukuła jest nie tylko szefem Sztabu Generalnego WP, ale i kandydatem na naczelnego dowódcę w razie zagrożenia wojną.
Czytaj też
Dodał, że doświadczenie gen. broni Adana Joksa ze służby w dowództwie V Korpusu amerykańskich wojsk lądowych są wykorzystywane przy formowaniu 2. Korpusu Polskiego- Dowództwa Komponentu Lądowego, na którego czele stoi Joks. Przypomniał, że wśród nominowanych na generalskie stopnie są dowódcy dywizji i brygad, szef SKW, oficerowie odpowiedzialni za modernizację infrastruktury armii, dowodzenie, współpracę sojuszniczą, attaches obrony „w krajach naszych głównych sojuszników” - USA i Wielkiej Brytanii, a także rektorzy-komendanci wyższych szkół wojskowych i Wyższej Szkoły Straży Granicznej.
Prezydent dodał, że Służba Ochrony Państwa została „poddana wielkiej próbie w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy” wojny Rosji przeciw Ukrainie, co wiąże się z „wielkim dodatkowym obciążeniem” funkcjonariuszy, którzy ochraniają osoby na najwyższych stanowiskach w państwie udające się z wizytą na Ukrainę i odwiedzających Polskę przedstawicieli ukraińskich władz.
„Kiedyś, kiedy w dalekiej przyszłości lata służby miną i będziecie patrzyli z perspektywy człowieka odpoczywającego po dobrze wykonanym zadaniu, życzę, żebyście patrzyli z satysfakcją na bezpieczną ojczyznę, którą swoimi decyzjami, profesjonalizmem… przeprowadziliście przez trudny moment w jej historii” – zwrócił się do nominowanych.
Siódmego listopada kancelaria prezydenta poinformowała o nadaniu przez Andrzeja Dudę stopni generalskich 12 oficerom Wojska Polskiego, oficerowi Służby Kontrwywiadu Wojskowego, oficerowi Służby Ochrony Państwa, oficerowi Straży Granicznej oraz dwóm oficerom Służby Więziennej.
user_1048005
Istny sprinterski awans , wciągu 8 lat od pułkownika do generała ( dcy naczelnego ( jak w starym a kawale , a gdzie doświadczenie ?! ) a żyć trzeba .
Mireq
Sam sobie odpowiedziałeś (jeśli to prawda), doświadczenie 8 lat, pracy,
Niwelator
Niedouczony generał więcej szkód narobi niż wroga brygada zmechu, a niedoświadczeni dowódcy najwprawniej podpisują akty kapitulacji...
Edmund
Ci nowi Generałowie mają większe doświadczenie niż ich poprzednicy. Chodzi też o pozbywanie się betonu i starych nawyków ,,nic nie da się zrobić", ,,tak robiłem 40 lat temu to i teraz tak jest dobrze".
rwd
No to z generałami jakoś poszło, teraz jeszcze tylko te 100 tysięcy żołnierzy żeby dobić do 300 i mamy najsilniejszą armię w Europie!
andys
"Zmienia się nasze myślenie o bezpieczeństwie Rzeczypospolitej" Na czy polega ta zmiana?
Niwelator
Na błyskawicznych awansach przydupasów
KrzysiekS
Następni Gen. którzy zaraz uciekną na ciepłe emeryturki.