Reklama

Siły zbrojne

Awanse w wojsku - czwarta gwiazdka dla gen. Kukuły

Gen. Wiesław Kukuła
Szef Sztabu Generalnego WP gen. broni Wiesław Kukuła na święcie SGWP, 25 października 2023
Autor. Jakub Borowski, Defence24.pl

Szef Sztabu Generalnego WP gen. broni Wiesław Kukuła otrzyma nominację na najwyższy generalski stopień w Wojsku Polskim; o awansach generalskich w armii i innych służbach mundurowych poinformowało we wtorek prezydenckie Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.

Reklama

„Prezydent RP Andrzej Duda postanowił o nadaniu stopni generalskich dwunastu oficerom Wojska Polskiego, oficerowi Służby Kontrwywiadu Wojskowego, oficerowi Służby Ochrony Państwa, oficerowi Straży Granicznej oraz dwóm oficerom Służby Więziennej” – przekazało BBN. Akty mianowania  wręczy w Pałacu Prezydenckim 9 listopada, przed Narodowym Świętem Niepodległości.

Reklama

Kukuła został awansowany na stopień generała.

Czytaj też

Spośród innych wojskowych na stopień generała broni awansował dowódca 2. Korpusu Polskiego-dowódca Komponentu Lądowego gen. dyw. Adam Joks, wcześniej zastępca dowódcy V Korpusu amerykańskich wojsk lądowych.

Reklama

Generałami dywizji zostali rektor-komendant Akademii Sztuki Wojennej gen. bryg. Robert Kosowski, attaché obrony w Stanach Zjednoczonych gen. bryg. Krzysztof Nolbert i dowódca 16. Dywizji Zmechanizowanej gen. bryg. Wojciech Ziółkowski.

Czytaj też

Na pierwszy generalski stopień zostali mianowani dowódca 12. Brygady Zmechanizowanej płk Dariusz Czekaj, dowódca 10. Brygady Kawalerii Pancernej płk Mirosław Downar, dowódca 1. Mazurskiej Brygady Artylerii płk Mariusz Majerski, zastępca dyrektora departamentu infrastruktury MON płk Jacek Sankowski, attaché obrony w Wielkiej Brytanii płk Michał Sprengel, pierwszy zastępca dowódcy WOT płk Krzysztof Stańczyk i zastępca szefa sztabu ds. wsparcia-szef pionu 2. Korpusu Polskiego-Dowództwa Komponentu Lądowego płk Piotr Waniek.

W SKW generałem brygady został szef tej Służby płk Maciej Szpanowski.

Czytaj też

Kukuła objął w październiku br. obowiązki szefa SGWP; prezydent Andrzej Duda mianował go na to stanowisko po rezygnacji gen. Rajmunda Andrzejczaka, który wypowiedzenie stosunku służby złożył przed końcem swojej drugiej kadencji na tym najwyższym stanowisku w Wojsku Polskim, jednocześnie z dowódcą operacyjnym gen. broni Tomaszem Piotrowskim.

Czytaj też

Od lutego br. Kukuła był dowódcą generalnym rodzajów sił zbrojnych. Był twórcą i pierwszym dowódcą Wojsk Obrony Terytorialnej powołanych z początkiem 2017 r. Dowodził nimi przez dwie pełne trzyletnie kadencje. Przed objęciem dowództwa WOT był dowódcą Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Łączności w Zegrzu; służył w Iraku i w Dowództwie Wojsk Specjalnych.

Czytaj też

Opowiadał się za zwiększeniem liczebności armii, za fałszywy uważając „paradygmat małej, ale skutecznej armii”. Jak mówił na konferencji Defence24 Day w maju 2023 r., najbardziej zabójczą bronią są ludzie, którzy pokierują nowoczesnym uzbrojeniem. Dlatego jego zdaniem kluczowa jest budowa docelowo 300-tysięcznej armii i rozwijanie rezerw.

Czytaj też

Był zwolennikiem uchwalenia ustawy o obronie ojczyzny uznając ją za podstawę  modelu obrony powszechnej państwa. Z uznaniem witał nowe formy służby, w tym dobrowolną zasadniczą służbę wojskową, i wprowadzenie aktywnej rezerwy.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (3)

 1. Z prawej flanki

  No cóż… jasny sygnał dla oficerów, że związanie się z władzą wydatnie przyspiesza karierę.

  1. PSZ

   Czasami może też zakończyć karierę.

 2. Minister

  Pytanko: czy ktoś zna szybszą karierę w historii naszej armii jak gen. Kukuła?

  1. wert

   ten GOŚĆ zaczynał dowodzenie od sekcji specjalsów, sprawdził się w tworzeniu wojska od zera WOT i ma b dobre kontakty chocby z Finami którzy chyba najlepiej rozpracowali zetę. Gen Kukuła, tam będąc będąc dostał propozycję zakładu z finskim generałem- nie rozróżnisz w akcji zawodowych od zety i powołanej na ćwiczenia rezerwy. Trzy zespoły wykonały zadanie, Kukuła przegrał zakład. Mamy do stworzenia system jednostek szkolnych z odpowiednią bazą sprzętową i kadrą, mamy sciągnąć rekruta, jest FULL roboty i tylko dla dobrego ORGANIZATORA. NW był Piłsudski, dziś jest Poznań

 3. Mario50

  dla mnie 11 listopada jest żęnujący Każda opcja rozdaje awanse Generał Kukuła był za ,,małym'' generałem więc jest teraz dużym W wojsku nadal w wielu przypadkach jest zasada mierny bierny ale wierny Od starego obozu dostaje awans ale czy nadal będzie dowodził? Nowa ekipa może go zmienic ale awans pozostanie ....... Ponadto generałów to ci u nas dostatek Ważne ze na defiladach dobrze to wygląda

Reklama