Siły zbrojne

Prezydent będzie zabiegał o stałą obecność żołnierzy USA w Polsce

Fot. US Army in Europe
Fot. US Army in Europe

Mam nadzieję, że w Polsce będzie stacjonować więcej żołnierzy amerykańskich i będzie to obecność o charakterze stałym; będę o to zabiegał w USA, mam nadzieję, że będę miał sposobność rozmawiać o tym w przyszłości osobiście z prezydentem USA Donaldem Trumpem - powiedział prezydent Andrzej Duda.

Prezydent, który w poniedziałek spotkał się z mieszkańcami Sulęcina, podkreślił, że bardzo cieszy się z obecności wojsk NATO w Polsce. Zauważył, że w Polsce jest obecnie kilka tysięcy żołnierzy amerykańskich. "Mam nadzieję, że będzie ich więcej. Będę o to zabiegał w Stanach Zjednoczonych. Mam nadzieję, że będę miał sposobność rozmawiać na ten temat jeszcze osobiście z prezydentem Donaldem Trumpem w przyszłości. Wierzę w to, że Amerykanie będą u nas obecni i że będzie to taka obecność, która będzie miała w swojej istocie charakter stały" - powiedział.

To kolejny nasz krok w stronę silnego i wolnego państwa - to, że nasi sojusznicy są u nas obecni, że nie jest to "przyjaciel ze Wschodu", który przymusowo nas tutaj uciskał, ale że są to ci, których my tutaj zaprosiliśmy i chcemy, by tu byli jako wsparcie dla naszej wolności, naszej suwerenności, dla naszego bezpieczeństwa.

Andrzej Duda, prezydent RP

Jak dodał, ma na myśli to, "że będą tutaj żołnierze amerykańscy w sposób nieprzerwany".

Andrzej Duda mówił, że Polska przeznacza duże środki na wojsko i że można byłoby przeznaczyć je na inny cel, ale - jak zaznaczył - polska armia potrzebuje tego, żeby mieć nowoczesny sprzęt i by mogła odejść od uzbrojenia poradzieckiego.

Źródło:
PAP

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.