Reklama

Siły zbrojne

Prezydent będzie zabiegał o stałą obecność żołnierzy USA w Polsce

Fot. US Army in Europe
Fot. US Army in Europe

Mam nadzieję, że w Polsce będzie stacjonować więcej żołnierzy amerykańskich i będzie to obecność o charakterze stałym; będę o to zabiegał w USA, mam nadzieję, że będę miał sposobność rozmawiać o tym w przyszłości osobiście z prezydentem USA Donaldem Trumpem - powiedział prezydent Andrzej Duda.

Prezydent, który w poniedziałek spotkał się z mieszkańcami Sulęcina, podkreślił, że bardzo cieszy się z obecności wojsk NATO w Polsce. Zauważył, że w Polsce jest obecnie kilka tysięcy żołnierzy amerykańskich. "Mam nadzieję, że będzie ich więcej. Będę o to zabiegał w Stanach Zjednoczonych. Mam nadzieję, że będę miał sposobność rozmawiać na ten temat jeszcze osobiście z prezydentem Donaldem Trumpem w przyszłości. Wierzę w to, że Amerykanie będą u nas obecni i że będzie to taka obecność, która będzie miała w swojej istocie charakter stały" - powiedział.

To kolejny nasz krok w stronę silnego i wolnego państwa - to, że nasi sojusznicy są u nas obecni, że nie jest to "przyjaciel ze Wschodu", który przymusowo nas tutaj uciskał, ale że są to ci, których my tutaj zaprosiliśmy i chcemy, by tu byli jako wsparcie dla naszej wolności, naszej suwerenności, dla naszego bezpieczeństwa.

Andrzej Duda, prezydent RP

Jak dodał, ma na myśli to, "że będą tutaj żołnierze amerykańscy w sposób nieprzerwany".

Andrzej Duda mówił, że Polska przeznacza duże środki na wojsko i że można byłoby przeznaczyć je na inny cel, ale - jak zaznaczył - polska armia potrzebuje tego, żeby mieć nowoczesny sprzęt i by mogła odejść od uzbrojenia poradzieckiego.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (14)

 1. pitbu

  Amerykanie są potrzebni tutaj. Wkrótce CHiny zaatakują rosję. Rosja padnie. I kto nas obroni przed Chińczykami? Sami nie damy rady. Rosja też nie pomoże bo będzie pod chińską oklupacją.

 2. Stalker____

  W maszym interesie jest silna Polska armia a nie obca stacjonująca na naszym terytorium. I to mówi głowa państwa Polskiegio. Zdrada. Obecność obcych wojsk zawsze dla nas kończyła sie zle. anie Duda jesteś pan głupcem. To wojsko nie jest pod żadną polska kontrolą! USTAWA 447.

  1. zyg

   dlaczego kraje cywilizowane nawet często o wiele silniejsze od Polski doceniają obecność sił USA/NATO na ich terytoriach a was wszyscy unikają jak trędowatego alkoholika z HIV ? może oprócz zdesperowanych zbankrutowanch reżimów jak Syria czy Wenezuela? A na marginesie jakieś szczegóły mitycznej "ustawy 447" ale nie ze sputnika lecz z oficjalnych publikacji rządu USA?

  2. WastePL

   @zyg - wystarczy zaznaczyć słowa "ustawa 447" > prawy przycisk myszy > szukaj w google > i pokazuje się prawie 2 miliony wyników. Możesz wybierać źródło.

  3. Marek1

   zyg - to NIE sama Ust. 447 jest GROŹNA dla Polski, ale jawna GOTOWOŚĆ administracji Trumpa do wywierania nacisków na W-wę, by ją realizować. Mr. Pompeo właśnie ostatnio tę gotowość oficjalnie potwierdził w czasie wizyty na tej groteskowej konf. "pokojowej" dot. BW i Iranu.

 3. Marek1

  Prezydent "suwerennego" kraju, w czasie pokoju, ZABIEGA o jak największą ilość żołnierzy OBCEJ armii na własnym terytorium ?!?! Jednocześnie razem z partią rządzącą robi wszystko, by sprowadzić potencjał WP do standardu wojsk defiladowych. PEŁNA recydywa II poł. XVIII w. czyli okresu agonii I RP.To się po prostu we łbie nie mieści CO wyprawiają w Polsce "politycy". Mam nadzieję, że coraz więcej rodaków to widzi ...

 4. Marcus

  Wice pre. Gowin "ekshumacji w jedwabne nie będzie ponieważ amerykanie wycofają swoje wojska" ,plus roszczenia rozbójnicze eskimosów plus 447- wolny suwereny kraj p.Dudy

 5. ktos

  Harry 2 - natepny geniusz z 447. Poczytaj co to za pismo (bo to nie jest ustawa) i wtedy sie na nia powoluj, bo widze ze nie wiesz czemu ale podejesz te cyferki bo tak jest modnie.

  1. Harry 2

   Modnie powiadasz, to możesz być ubrany. Ustawa to ustawa. Wpisz w znany popularny portal z filmikami "ustawa 447"

 6. Harry 2

  Panie prezydencie naród polski nie chce stałej obecności wojsk amerykańskich w Polsce. Taka obecność kojarzy się z okupacją naszego kraju, jak to miało miejsce w czasach Układu Warszawskiego. To tylko WY politycy macie obsesje na punkcie Rosji i wojny z nią. Tymczasem wróg zasiedla się w Europie zachodniej i to stamtąd przyjdzie zagrożenie o czym nie chcą politycy słyszeć. Jeżeli dodać do tego roszczenia pewnej nacji które zaakceptowali Amerykanie (ustawa 447) to jesteśmy w bardzo nieciekawej sytuacji.

  1. Ciekawy

   Rozumiem, że to ty jesteś całym narodem?

  2. zyg

   Możesz nam zacytować który fragment ustawy 447 tak cię drażni (tekst ustawy dostępny w sieci)?

  3. Harry 2

   Cała ustawa stanowi dla naszego kraju zagrożenie.

 7. gazek

  Ale w naszym interesie jest, żeby jak największa liczba amerykańskich żołnierzy była przeszkolona u nas. Więc stała baza, ze stałą grupą przeszkolonych żołnierzy, jest dla nasz gorsza. Źle zdefiniowaliśmy nasz interes. Mało tego, jeszcze jesteśmy gotowi wyłożyć na ten cel olbrzymie pieniądze (mowa o 2 mld ). Ponadto, trzeba mieć w głowie, że nie jesteśmy w stanie "przywiązać" żołnierzy USA do naszego terytorium, jak chłopów pańszczyźnianych do ziemi. Jeśli USA będzie miało wojnę z Chinami, to nie tylko zabierze swoich żołnierzy i sprzęt z Polski, ale poprosi nas o pomoc sojuszniczą. I na dzisiaj bardziej prawdopodobne jest to, że to my pomożemy USA w wojnie z Chinami, niż oni nam w wojnie z Rosją.

 8. Qaz

  Konrad Mazowiecki też sprowadzil Krzyżaków w dobrej wierze i jak się to skończyło wszyscy wiemy. Zamiast wydawać mld USD na Fort Trump lepiej modernizowac naszą armię. A jakim sojusznikiem są amerykanie to przekonaliśmy się w Jalcie a ostatnio Kurdowie w Syrii.

 9. Jozef Wrzos

  Czy nasza tragiczna historia nas niczego nie nauczyla? Inwestujmy w nasze sily zbrojne i prowadzmy polityke zagraniczna z korzyscia dla Polski i narodu polskiego. 30 lat polityki na kolanach, wobec naszych "sojusznikow", moze nas teraz kosztowac 300mld.

 10. rozczochrany

  Znowu okupacja. Obecni politycy działają w interesie USA i Izraela przeciwko Polakom a nam chcą to "sprzedać" jako "ochronę" armii USA. Armia ZSRR już nas tak chroniła. Tylko silna polska armia i poczucie Polaków, że jest to nasze państwo oraz powszechny dostęp do broni jest gwarancją bezpieczeństwa Polski. Wojska USA będą tu tylko po to by zabezpieczać interes USA. Jak będzie trzeba to nawet po trupach Polaków.

 11. Ja66

  Niech prezydent nie zabiega o obecność Amerykanów w Polsce tylko niech wymusi realne wzmocnienie polskiej armii bo wbrew bajkom opowiadanym przez Błaszczaka trzeci rok z rzędu spadamy w rankingu Global Firepower.

 12. Zaq

  Zamiast wydawać 2mld USD na amerykańską armię lepiej wydać te pieniądze na modernizację polskiej armii.

  1. ziom

   Nie.

 13. Laik

  Krzyzakow tez zaprosilismy z wlasnej woli i wyszlo jak wyszlo. Nikt za nas suwerennosci nam nie da. Podajze w 1997 zapewniali ze Ukraina za oddanie glowic nuklearnych bedzie miala zapewniona stalosc swoich granic. I ile czasu od tamtad minelo...

 14. asd

  No a jakże, będzie zabezpieczał swojej nacji, argumenty siłowe do wyegzekwowania nienależnych za urojone roszczenia swej nacji.

Reklama