Reklama

Siły zbrojne

Posłowie chcą polskiej tarczy antyrakietowej

Fot. sejm.gov.pl
Fot. sejm.gov.pl

22 lutego br. zakończyło się 34. posiedzenie Sejmu. Podczas niej, posłowie  znowelizowali m.in.  ustawę o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.



Zmiany przewidują, że obrona przeciwrakietowa i przeciwlotnicza w latach 2014-2023 będzie finansowana z części budżetu „obrona narodowa” w wysokości stanowiącej przyrost planowanych wydatków w roku bieżącym w stosunku do poprzedniego. Finansowanie to nie może wynosić mniej niż 20 proc. wydatków na modernizację techniczną. (sejm.gov.pl)

Za nowelą zagłosowało 410 posłów. Przeciw było 20 (z tego 18 z SLD i po jednym z PiS i RP), a 4 się wstrzymało (wszyscy z SLD).

Rozbudowa zintegrowanego z NATO systemu obrony powietrznej ma umożliwić zwalczanie rakiet najkrótszego i krótkiego zasięgu oraz rakiet średniego zasięgu w końcowej fazie lotu. Pierwsze czytanie projektu przeprowadzono 3 stycznia 2013 r.  w Komisji Obrony Narodowej, a drugie 20 lutego 2013 r. na posiedzeniu Sejmu. Teraz ustawa będzie przedmiotem prac senackich. (sejm.gov.pl)

(MMT)
Reklama
Reklama

Komentarze