Reklama

Siły zbrojne

Poseidony dla Wielkiej Brytanii. "Osłona systemu nuklearnego odstraszania"

Fot. Greg L. Davis/US Navy
Fot. Greg L. Davis/US Navy

Departament Stanu USA wyraził zgodę na zakup morskich samolotów patrolowych Boeing P-8 Poseidon przez Wielką Brytanię, w ramach programu Foreign Military Sales.  Kontrakt będzie mieć istotne znaczenie dla zachowania wiarygodności systemu odstraszania nuklearnego.

Maksymalną wartość potencjalnego kontraktu, obejmującą oprócz samolotów wyposażenie, szkolenie oraz wsparcie techniczne, szacuje się na 3.2 mld dolarów. Zakup samolotów typu Poseidon był zapowiadany przez Brytyjczyków w Strategicznym Przeglądzie Obrony i Bezpieczeństwa na 2015 rok (SDSR 2015), zostanie umożliwiony przez utrzymanie wydatków obronnych na poziomie co najmniej 2% PKB i ich stopniowe zwiększenie.

Czytaj więcej: Koniec redukcji brytyjskich sił zbrojnych. Założenia polityki obronnej na najbliższą dekadę

Samoloty P-8A Poseidon mają wypełnić lukę w zakresie morskich maszyn patrolowych (Maritime Surveillance Aircraft - MSA) po anulowaniu programu samolotów Nimrod MRA4. Wielka Brytania boryka się z problemem patrolowania otwartych przestrzeni morskich od 1996 roku, kiedy rozpoczął się program budowy floty morskich samolotów patrolowych i zwalczania okrętów podwodnych. Jednakże z powodu kosztów budowy program został przerwany w 2010 roku, a wyprodukowane do tego czasu Nimrody zostały zezłomowane.

W ostatnich latach pojawiły się doniesienia o prowadzeniu działań w pobliżu Wielkiej Brytanii przez „obce” (prawdopodobnie rosyjskie) okręty podwodne. Według dostępnych informacji Brytyjczycy byli zmuszeni zwracać się o wsparcie w zakresie morskich samolotów patrolowych do sojuszników, w tym z Francji, Kanady i USA. Sprawa jest o tyle istotna, że operacje niezidentyfikowanych jednostek podwodnych uznawano za potencjalne zagrożenie dla brytyjskich strategicznych okrętów podwodnych z pociskami balistycznymi Trident.

Już w momencie wycofania maszyn Mimrod wskazywano na ograniczenie możliwości osłony sił odstraszania nuklearnego, jednak dopiero zwiększenie wydatków obronnych pozwoliło na zakup nowych maszyn i zamknięcie „luki”, oczywiście maszyny tego typu będą wykonywać również szereg innych misji. Formalnie zgodę na transakcję musi jeszcze wyrazić Kongres.

Trzeba jednak pamiętać, że Brytyjczycy od lat ściśle współpracują z USA w zakresie obronności, a ta kooperacja obejmowała też prowadzenie przez wojskowych ze Zjednoczonego Królestwa działań na morskich samolotach patrolowych P-8A Poseidon, m.in. w celu utrzymania zdolności i umiejętności do wykonywania tego typu operacji po wycofaniu Nimrodów. Głównym wykonawcą kontraktu będzie koncern Boeing.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze

    Reklama