Reklama

Siły zbrojne

Ponad 800 przypadków złamania zawieszenia broni w ciągu miesiąca w Donbasie

Fot. MO Ukrainy
Fot. MO Ukrainy

Przez miesiąc obowiązywania zawieszenia broni w Donbasie, na wschodzie Ukrainy, Specjalna Misja Monitoringowa (SMM) OBWE odnotowała 829 przypadków złamania rozejmu — wynika z raportu misji, cytowanego  przez portal Ukraińska Prawda.

Dane przedstawione przez SMM OBWE dotyczą okresu 27 lipca-30 sierpnia. Jak sprecyzowano, misja odnotowała w obwodzie donieckim i ługańskim 148 eksplozji, dwa przelatujące nieokreślone ładunki wybuchowe, 12 rakiet sygnalizacyjnych, 667 serii strzałów i pojedynczych wystrzałów. Tylko od wieczora 28 sierpnia do wieczora 29 sierpnia SMM zarejestrowała 42 naruszenia reżimu wstrzymania ognia.

Porozumienie "o całkowitym i wszechstronnym trybie przerwania ognia" między wojskami ukraińskimi i prorosyjskimi separatystami w Donbasie weszło w życie 27 lipca. Negocjatorzy Ukrainy, Rosji i OBWE osiągnęli je w ramach tzw. grupy kontaktowej 22 lipca.

Według strony ukraińskiej całkowite i wszechstronne przerwanie ognia jest warunkiem wstępnym do realizacji porozumień z Mińska z 2015 roku. Trwające od 2014 roku walki między siłami ukraińskimi i wspieranymi przez Rosję rebeliantami na wschodzie Ukrainy pochłonęły — jak się ocenia — ponad 13 tys. śmiertelnych ofiar.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama