Reklama

Siły zbrojne

Ponad 30 czołgów, transportery i śmigłowce dla ukraińskiej armii

 • mil.ru
  mil.ru

Siły zbrojne Ukrainy odebrały od krajowych producentów znaczną ilość sprzętu wojskowego, w tym 30 czołgów T-64BM Bułat, T-64BW i T-72, działa samobieżne 2S1 Goździk, śmigłowce i transportery opancerzone. Mają one trafić w najbliższym czasie do formacji działających przeciwko tzw. separatystom. 

Uroczystość przekazania pojazdów i śmigłowców odbyła się w obecności prezydenta Petra Poroszenki na jednym z lotnisk wojskowych w rejonie Charkowa. Zaprezentowano ponad 60 wozów opancerzonych oraz śmigłowce transportowe. Było wśród nich 30 czołgów T-64BM Bułat, T-64 BW, T-72 B1, T-72UA i T-72A, działa samobieżne 2S1 Goździk, oraz opancerzone transportery kołowe BTR-3 i BTR-4. Do sił ATO trafią również śmigłowce Mi-8 i Mi-2.

Przy okazji prezydent Poroszenko ogłosił, że trwają negocjacje z zagranicznymi dostawcami nowoczesnych rodzajów broni i wyposażenia którego brakuje obecnie w siłach zbrojnych Ukrainy. Przede wszystkim wyposażenia indywidualnego, systemów łączności i dowodzenia oraz nowoczesnej broni przeciwpancernej. Pozyskiwany poza krajem sprzęt ma uzupełnić, ale nie zastępować wyposażenie produkcji krajowej.

Reklama

Komentarze (11)

 1. Marek

  No cóż. I tak cud, że w tym obrabianym od wielu lat przez różnych cwaniaczków i złodziejaszków kraju, choć tyle ze złomu gnijącego bez żadnych zabiegów konserwacyjnych dało się odremontować. Przecież żołnierze z ich jednostek desantowych w Polsce na allegro kupowali plecaki, bo z tych, które im dała matka Ukraina, po drugim, lub trzecim skoku denka odpadały.

  1. Pan_Polak

   No popatrz Pan a nasi jak jeździli do Iraku i Afganistanu to tez musieli tonę rzeczy z własnej kieszeni kupić bo ojczyzna albo czegoś nie zapewniała albo był to bubel. Oby u nas nie trzeba było walczyć bo się okaże bardzo szybko ze stan naszej armii niestety jest niewiele lepszy niż ukraińskiej, nie łykaj tej propagandy, użyj mózgu i otwórz oczy a zobaczysz bardzo tragiczny stan Polskiej armii, całkowicie odmienny od tego bełkotu jaki serwują w mediach. U nas tez są skrajne braki sprzętowe w jednostkach, wcale nie jest tak wesoło jak się wielu wydaje.

 2. moro

  Polska powinna sprzedać nasz po radziecki sprzęt śmigłowce,czołgi,samoloty itd ukraińcom bardziej się przyda a na lepszy ich nie stać.Nasza armia i tak będzie kupować zachodni sprzęt albo produkować własny a tak pozbędziemy się starego sprzętu.

  1. Pan_Polak

   Przystaw Ukraińcom broń do skroni i zmuś ich do kupowania złomu. Oni wcale nie chcą żadnego złomu od nas kupować, wiec niczego starego i mało przydatnego im nie sprzedasz. Przestańcie już te bajki opowiadać o tym sprzedawaniu starego sprzętu, nikt właściwie na świecie nie jest zainteresowanym kupowaniem od Polski tego. Ukraińcy już wielokrotnie mówili czego im trzeba, nowoczesnego sprzętu: hełmów, kamizelek kuloodpornych klasy NiJ IV, nokto i termowizji, środków łączności, środki rozpoznania, pojazdy opancerzone, celowniki optyczne, nowoczesnej broni przeciwpancernej, a nie starych Polskich T72 bez amunicji i części zamiennych, czy muzealnych Su22. Tak samo jak nie chcieli kanadyjskich F18 sztuk 20, bo im to nie potrzebne z wielu powodów, za drogie, za dużo wysiłku i czasu oraz pieniędzy żeby moc zacząć operować tym sprzętem.

 3. hej

  skąd u nich t 72 ?

  1. rabarbarus

   Z magazynu. To w całości stary sprzęt, tylko że pewnie latami zalegał w magazynach i nie nadawał się do użytku. Teraz go odremontowali i oddają do wojska.

  2. sorbi

   A no z rezerw. Ukraina też miała-72, ale w celu unifikacji zdecydowali się pozostawić w lini lepsze t-64. Po rozpadzie ZSERR na Ukrainie pozostało około czterech tysięcy czołgów. Blisko połowę stanowiły T-64, które stały się podstawą uzbrojenia batalionów pancernych ukraińskich związków taktycznych. Wraz z redukcją liczby czołgów pozbywano się innych ich typów, w tym starych T-55 i odciętych od zaplecza produkcyjnego T-72 i T-80UD (kontrakt na 320 takich czołgów do Pakistanu zrealizowano m.in. poprzez kanibalizację wycofanych do rezerwy czołgów).

  3. qweasdzxc

   dostali od Węgier

 4. laki

  te szmelc nie nadaje się do woiny.

  1. Adi

   Ruscy maja ten sam szmelc

 5. ked

  Czy mi się wydaje czy ta cała sytuacja prowadzi niebezpiecznie do wojny na dużą skalę? Czyżby w Europie za długo pokój był?

  1. Pacy

   Zaskakująco wnikliwa teza.

  2. Mikele

   Po ile dziś dolar w Moskwie? ;)

  3. mccp

   polska składnie być inna niż składnia kacapów

 6. ppp

  Jak to jest, że na Ukrainie Goździk się sprawca, a według naszych włodarzy jest to broń przestarzała?

  1. krzysiek2103

   W kilku krajach NATO uchowały się jeszcze MIGi-21. Też powinniśmy je z muzeum wyciągać?

  2. Arszenik

   Dlaczego francuscy koloniści podkładali bomby w algierskich szpitalach i szkołach? Bo nie mieli samolotów, aby zrzucać je na nich z góry. Goździk "się sprawdza", ale nowocześniejszy sprzęt "się sprawdzałby" lepiej. Prawidłowe pytanie brzmi: czy skoro wymieniamy park Goździków to nie dałoby się tego hmm sprawdzającego się sprzętu z naszego demobilu sprzedać Ukraińcom?

  3. emes

   Ponieważ my prowadzimy de facto wojny i dlatego nie musimy w trybie pilnym dziur w uzbrojeniu.Do tego nasze Goździki wymagają z racji wieku zastąpienia i zwyczajnie musi kupić nowe. Teraz wystarczy rzucić okiem na cenę i jakość ewentualnego zmodernizowanego Goździka z Krabem... zmniejszoną liczbę ciężkiej artylerii spokojnie zastąpi Rak, który będzie działa bliżej ewentualnego pola walki

 7. Rad

  Mają zakłady to produkują normalne- ale czemu tak mało ? Czy Mi 2 zakupili w polsce czy sami skłąadają

 8. NATOwnik

  Od producentow? Muzeum jakies obrobili chyba? Producentow zabytkow moze... lub rekwizytow do filmow historycznych?

 9. pp

  Chlopaki musicie dac rade, bo u nas przez nastepne 10 lat BWP-1 i Gromy. Pozniej bedziemy miec prototyp na defilade.

 10. put-in

  oby wiecej tego szlo do walki z ruska dzicza.

 11. AS

  Dobra wiadomość te czołgi i btr-y to masowo powinni produkować to powinien być priorytet.

Reklama