Siły zbrojne
Ponad 10 tysięcy terytorialsów. Żołnierzy WOT więcej, niż NSR [News Defence24.pl]

W Wojskach Obrony Terytorialnej służy już ponad 10 tys. żołnierzy. Defence24.pl dowiedział się nieoficjalnie, że liczebność piątego rodzaju sił zbrojnych jest wyższa, niż liczba żołnierzy Narodowych Sił Rezerwowych.
Jak poinformował ppłk Marek Pietrzak, rzecznik Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej, w dniach od 11 do 12 maja rozpoczęły się szkolenia podstawowe i wyrównawcze ochotników z Podlasia, Lubelszczyzny, Podkarpacia oraz Mazowsza. Do czterech brygad Obrony Terytorialnej dołączyło prawie 600 nowych żołnierzy, co spowodowało, że liczebność Wojsk Obrony Terytorialnej przekroczyła 10 tysięcy. Z nieoficjalnych informacji Defence24.pl wynika, że liczebność WOT jest już obecnie większa, niż liczba żołnierzy służących w Narodowych Siłach Rezerwowych.
Rzecznik dowództwa OT podał natomiast w komunikacie, że wnioski powołanie do WOT, w skali całego kraju, złożyło do tej pory ponad 17 tys. osób. Dzięki odpowiedniej liczbie kandydatów do służby proces tworzenia piątego rodzaju sił zbrojnych może być realizowany w sposób planowy. Dowództwo Wojsk OT oceniło, że na koniec roku formacja będzie liczyła 20 tys. żołnierzy, z czego około 17 tys. będą stanowili żołnierze pełniący Terytorialną Służbę Wojskową.

W niedawnej odpowiedzi na poselską interpelację wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz podał, że w budżecie na 2018 rok liczba żołnierzy pełniących TSW została zaplanowana na 17 142 żołnierzy, z kolei maksymalne limity dla żołnierzy zawodowych i NSR to odpowiednio 110 tys. oraz 12 tys. W tegorocznej ustawie budżetowej zgodnie z informacją przekazaną przez wiceministra Skurkiewicza na tworzenie Wojsk Obrony Terytorialnej zaplanowano kwotę 1,504 mld zł. Z tej puli 576,9 mln to wydatki osobowe, a niemal 936 mln – wydatki majątkowe.
Na chwilę obecną szkolenie ochotników jest prowadzone w sześciu brygadach utworzonych w pierwszym i drugim etapie budowy formacji, tj. na Podlasiu, Lubelszczyźnie, Podkarpaciu, Mazowszu (dwie brygady) oraz na Warmii i Mazurach. Siedem kolejnych brygad z województw Polski centralnej obecnie buduje swoje struktury oraz przygotowuje się do szkolenia, które rozpocznie już w drugiej połowie bieżącego roku.
Do Wojsk Obrony Terytorialnej stopniowo wprowadzany jest także nowy sprzęt. Pod koniec kwietnia certyfikację przeszła pierwsza grupa operatorów systemu amunicji krążącej Warmate, złożona zarówno z żołnierzy WOT jak i wojsk operacyjnych. Kontrakt na dostawy został podpisany pod koniec 2017 roku. W tym samym roku sygnowano też m.in. umowę na dostawy karabinków MSBS-Grot, broń jest już przekazywana jednostkom WOT.

Rzecznik Dowództwa Wojsk OT przypomina, że jest to formacja ochotnicza. Oznacza to, że decyzję o wstąpieniu do formacji można podjąć tak samo łatwo jak o wyjściu z niej. Dotychczasowe statystyki wskazują, że ubycia żołnierzy pełniących Terytorialną Służbę Wojskową (TSW) nie przekraczają 7% stanów, co jest typową wartością dla formacji ochotniczych na świecie. Ppłk Pietrzak podkreśla jednocześnie, że na zainteresowanie służbą w WOT wpływ ma m.in. zastosowanie innowacyjnych metod i narzędzi, służących do szkolenia. W treningu terytorialsów biorą też udział byli żołnierze Wojsk Specjalnych.
Czytaj też: Jeden żołnierz WOT na 700 obywateli [WYWIAD]
W rozmowie z Defence24.pl ppłk Pietrzak dodał, że w trakcie najbliższej przysięgi dowódca WOT gen. bryg. Wiesław Kukuła zmieni beret na oliwkowy. Deklarował to już wiele miesięcy temu, pod warunkiem przekroczenia poziomu liczebności 10 tys. żołnierzy przez Wojska Obrony Terytorialnej.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.