Reklama

Siły zbrojne

Polsko-bułgarskie rozmowy o bezpieczeństwie

fot. mjr Robert Siemaszko/DPI MON
fot. mjr Robert Siemaszko/DPI MON

Wdrażanie postanowień z Newport oraz kryzys na Ukrainie to główne tematy rozmów wicepremiera Tomasza Siemoniaka i ministra obrony Republiki Bułgarii Nikolay’a Nankova Nencheva, które odbyły się w Warszawie - informuje Ministerstwo Obrony Narodowej.

Podczas poniedziałkowych polsko-bułgarskich rozmów z udziałem przedstawicieli obu resortów ministrowie omówili kwestie związane z wdrożeniem postanowień ubiegłorocznego szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego w Newport. Jak podaje MON, tematy dotyczyły m.in. sił natychmiastowego reagowania NATO oraz wzmocnienia Korpusu Północ – Wschód w Szczecinie.

Rozmawiając o dwustronnej współpracy wojskowej ministrowie uzgodnili, że w najbliższych miesiącach będzie się ona koncentrowała wokół wspólnych ćwiczeń polsko-bułgarskich i sojuszniczych, edukacji wojskowej oraz wymianie doświadczeń wynikających z modernizacji technicznej wojska.

Ministrowie omówili także sytuację na Bałkanach, gdzie m.in. służą polscy żołnierze i policjanci w ramach misji NATO KFOR i Unii Europejskiej EULEX, oraz na Bliskim Wschodzie i zagrożeniu płynącym ze strony terrorystów państwa islamskiego.

Tematem rozmów były także sprawy związane ze zbliżającym się szczytem Rady Europejskiej, którego tematem będzie m.in. Wspólna Polityka Bezpieczeństwa i Obrony Unii Europejskiej. Tomasz Siemoniak i Nikolay Nenchev rozmawiali również o organizacji szczytu NATO w Warszawie w 2016 roku.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (5)

  1. Redrum

    Ach Bułgarzy, niby członek NATO, ale jednak niezmiennie "slavic orthodox brothers" pewnego sporego kraju, który NATO oficjalnie uznaje za wrogą sobie organizację.

  2. As

    Polskie firmy zbrojeniowe mogły by zaproponować Bułgarom trochę sprzętu. Mesko, FB, WB Electronics czy PIT-Radwar na pewno by coś sprzedali z zadowoleniem dla obu stron.

    1. bender

      Nie badz taki pewny naszej technologicznej przewagi. Na razie to my kupujemy od Bulgarow jakies tam granaty mozdziezowe a nie odwrotnie

  3. FRANK DUX

    Jestem pod wrażeniem rozmów polsko-bułgarskich, cóż za tytuł i co z niego wynika? Nasze wojsko (bo przecież nie armie!!!) są w podobnym stanie, czyli upadłości więc nasi ministrowie mogą spokojnie się dogadać i porozumieć jakie mamy w planach zakupy modernizację jak dużą pulą pieniędzy dysponujemy, tylko, że z tego nic nie wynika. Wiele było już napisane o modernizacji polskiej armii, a rząd modernizuje ale swoje zarobki i nic więcej, nie mamy nic czym można by zaskoczyć potencjalnego agresora, zresztą nigdy tak naprawdę nikt nie liczył się z polską. My zawsze mamy ambitne plany i na tym pozostajemy, niestety taka prawda może gorzka ale nie będę pisał, że jest czym się cieszyć. Połączmy siły z bułgarami i stwórzmy najtańszą armię europejską, gdzie się wojsko opiera na technice z lat 70 i 80 ubiegłego wieku.

    1. zxcv

      Ty sam jesteś w podobnym stanie. Po pierwsze Polska pisze się z wielkiej litery, a po drugie wg rankingu Global Firepower obie armie dzieli przepaść więc skończ pitolić i wróć na Onet... http://www.globalfirepower.com/countries-listing.asp

    2. bender

      Rece opadaja: gdzie nasze sily zbrojne, nasze F-16, NDR, leosie, langusty, wojska specjalne, etc. a gdzie Bulgaria? Kolega kiedys w ogole byl w Bulgarii? Nie ma nic zlego w tym, ze Bulgarzy probuja u siebie osiagnac poziom, ktory najjasniejsza juz jakis czas temu osiagnela. Podobnie mysla Chrowaci i im tez z checia pomagamy.

  4. tagore

    Turcja zaczyna przerażać sąsiadów.

  5. Janek I. - Rusty Sparks

    Bułgaria? Czy to ten kraj, który wspierał Putina w budowie South-Streamu? Jeśli tak, to ja dziękuję - wysiadam. :) J.I.

Reklama