Reklama

Siły zbrojne

Polsko-brytyjskie ćwiczenie "RYŚ-14"

Fot. chor. R.Mniedło/11LDKPanc.
Fot. chor. R.Mniedło/11LDKPanc.

Polscy żołnierze mają możliwość ćwiczyć z najlepszymi na świecie - Brytyjczykami i Amerykanami, mają okazję uczyć się i wymieniać doświadczenia – powiedział w Świętoszowie podczas spotkania z żołnierzami wicepremier, minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak.

Szef resortu obrony Tomasz Siemoniak oraz ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce Robin Barnett spotkali się w czwartek, 21 listopada z polskimi i brytyjskimi żołnierzami, którzy uczestniczą we wspólnym szkoleniu poligonowym pod kryptonimem „RYŚ-14” w 10 Brygadzie Kawalerii Pancernej - informuje Ministerstwo Obrony Narodowej.

Ćwiczenia to bardzo praktyczny wkład w realizowanie decyzji NATO podjętych wiosną w ramach reakcji na kryzys ukraińsko – rosyjski. Myślę, że nie ma nic bardziej wartościowego niż fizyczna obecność sojuszników na terenie Polski.

Wicepremier Tomasz Siemoniak

Podczas rozmowy szef resortu obrony zaznaczył, że wspólne ćwiczenia z sojusznikami wynikają m.in. z tego, że bezpieczeństwo Polski oparte jest na dwóch filarach – narodowym i sojuszniczym. - Dla nas obecność sojuszników i obecność w NATO to jeden z filarów naszego bezpieczeństwa. Drugim są nasze narodowe zdolności - dodał minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak.

Wspólne szkolenie żołnierzy brytyjskich z żołnierzami 10 Brygady Kawalerii Pancernej pod kryptonimem „Black Eagle-14” na świętoszowskich i żagańskich obiektach poligonowych trwa prawie miesiąc. Kulminacyjnym punktem szkolenia jest ćwiczenie taktyczne z wojskami pod kryptonimem „RYŚ-14”. Jest prowadzone w dniach od 17 do 21 listopada i bierze w nim udział ponad dwa tysiące dwustu żołnierzy, w tym blisko dziewięciuset reprezentantów wojsk brytyjskich. Żołnierze brytyjscy będą przebywać na terenie Polski do połowy grudnia 2014 r.

Reklama

Komentarze (15)

 1. Tomek

  A co naszym GROM-em ??

 2. a tam t34 "wygląda"

  To oni na poligonie czy w muzeum sie spotkali ?

 3. Mike35

  A w tle T-34-85. Nie myślałem że modernizacja naszej armii jest aż tak opóźniona ;-)

  1. kpt.red

   Kiedy właśnie przeszli z 76.

 4. Paweł

  Znawcy MONu-jak was tam nie było to się nie odzywajcie w temacie i dalej klepcie nita .Daje wam mistrzowie szpady MIękkiej dwa dni i tylko płacz by był więc zajmijcie się lepiej hodowlą kóz

  1. Znawca MON

   Znaczy się kolega "ekspert" z tej grupy, co to będzie z RPG-7 gromić sawieckie tanki, bez litości i bez końca ;)? A Tantalem to i jakiegoś Su, czy innego MiG-a ustrzeli, karmiona najprawdziwszą prawdą o przytłaczającej potędze Sił Zbrojnych, które - jak uparcie twierdzi Wódz Naczelny Bronisław Komorowski i okazjonalnie inne elementy polskiej klasy parapolitycznej - są tak potężne, jak jeszcze nigdy w 1050 letniej historii Rzeczypospolitej. Dzisiaj sukcesy 1410 i 1610 można by zrealizować jednocześnie na dwóch frontach - o! Taką to My armię mamy!

 5. Marcin

  ''Polscy żołnierze mają okazję ćwiczyć z najlepszymi na świecie'' Polscy żołnierze a wcześniej rycerze i wojownicy są najlepsi na świecie i najmężniej stawiają czoła nawet liczniejszemu wrogowi na polu walki, anglicy i amerykanie wygrywają dzięki technice a Polak dzięki swemu dzielnemu sercu w którym płynie krew która dojrzewa od pokoleń.

  1. Zagłoba

   "Krew która dojrzewa od pokoleń..." wyśpij się lepiej i nie pisz po pijanemu.

 6. Żaganianin

  Ten t34 stoi w koszarowym muzeum przy 34 bkpanc. Wyciągnęli tam z garaży niezłe perełki chyba już po tej Modernizacji :) Czasem pomykają nim po lasach :)

  1. Piotr Kraczkowski

   Ale za to posłowie po obiedzie z ośmiorniczek kupią dla GB okręty podwodne, co do których obiecali, że jak w 1939r. odpłyną do GB. Szosę na Zaleszczyki zastąpi CASA, a więc pewnie jeszcze dokupią parę egzemplarzy. GB zbudowała już dla polskich okrętów podwodnych miejsca do cumowania. ___Czy oni użyli tego T34 w ćwiczeniach, aby naciągnąć brytyjskich pancerniaków na zostawienie im jakiegoś Challengera z litości w podarunku? A minister im dziękuje, bo już się tam u góry bali o brak pieniędzy na czołgi z powodu kolacji służbowych?

 7. Tania Rosjanka

  Czytając te posty nachodzi mnie pewna refleksja. Wiecie panowie czym różnimy się od innych narodów? W chwilach trudnych, zamiast trzymać się razem, sami sobie plujemy na twarz. Czy naprawdę lubicie wycierać ślinę z własnej twarzy? Teraz mamy jeszcze pokój, czy jak będzie wojna, to też będziecie pluć na Polskę? Będziecie szydzić z tych, którzy będą ginąć w tych czołgach? Pomiędzy konstruktywną krytyką, a szydzeniem z własnego państwa jest cienka granica, czy jej nie przekraczacie? „Bochaterowie” zza klawiatur. Gardzę wami.

  1. kpt.red

   Liczymy na to że nikt z nas nie będzie musiał ginąc w T-34.

  2. Podpułkownik Wareda

   Tania Rosjanka! Coś takiego, czy mnie wzrok myli? Internauto o nicku "Tania Rosjanka": Ty miewasz refleksje? Ciebie stać na refleksje? A może "poszedłeś po rozum do głowy"? Jeśli tak, to tylko przyklasnąć, że zachowałeś resztki godności i człowieczeństwa. Dobre i tyle. Internauto! Ty masz czelność nas pouczać, prawić morały i mówić nam, jak mamy zachowywać się? TY? Przywołałeś coś, co nazywamy "krytyką konstruktywną". Czy Ty w ogóle rozumiesz znaczenie tych słów? Internauto, zarzucasz forumowiczom szydzenie i plucie na twarz. To jest niesamowite! Pamiętam doskonale i mogę w każdej chwili zacytować treść wszystkich Twoich postów, w których w sposób wyjątkowo chamski i wulgarny obrażałeś innych internautów. I tylko dlatego, że mieli odwagę wykazać na forum poglądy, które zasadniczo różniły się od Twoich przekonań. Podkreślam: TYLKO DLATEGO!. Wstyd. Wielki wstyd. Ty "bohaterze zza klawiatury", czy zapomniałeś o tym? Jeśli tak, to przypominam. Oczywiście nie byłbyś sobą, gdybyś dzisiejszego postu nie zakończył w Twoim stylu - "gardzę wami". Internauto! Gardzić, to - przede wszystkim - powinieneś samym sobą! Za Twoje plugastwa, chamskie określenia na forum i obrażanie tych komentatorów, którzy mają inne poglądy. Za to wszystko - powinieneś gardzić samym sobą. I rzecz ostatnia, chyba najważniejsza. Skoro publicznie wyznałeś, że gardzisz ludźmi, to być może masz również na tyle odwagi cywilnej, aby przedstawić się: z imienia i nazwiska i nie ukrywać się za idiotycznym nickiem? Osoby, którymi gardzisz - mają prawo wiedzieć, kto nimi gardzi! No więc jak, internauto: czy jesteś w stanie wykrzesać z siebie odrobinę odwagi cywilnej?

  3. kiri

   Bez przesady z tym uniesieniem patriotycznym. Krytyka jeszcze nikomu nie zaszkodziła a już na pewno takiemu krytyko odpornemu betonowi z MONu i IU. Z czego mamy być dumni? z tego szrotu wokoło? z tej bidy w uzbrojeniu i umundurowaniu?, mamy stać na baczność i ciągle się uśmiechać a głęboko skrywać wstyd?. Mamy XXI wiek a nie XIX i patryiotyzm różni się od romantycznego "jakoś to będzie", na Wisłą ten lud jest troszkę bardziej wykształcony niż dawnymi czasy bywało zatem ma zdrowe podejście do tego co się w wojsku dzieje. Podobno 25 lat wolności mamy i zieloną krainę a w naszej armii co raz gorzej, całkowity niedowład. Nikt nie chce ginąć w tych czołgach dlatego trzeba być krytycznym wobec tego co się dzieje a nie wszystkiemu przytakiwać z pokłonem.

 8. pytanie

  na foto w tyle widać stary T-34 numer "15..." ?

  1. Buver

   raczej 102 RUDY

 9. wódz indian

  Chyba MON uruchomił Oddział Omega - nasze The Last Line of Defence

 10. jas

  Brytyjczycy przysłali grupę rekonstrukcyjną by nasi nie odstawali to widzę, że i my się dopasowaliśmy:)

 11. T-34

  Grunt, że na czterech pancernych i psa można wciąż liczyć.

  1. kpt.red

   Myślę że nie. Szarika już nie ma, Janek jak go ostatnio widziałem we włazie by utknął, Gustlik też coś nie tego, Gruzin zaś ze wzrokiem nie bardzo (no może u kierowcy czołgu to nie takie ważne). Coś jak "Space Cowboys" :-)

 12. Tomb

  A więc, jak widać na zdjęciu, modernizacja naszej armii ruszyła pełną parą ;-)

 13. Moshe Schwantz

  Panie Ministrze!!!! My chcemy powrotu do służby kochane T-34-85. Narodowe Siły Rezerwowe

 14. int.

  gdyby ktoś się zastanawiał to widocznym w tle T-34 przyjechali kolekcjonerzy, nie brali udziału w ćwiczeniach

  1. Tomb

   A już myślałem, że to część dostaw tego obiecywanego nowoczesnego uzbrojenia dla naszej armii ;-)

 15. zdiwiony _obserwator

  Fakt, pełna mobilizacja, nawet w muzeach (patrz: tło).

Reklama