Reklama

Siły zbrojne

Polskie myśliwce przechwyciły rosyjski samolot nad Bałtykiem

Fot. Konstantin Tyurpeko/wikipedia
Fot. Konstantin Tyurpeko/wikipedia

W miniony czwartek miał miejsce pierwszy w bieżącym roku incydent powietrzny nad Bałtykiem z udziałem rosyjskiego lotnictwa. Polskie myśliwce MiG-29 działające w ramach Baltic Air Policing przechwyciły samolot Ił-78, który zbliżył się do przestrzeni powietrznej krajów bałtyckich. 

To rutynowe, zważywszy na doświadczenia minionych miesięcy, zdarzenie w przestrzeni będącej wschodnią flanką NATO, symbolicznie przerwało okres spokoju nad Bałtykiem. W ostatnich miesiącach 2014 roku maszyny dyżurujące w ramach Baltic Air Policing, ale też strzegące przestrzeni powietrznej Finlandii, Szwecji czy Norwegii, niemal codziennie startowały w trybie alarmowym do przechwycenia niezidentyfikowanych samolotów. Zwykle napotykały myśliwce, bombowce i inne maszyny wojskowe sił powietrznych Rosji. Latały one bez wcześniejsze informacji, zwykle z wyłączonymi transponderami umożliwiającymi ich identyfikację.

W 2014 roku takich incydentów było nad Bałtykiem ponad 120. Na przełomie listopada i grudnia miały one miejsce niemal codziennie. Dla porównania, w całym roku 2013 miało miejsce 47 incydentów z udziałem rosyjskich samolotów. Natomiast początek stycznia jest wyjątkowo spokojny.

Przechwycenie przez polskie MiGi-29 rosyjskiego latającego tankowca Ił-78 było pierwszą interwencją samolotów biorących udział w Baltic Air Policing od 22 grudnia 2014 roku. Trudno w obecnej chwili określić czy oznacza to zakończenie przez Rosję polityki pokazów siły wobec krajów Europy północnej i wschodniej, czy też był to chwilowy spokój, związany z okresem świąteczno-noworocznym. 

Reklama

Komentarze (11)

 1. baca

  Z całym szacunkiem, ale to tak, jak gdyby przechwycili rejsowego pasażera. Nich fikną do Su-34.

  1. hornetwill

   Obawiam się że jak przylecą Su-34 to nie będzie wesoło. Na razie niech latają te Ił-y.

  2. Sarmata

   a co w tym su34 takiego, że nie można mu fikać?

 2. Dobromirecki

  Na spokojny i bezpieczny kraj trzeba sobie zapracować . To ostatni dzwonek, czas na wprowadzenie poważnego szkolenia do szkół przez poważnych ludzi . Rozmemłane spoleczeństwa nie są zdolne nawet do obrony , zatem - czas wracać do sprawdzonych wzorców i metod premiowania tej części spoleczeństwa która patryjotyzm rozumie jako powinność wrodzoną a nie wymuszoną. Dla mnie jest niezrozumiałym - jak możliwe aby maturę otrzymywała osoba która nie potrafi nic w sportach obronnych , nie potrafi pływać a nawet nie potrafi udzielić pierwszej pomocy ? Takiej sytuacji zaradzić może obowiązkowy program szkoleniowy , ukierunkowany na doskonalenie umiejętności przydatnych do obronności i dalej - do ewentualnego dalszego szkolenia ( już ukierunkowanego ) w Armii . Chyba czas na to , aby zrozumieć , że udział w obronie wlasnego kraju to moralny obowiązek każdego obywatela . Jednak obronność wy Autor komentarzamaga szkolenia , kadr i właściwych przepisów prawa do realizacji. Oczekiwać więc należy aby nasi parlamentarzyści ujawnili jakie posiadają stopnie wojskowe i co wiedzą na temat obronności Kraju . Samymi cywilami , to można sobie obronić dostęp do baru ale nie Kraju . I idę dalej - dyplomu uczelni wyższej nie powinien otrzymać nikt kto nie posiada stosownego przeszkolenia pod lub oficerskiego i nie jest zdolny do działań w ramach Armii. Reasumując - Polska powinna mieć conajmniej 800 000 armię w takiej konfiguracji sąsiedztwa , jaką mamy. Wolność sama nie przychodzi , trzeba o nią zadbac zanim ktoś będzie ją chciał nam zabrać. mamy przykre doświadczenia co do wiarygodności wszelkich sojuszy i paktów.

  1. kzet69

   Człowieku obudź się: mamy rok 2015 a nie 1935....

 3. Sky

  Prawosławny nowy rok się skończył - pora wracać do roboty ;)

  1. bmb

   jak nie przechwyciły to jak tę aktywność nawiesz?

 4. krytyk

  ruskie sobie latają, testują, prowokują i śmieją z NATO a chłopaki z NATO "przechwytują" ... co to kurde jest ? .... jeśli samolot wroga wkracza w naszą przestrzeń NATO to trzeba go panowie lotnicy zestrzelić, wiece co to jest zestrzelić ? ... po co w ogóle latacie sobie dla zabawy ?

  1. rttlr

   a widziałeś kiedyś taki dokument jak ustawa o ochronie granicy państwowej? http://prawo.legeo.pl/prawo/ustawa-z-dnia-12-pazdziernika-1990-r-o-ochronie-granicy-panstwowej/art-18b/?on=27.01.2009 artykuł 18b, kto i na jakich warunkach podejmuje decyzję o zestrzeleniu obcego wojskowego statku powietrznego? czy w gimnazjum nie mieliście tego na zajęciach? zestrzelić nie prawnie i siedzieć w więzieniu.... też wymyśliłeś.... zdaje się że tu komentują spece w temacie.....

  2. hev

   Ciołku... Nie naruszył przestrzeni NATO, tylko się zbliżył.

 5. mydełko Fa

  Podczas istnienia Układu Warszawskiego, polska prasa, czasem telewizja i PKF pokazywały, jak w czasie ćwiczeń na Bałtyku, w pobliżu naszych przestrzeni powietrznych latały NATO-wskie Awaxy. Ciekawe czy miały włączone transpondery?

  1. rozbawiony Polak

   No i co w związku z powyższym? WIDZE ŻE KOMUŚ PRZYPOMNIAŁY SIĘ DAWNE PIĘKNE, PEŁNE TOWARZYSZY CZASY... Wtedy trwała "zimna wojna" teraz teoretycznie rosjanie są nastawieni pokojowo i żyją w państwie demokratycznym. JEST WIĘC RÓŻNICA

  2. Misyu

   i myślisz, że jeszcze tu wrócisz?

 6. LunarOne

  Wprowadzić prawo takie jak izrael, jeśli przekroczą granice chociaż na metr, bezzwłocznie odpalać pocisk w ich kierunku. W międzynarodowej moga sobie latać, a cywilne samoloty wyposażyć w sprzet zdolny do wykrywania ich. Ludzie opamiętajcie sie! Po takiej historii jaką ma Polska powinniśmy mieć jedna z najlepszych armi w regionie!

  1. heh

   Izrael to świetny przykład. W międzyczasie proponuję jeszcze wybudować mur, stoczyć kilka wojenek ze wszystkimi sąsiadami, wymordować trochę ludności cywilnej, jak w Deir Jasin, a później regularnie bombardować wszystkich, którzy chcą zbudować potencjał podobny do swojego. Trzeba jeszcze tylko mieć gdzie uciec w razie wojny atomowej.

 7. gromek

  wielki incydent no, w zasadzie to mogliscie nawet napisac ze prawie nie doszlo do wojny nad baltykiem

 8. borsuk

  A konkretnie, co się stało? Zestrzeliły, zmusiły do lądowania na terenie NATO, zmusiły do wycofania się? Zero konkretów.

 9. mulu

  no i co z tego wynikło?

 10. jam

  zestrzelić!!!!!

 11. RIKI

  Z tym śmiesznym tekstem typu ,PRZECHWYCIŁY '' to dalibyście sobie już siana !

Reklama