Reklama

Siły zbrojne

Polskie F-16 poleciały do Hiszpanii

Fot. Alan Wilson/Flickr, CC BY 2.0
Fot. Alan Wilson/Flickr, CC BY 2.0

Polskie wielozadaniowe samoloty F-16 wraz z pilotami i personelem naziemnym z 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego wezmą udział w ćwiczeniach w hiszpańskiej bazie lotniczej w Albacete.

Porucznik Grzegorz Jasianek informuje, że pięć samolotów wielozadaniowych F-16, kilku pilotów oraz kilkudziesięciu żołnierzy personelu zabezpieczającego z 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego wyleciało 4 listopada br. do hiszpańskiej bazy lotniczej w Albacete aby wziąć udział w szkoleniu TLP (Tactical Leadership Programme). 

Czytaj także: Polskie F-16 w „puli” precyzyjnej broni NATO

Miejscowość Albacete położona jest w południowo-wschodniej Hiszpanii. Niedaleko tej miejscowości znajduje się baza lotnicza Los Llanos Hiszpańskich Sił Powietrznych, w której od wielu lat odbywają się cyklicznie międzynarodowe szkolenia Tactical Leadership Programme. 

Do zasadniczych celów kursów TLP należy progresywne podnoszenie umiejętności dowódczych personelu latającego oraz zwiększenie możliwości taktycznych sił powietrznych NATO. Uczestnicy kursu doskonalą taktykę oraz procedury potrzebne do realizacji międzynarodowych operacji lotniczych. 

W tej edycji, pod okiem instruktorów i kolegów, biorących udział w szkoleniu polskie załogi m.in. przećwiczą planowanie operacji powietrznych z udziałem międzynarodowych sił koalicyjnych, ofensywne działania lotnicze z uderzeniami na cele naziemne, a także defensywne działania lotnicze. 

Program ten na trwałe wrósł w roczny cykl szkolenia lotniczego polskich „Jastrzębi”, a 31BLT bierze w nim udział od 2009 roku.

Czytaj także: 10 lat F-16 w polskiej służbie. Kuwejt i co dalej?

Reklama

Komentarze (3)

 1. [sic!]

  Coś pozostało w Kraju? 4 zwiadowcze wysługują się nad Syrią (operacja "Jak rozpętałem IIIWW") 5 poleciało do Hiszpanii Pytanie ile Polska zakupiła zasobników celowniczych Sniper?

  1. BieS

   22 sztuki LM Sniper-XR i 7 Goodrich DB-110. Skoro za granicą jest 9 F-16 to zostało w kraju 39 sztuk.

 2. co

  Wszystkie - już się ewakuowały !

 3. tipo

  szkolic sie :) !

Reklama