Reklama

Siły zbrojne

Polskie F-16 odleciały do Norwegii

Fot. Piotr Łysakowski, SMLW 'Krzesiny'  http://www.zoom.mon.gov.pl/
Fot. Piotr Łysakowski, SMLW 'Krzesiny' http://www.zoom.mon.gov.pl/

Polskie Jastrzębie z Krzesin biorą udział w ćwiczeniach o kryptonimie „Brilliant Arrow 2013”, które odbywają się w norweskiej bazie Oerland.Polskie załogi F-16 tradycyjnie wymieniają się lotniczym doświadczeniem, ćwiczą zdolność współpracy (interoperacyjność) w środowisku międzynarodowym czy co najważniejsze – doskonalą umiejętności dowodzenia ugrupowaniem „COMAO", angażującym różne typy statków powietrznych różnego przeznaczenia w środowisku zbliżonym do realnego pola walki. Ćwiczenia o charakterze międzynarodowym to dla pilotów z Krzesin możliwość wymiany doświadczeń, ale też tradycja, wpisana każdego roku w kalendarz szkolenia lotniczego.

Więcej: Polskie F-16 z sukcesem na NATO Tiger Meet

Lotnicze operacje powietrzne są wykonywane według realistycznego scenariusza podczas działania zintegrowanego systemu obrony powietrznej przeciwnika w środowisku walki radioelektronicznej. Scenariusze operacji zakładają doświadczenia ostatnich konfliktów zbrojnych ale i możliwych, przyszłych działań połączonych.

Formuła ćwiczeń to dwa wyloty – ranny i popołudniowy (shadow wave). Podczas treningów dwukrotnie dowódcą połączonych operacji powietrznych ma zostać pilot wyznaczony z polskiego kontyngentu.

Więcej: Polskie Jastrzębie na ćwiczeniach „NATO Tiger Meet”

Swój udział w ćwiczeniu zapowiedziały m.in. Norwegia, Turcja, Niemcy, Francja, Wlk. Brytania, Portugalia, Grecja czy Holandia wydzielając takie statki powietrzne jak F-16, C-130, Tornado ECR, Tornado Recce, C-160, E3F i E3D. Ćwiczenie potrwają do 6 września, kiedy to krzesińskie F-16 powrócą do kraju.

Siły Powietrzne
Reklama

Komentarze

    Reklama