Reklama

Siły zbrojne

Polski system rozpoznania radiowego dla Sił Zbrojnych

Siły Zbrojne RP wykorzystują systemy rozpoznania UKF m.in. na okrętach rozpoznawczych ORP „Nawigator” (262) i ORP „Hydrograf” (263). Fot. M.Dura
Siły Zbrojne RP wykorzystują systemy rozpoznania UKF m.in. na okrętach rozpoznawczych ORP „Nawigator” (262) i ORP „Hydrograf” (263). Fot. M.Dura

Inspektorat Uzbrojenia rozpoczął procedurę pozyskania dla sił zbrojnych trzech zestawów szerokopasmowego systemu rozpoznania radiowego pasma UKF. System ten ma być opracowany i wyprodukowany w Polsce.

Przedmiotem zamówienia ma być dostawa szerokopasmowego systemu rozpoznania radiowego pasma UKF w ramach pracy rozwojowej realizowanej zgodnie z procedurami ustalonymi decyzją nr 72/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 25 marca 2013 r. w sprawie pozyskiwania sprzętu wojskowego i usług dla Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Szczegółowe wymagania w odniesieniu do systemu rozpoznawczego, zawarte w Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia i Wstępnych Założeniach Taktyczno–Technicznych nie są jawne i zostaną przekazane tylko wykonawcom zaproszonym do składania ofert wstępnych.

Inspektorat Uzbrojenia postawił przed nimi następujące zadania:

  • zaadoptować (dostosować) istniejące rozwiązania lub zaprojektować dla potrzeb wojskowych odpowiednie odbiorniki i namierniki UKF;
  • opracować niezbędne oprogramowanie zarządzające systemem rozpoznawczym oraz oprogramowanie specjalistyczne do analizy sygnałów.

Efektem tak postanowionych wymagań będzie prawdopodobnie wykorzystanie już istniejących odbiorników rozpoznawczych i namierników (najprawdopodobniej produkcji zachodniej) i przede wszystkim opracowanie oprogramowania systemowego, który pozwoli na ich sterowanie oraz analizę wyników. Na taki wybór wpłynie również jedno z kryteriów oceny ofert: termin dostawy.

W ramach zamówienia wykonawca ma wykonać w pierwszej kolejności prototyp kompleksu rozpoznawczego, który będzie odebrany w ramach badań kwalifikacyjnych zgodnie z procedurą realizacji pracy rozwojowej (zawartą w załączniku nr 4 do Decyzji nr 72/MON). Jeżeli badania zakończą się wynikiem pozytywnym, to dla wojska mają być zamówione jeszcze trzy systemy. Będą już one jednak podlegały odbiorowi wojskowemu realizowanemu przez jedno z Rejonowych Przedstawicielstw Wojskowych, a ocena zgodności z wymaganiami specyfikacji technicznej ma być zgodna z zapisami ustawy z dnia 17 listopada 2006 r. o systemie zgodności wyrobów przeznaczonych na potrzeby obronności i bezpieczeństwa państwa.

Wybór wykonawcy odbędzie się zgodnie z trzema kryteriami: ceną (waga 70), gwarancją (waga 20) i terminem realizacji (waga 10). Termin przesyłania zgłoszeń przez chętnych do udziału w postępowaniu upływa 31 maja br.

Nie wiadomo do jakich jednostek wojskowych zostaną przekazane wyprodukowane systemy. Z ogłoszenia wynika, że Inspektorat Uzbrojenia nie zamawia wyposażenia dla pojazdów i nie planuje zbudowania zestawów mobilnych, dlatego należy przypuszczać, że chodzi o wyposażenie specjalistycznych ośrodków rozpoznania radioelektronicznego lub dwóch polskich okrętów rozpoznawczych: ORP „Hydrograf” i ORP „Nawigator”.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (2)

  1. Ad_summam

    Znów główną wagą jest cena. Wydaje mi się, że cena ważna, ale czy nie jest ważniejsza skuteczność? Jakość zastosowania kodów? Innowacyjność? Algorytmy? Kupujemy byle co aby zmieścić się w cenie. Niech mnie ktoś poprawi jeśli tak nie jest.

    1. Podatnik

      Już poprawiam. jeżeli polski urzednik (wojskowy) wybierze system najbardziej skuteczny to ma na głowie ABC,CBA, XXX itp. Jeśli wybierze najtańszy to ma "problem z głowy." Jaki tego skutek? Wiadomości z dzisiaj: USA: Ponad 100 śmigłowców Apache Guardian dla US Army, Polska: OBR CTM rozszerza współprace z Politechniką Gdańską.... Sorry, taką mamy rzeczywistość.

    2. Extern

      Ale przecież chodzi o cenę systemu spełniającego wymagania zamawiającego, inaczej to wybrano by radio kieszonkowe bo za 7,50 PLN można na bazarze już kupić.

  2. obiektywnie

    Przykro mi, ale jak tylko pasma UKF to przydomek "szerokopasmowy" jest bardzo dęty i na wyrost.

    1. Mgdy

      Dlaczego tak uważasz? Czy np. 30MHz do 3GHz to nie jest szerokie pasmo? Jeśli chodzi Ci o KF, to rozpoznanie w tym zakresie na okrętach nie ma większego sensu - ze względu na ograniczenia fizyczne systemów antenowych. Do tego celu są "ORele".

    2. M.

      Obiektywnie nie masz racji. Proponuję zapoznać się z klasyfikacją ITU.

Reklama