Reklama

Siły zbrojne

Polski MiGi z holenderskimi F-35

Autor. Koninklijke Luchtmacht

Na profilu Dowództwa Generalnego rodzajów Sił Zbrojnych pojawiły się fotografie „air to air” ze współdziałania niderlandzkich samolotów wielozadaniowych 5. Generacji F-35 i polskich MiGów-29. Sojusznicy z Beneluksu przysłali do bazy Malborku osiem Lightningów II, które mają chronić wschodnią flankę i ćwiczyć do końca marca tego roku.

Reklama

Holenderskie samoloty przyleciały do malborskiej 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego 27 stycznia br. i będą tu stacjonować w lutym i marcu. Wraz z maszynami w Polsce pojawił się 170 osobowy holenderski kontyngent wojskowy, a wcześniej pluton inżynierów niderlandzkich sił zbrojnych przygotowywał warunki do eksploatacji samolotów na terenie bazy. Na wydzielonym dla sojuszników obszarze jednego hektara wybudowano między innymi specjalne hangary. F-35 ma znacznie wyższe wymagania jeśli chodzi o ich utrzymanie w sprawności w porównaniu z bazującymi tutaj na co dzień polskimi MiGami-29.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Spośród ośmiu przysłanych samolotów cztery mają pozostawać na dyżurze w ramach misji NATO Air Policing i Air Shielding. Holendrzy pełnią zadanie wspólnie z kluczem francuskich Rafale i polskich F-16 stacjonujących w litewskiej bazie w Szawle a także z niemieckim kluczem Eurofighterów stacjonujących w bazie Amari w Estonii. Kolejna czwórka holenderskich F-35A umożliwi pilotom wspólne ćwiczenia z amerykańskimi F-15 i właśnie polskimi MiGami-29.

To pierwsza wizyta holenderskich F-35 w Polsce, ale nie pierwsza na wschodniej flance NATO. W pierwszej połowie ubiegłego roku klucz (cztery samoloty) tych maszyn chronił przestrzeń powietrzną Bułgarii.

Czytaj też

22 BLT po przejściu do niej MiGów z bazy w Mińsku Mazowieckim jest dzisiaj ostatnią polską bazą samolotów tego typu. W 23 BLT w Mińsku Mazowieckim pojawią się w tym roku lekkie samoloty wielozadaniowe FA-50.

Reklama

Komentarze (1)

  1. Deff

    Te migi nie powinny w wersji Ikea być już w UA? Wysyłając sami 250 czołgów T72dostaliśmy w promocji M1A1. To po wysłaniu Migow ktoś wkoncu przekażę nam F16 starszych wersji lub wpisze w kolejkę po nowe. To samo było w zeszłym roku z Leopardami z Hiszpani i Szwajcarii. Nie nie nie a dzisiaj to już damy ale nie bezpośrednio na Ukrainę.

Reklama