Reklama

Siły zbrojne

Polska przejmuje dowództwo szpicy NATO; Stoltenberg dziękuje za wsparcie

Fot. 21 BSP
Fot. 21 BSP

Polska przejmuje od 1 stycznia dowództwo tzw. szpicy NATO, czyli sił bardzo wysokiej gotowości, zdolnych do reagowania w przeciągu zaledwie kilku dni. Sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg dziękuje za wkład we wspólnotową obronę.

VJTF, nazywane popularnie szpicą NATO, utworzono w reakcji na rosyjską aneksję Krymu w 2014 roku. Od chwili swego powstania funkcjonują jako element strategii odstraszania Rosji. W ich skład wchodzą żołnierze w najwyższej gotowości alarmowej, delegowani na zasadzie rotacji przez państwa członkowskie. Żołnierze ci pozostają w swych macierzystych jednostkach, ale muszą być zdolni do udania się w ciągu 48-72 godzin w dowolne miejsce, gdzie potrzebna jest szpica. Trzonem VJTF w 2020 roku będzie 21. Brygada Strzelców Podhalańskich, wspierana przez jednostki z 12. Dywizji Zmechanizowanej, 3. Skrzydło Lotnictwa Transportowego, Żandarmerię Wojskową, a także ekspertów ds. logistyki oraz specjalistów w dziedzinie obrony przed zagrożeniami CBRNE.

Wspólne Siły Operacyjne Bardzo Wysokiej Gotowości (VJTF), czyli nasza szpica, to znaczący wkład we wspólną obronę i mocna prezentacja możliwości Polski. Te siły można natychmiastowo rozmieszczać w celu obrony dowolnego kraju sojuszniczego przed jakimkolwiek zagrożeniem

Jens Stoltenberg, sekretarz Generalny NATO

Z danych udostępnionych przez NATO wynika, że w szpicy będzie służyło około 6 tys. żołnierzy, w tym około 3 tys. z Polski. Siły będą również tworzyć jednostki z Bułgarii, Czech, Węgier, Włoch, Litwy, Łotwy, Portugalii, Rumunii, Hiszpanii, Słowacji, Turcji i Wielkiej Brytanii. Stany Zjednoczone deklarują wspieranie VJTF siłami powietrznymi i innymi zasobami bojowymi.

image
Moździerz "Rak" należący do 21 BSP / Fot. B. Sulik

VJTF składa się z wojsk lądowych, powietrznych, morskich oraz specjalnych i jest częścią 40-tysięcznych Sił Odpowiedzi NATO. Aby podzielić ciężary wysokiej gotowości bojowej, przodującą brygadę VJTF wystawia każdego roku inne państwo. W roku 2018 były to Włochy, a w 2019 - Niemcy.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (3)

 1. Rzyt

  Haha,przejmuje dowództwo...haha szkoda,że nie zarząd w krupp i reinmetal na 6 m-c....już ktoś wam da na poważnie dowodzić niemieckimi,amerykańskimi,francuskimi żołnierzami...co za stek bzdur...takie generałki polskie z Andrzejem będą dowodzić haha

  1. Wpr

   Putin dziś powiedział że woda w Rosji gotuje się w 90 stopniach - i to jeszcze nie koniec !!!

  2. bender

   To nie pierwszy raz kiedy Polacy będą dowodzić sojuszniczymi siłami w sile brygady (ba, nawet dywizja była). To tylko poziom operacyjny, więc nie gorączkuj się tak.

  3. BUBA

   Firma Krupp i Rheinmetall nie zajmuje sie pudrowanym zlomem albo szweckim zlomem. Niemieckich granic morskich bronia najnowoczesniejsze U Booty i inne jednoski morskie. Archaicznych zabytkow tam nie znajdziesz

 2. Grredo

  Gdzie bwp i rosomaki, ze Spike dla 21 brygady? Gdzie czołgi tej brygady? Gdzie amunicja do Raka?

 3. as

  Mam jakieś dziwne przeczucie że będzie ruska prowokacja, obym sie mylił.

Reklama