Siły zbrojne
Polska i Turcja podpiszą umowę ws. ochrony informacji w przemyśle obronnym
Szef MON Mariusz Błaszczak weźmie udział w spotkaniach pod przewodnictwem prezydentów Polski i Turcji – informuje resort obrony. Prezydent Andrzej Duda udał się z wizytą państwową do Turcji. W trakcie wizyty zostaną podpisane umowy na dostawę bezzałogowców Bayraktar TB2, ale też dot. wzajemnej ochrony informacji w przemyśle obronnym.
Podczas rozmów bilateralnych, szefowie resortów obrony Mariusz Błaszczak i Hulusi Akar, poruszą kwestie dotyczące współpracy militarnej w wymiarze bilateralnym oraz w ramach współpracy sojuszniczej w kontekście zbliżającego się szczytu NATO, w tym dalszego wzmocnienia bezpieczeństwa w regionie flanki południowej Sojuszu Północnoatlantyckiego.
Podczas wizyty szefa MON w Ankarze, zostanie podpisana umowa na dostawę 4 zestawów bezzałogowych systemów powietrznych (BSP) klasy MALE Bayraktar TB2. Z wcześniejszych informacji wynika, że będą to łącznie 24 statki powietrzne, wraz z uzbrojeniem. Ministrowie obu krajów podpiszą także Umowę miedzy Rządem RP a Rządem Republiki Turcji o wzajemnej ochronie informacji niejawnych w dziedzinie przemysłu obronnego – podkreśla MON.
Czytaj też: Błaszczak: uzbrojone drony Bayraktar TB2 dla wojska. Tureckie myśliwce wkrótce "na straży" Polski
We wtorek, 25 maja, minister spotka się z żołnierzami pierwszej zmiany polskiego kontyngentu wojskowego w Turcji, który rozpoczął służbę w bazie lotniczej Incirlik w kwietniu 2021 roku. W ramach Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Turcji, żołnierze wykonują zadania w ramach operacji Sojuszu Północnoatlantyckiego pk. TAMT (Tailored Assurance Measures for Turkey).
Żołnierze patrolują wschodnią część Morza Śródziemnego i Morza Czarnego, współpracują ze stałymi zespołami morskimi NATO oraz dowództwem Sił Morskich NATO (MARCOM) w Northwood. Trzon pierwszej zmiany PKW Turcja stanowią żołnierze Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej, a podstawowym środkiem kontyngentu jest samolot patrolowo-rozpoznawczy M28B 1R Bryza z Bazy Lotnictwa Morskiego w Siemirowicach.
MON przypomina, że szefowie resortów obrony narodowej Polski i Turcji podpisali Deklarację Intencji (Declaration of Intent), określającą obszary dalszej współpracy w dziedzinie obronności. W dokumencie wskazano m.in. na wzmocnienie wspólnych wysiłków związanych z dalszą adaptacją NATO do zagrożeń i wyzwań dla bezpieczeństwa oraz zacieśnienie współpracy przemysłów obronnych.