Siły zbrojne
Polska bez broni odstraszania: Marynarka Wojenna wyleasinguje dwa używane, niemieckie okręty podwodne typu 212?
Z kilku nieoficjalnych i niezależnych od siebie źródeł otrzymaliśmy informację, że „gabinetowo” wybrano dostawcę okrętu podwodnego dla Marynarki Wojennej. W ramach tego „postępowania” Polska ma leasingować niemieckie, używane OP. Nasze doniesienia potwierdzają informacje portalu Trojmiasto.pl. Jeżeli dojdzie do podpisania umowy, stracimy szansę posiadania realnej broni odstraszania, a polskie stocznie nie zarobią ani złotówki na „nowym” nabytku marynarki.
ryszard56
ale lipa,znow mamy 39 rok,wstydzcie sie PANOWIE POLITYCY nic nie dbacie o ten kraj i ludzi,potrzeba nam kilka korwet TYPU GAWRON silnie uzbrojonych,kilka niszczycieli rakietowych TYPU 45 jakie buduja ANGLICY, ZE dwa MISTRALE,łodzie podwodne TYPU DELHFIN lub HISZPAŃSKIE S-80,najnowszych APAHOW,samolotow pionowego startu,oraz powrot do budowy SKORPIONA,TEGO kto doprowadził do zniszczenia tego projektu to pod SĄD TO ZDRAJCA
Krzysztof
Nie rozumiem dlaczego ludzie tak sie uczepili jak rozumiem pociskow klasy cruise , skoro obecnie tylko atomowe okrety podwodne moga je przenosic ( przynajmniej w tej kategorii zasiegu o ktorej wszyscy tak namietnie marza ) , wiec to nie jest zaden argument przeciwko jakiemukolwiek typowi konwencjonalnego okretu podwodnego.Po drugie z uwagi na specyfike morze baltyckiego wydaje mi sie kiepskim rozwiazaniem lokowanie na pokladzie tak drogiej jednostki jak okret podwodny i tak podatnej na zniszczenie na morzu baltyckim tej tak wymarzonej przez wielu broni odstraszania w postaci pociskow cruise , nie mowiac o fakcie wejscia w posiadanie tej klasy broni (koszt i dostepnosc). Chyba niewielu zwrocilo uwage ze w planach nabycia okretow podwodnych nie ma nawet wzmianki o tego typu broni i slusznie zreszta w mojej skromnej opinii. Hipotetycznie rozwazajac opcje zakupu broni tej klasy , wymiary i cena takiego okretu podwodnego plus zapas pociskow powodowalyby w warunkach naszego plytkiego i zamknietego morza absurdalna wrecz nieekonomicznosc takiego rozwiazania . Jesli juz kogos ponosi fantazja to lepiej rozwazac posiadanie tego typu pociskow odpalanych z powietrza ( ale Polski nigdy nie bedzie stac na zakup stosownej platformy powietrznej ) lub ziemii ( najtansza i o najwiekszej przezywalnosci opcja dla naszego kraju ale w gre wchodza tu problemy natury prawnej i traktatowej ).Uwazam ze jesli rozwazac wogole podobnej klasy bron dla przyszlych okretow PMW to powinna to byc bron o duzo krotszym zasiegu powiedzmy do 200-400km , a do przenoszenia takiej broni mozna przystosowac kazdy z rozwazanych okretow podwodnych.Na koniec chcialem tylko zyczyc polskim marynarzom aby mimo tego calego szumu i zamieszania wokol planow nabycia okretow podwodnych , najszybciej jak to mozliwe dostali je i zeby kazdy marynarz tyle samo razy wszedl na poklad i zszedl bezpiecznie na lad. Niech Neptun bedzie laskawy dla naszych wilkow morskich.
marynarz
Prawdą jest, że okręty podwodne typu 212 są jednymi z nowszych, ale bez wątpienia trzeba pamiętać, że wybierając ten tym Polska pozbawia się jednego z najważniejszych argumentów, możliwości posiadania pocisków manewrujących o zasięgu rażenia do 1000 km. Przy tym jednym inne argumenty prawie się nie liczą.
Krzysztof
Nie wiem kto pisal ten artykul ale napewno nie ma pojecia o okretach podwodnych , typ 212 jest najnowoczesniejsza jednostka tego typu na swiecie moze z wyjatkiem japonskiego typu Soryu ale ten z uwagi na wymiary kompletnie nie nadaje sie dla Polski. Jesli chodzi o to ze polskie stocznie nie zarobia ani zlotowki , zadna polska stocznia nie ma ani personelu, ani technologi potrzebnej do udzialu w budowie tak skomplikowanych jednostek, moze w przyszlosci moglyby zarabiac na remontach. Nie wiem czy dojdzie do leasingu tych okretow , ale jesli tak to niczego nie stracimy a zyskamy wrecz niewyobrazalna w naszych warunkach bron odstraszania , i nie stracimy ani zlotowki gdyz tylko laik lub osoba kierujaca sie wzgledami politycznymi moglaby napisac tak bzdurna rzecz jak udzial polskiego przemyslu w budowie okretu podwodnego.
Akv
Brawo za ten komentarz dla ciebie Krzysztofie.