Reklama

Siły zbrojne

Polska artyleria na ćwiczeniach w Estonii

K9, Estonia, 16DZ, Wojsko Polskie, artyleria, armatohaubica k9, Iveco, zestaw niskopodwoziowy
Polska armatohaubica K9A1 oraz wóz dowodzenia na bazie LPG podczas transportu na ćwiczenia AKKTULI-24 w Estonii.
Autor. 16. Dywizja Zmechanizowana/X

Artylerzyści z 1. Mazurskiej Brygady Artylerii biorą udział w poligonowych ćwiczeniach AKKTULI24 na terenie Estonii. Wykorzystywane w nich są m.in. armatohaubice K9A1 oraz wozy dowodzenia bazujące na platformie LPG.

W komunikacie opublikowanym przez Sztab Generalny Wojska Polskiego w serwisie Facebook czytamy, że trwające ćwiczenia na terenie Estonii mają na celu wypracowanie wspólnych procedur i ujednolicenie systemu działania sił polsko-estońskich w zakresie wsparcia ogniowego artylerii. Użyte będą w nich m.in. polskie armatohaubice K9A1 oraz dedykowane im wozy dowodzenia bazujące na Lekkim Podwoziu Gąsienicowym (LPG). Co warte podkreślenia, zarówno nasz kraj, jak i gospodarz używa wspomnianego typu artylerii, zatem jest to dobra okazja do wymiany doświadczeń z zakresu ich eksploatacji. Obecnie Estonia posiada 24 z łącznie 36 kupionych od Korei Południowej K9A1 (określonych lokalnie jako K9EST Kõu).

Aktualnie w Polsce znajduje się 108 z 218 (212+6) zakupionych w Korei Południowej armatohaubic K9A1. Większość z nich została sukcesywnie przekazana do jednostek artylerii Wojska Polskiego po wcześniejszym doposażeniu ich w polskie podzespoły jak m.in. system łączności Fonet oraz Zautomatyzowany Zestaw Kierowania Ogniem Topaz. Ich zakup pozwala na uzupełnienie luk sprzętowych powstałych po przekazaniu na Ukrainę gąsienicowych haubic 2S1 Goździk (w nieokreślonej dotychczas liczbie) oraz armatohaubic Krab. Oprócz 218 K9A1 Wojsko Polskie będzie także posiadać nowocześniejsze K9PL, których zakupiono 146 sztuk.

Reklama

K9 Thunder to południowokoreańska armatohaubica samobieżna zaprojektowana przez koncern Samsung Techwin (dziś Hanwha Aerospace) na potrzeby Sił Zbrojnych Republiki Korei. Załoga składa się z pięciu osób: dowódcy, działonowego, ładowniczego, pomocnika ładowniczego i kierowcy. Uzbrojenie główne stanowi haubica kalibru 155 mm z lufą o długości 52 kalibrów, którą umieszczono w obrotowej wieży. Przy wykorzystaniu pocisku z gazogeneratorem dennym donośność wynosi 40 km, podczas gdy z amunicją specjalną wartość ta może wynieść ponad 50 km . Zapas amunicji wynosi 48 kompletów pocisków i ładunków miotających. Napęd stanowi produkowany na licencji silnik wysokoprężny MTU MT 881 Ka-500 o mocy 1000 KM, który przy masie 47 ton zapewnia prędkość maksymalną 67 km/h i zasięg 480 km.

Polska armatohaubica K9A1 podczas transportu na ćwiczenia AKKTULI-24 w Estonii.
Polska armatohaubica K9A1 podczas transportu na ćwiczenia AKKTULI-24 w Estonii.
Autor. 16. Dywizja Zmechanizowana/X
Reklama

Komentarze

    Reklama