Siły zbrojne

Polscy przeciwlotnicy i systemy Grom w Mołdawii [Foto]

Polscy żołnierze wyposażeni w elementy zestawów przeciwlotniczych Grom wzięli udział w ćwiczeniach w Mołdawii, organizowanych w ramach programu Partnerstwo dla Pokoju – podaje Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Ćwiczenia Common Effort zostały zorganizowane w dniach od 20 do 24 lipca. Łącznie uczestniczyło w nich 500 żołnierzy z Mołdawii (jednostki zmotoryzowane i przeciwlotnicze), Polski, USA (w tym ze składu 173 Brygady Powietrznodesantowej i Gwardii Narodowej stanu Karolina Północna), Gruzji i Rumunii.

W manewrach Common Effort ze strony Wojska Polskiego wzięli udział żołnierze 38 dywizjonu zabezpieczenia 3 Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej. Byli wyposażeni w szkolno-treningowe przeciwlotnicze zestawy Grom wraz z amunicją szkolną oraz pojazdy Honker. Ich zadaniem była osłona pododdziałów zmechanizowanych.

Szkolenie zorganizowano w ramach programu Partnerstwo dla Pokoju, do którego należą między innymi Mołdawia i Gruzja, a także np. Ukraina czy Serbia. Zgodnie z informacją DGRSZ przeprowadzono je w mieście Balti (Bielce) w północnej części Mołdawii.

Przenośne przeciwlotnicze zestawy rakietowe Grom zostały wprowadzone na uzbrojenie Wojska Polskiego w celu zastąpienia przestarzałych systemów Strzała-2M konstrukcji sowieckiej. Były również sprzedawane za granicę, w tym m.in. do Indonezji, Gruzji i na Litwę.

Komentarze (11)

 1. 7was

  "Wojsko" na samochodach rolniczych ... :)

  1. Tawarisz

   Oj Ty dowcipasku... Gdybyś czas poświęcany na pisanie tego co Ci się wydaje i co powiedział szwagier siostry męża brata poświęcił na doedukowanie się w kwestiach w których tak bardzo pragniesz się wypowiadać wiedziałbyś, że Honker nie jest złym wozem, a podobne "samochody rolnicze" na Zachodzie produkował Mercedes czy Land Rover. A że generał Petelicki tak twierdził, na podstawie twierdzeń Amerykanów? No cóż...

 2. Ra751

  Witam. czy nasi nie mogliby nosić polowych rogatywek? W końcu takie nakrycie głowy to element wyróżniający na tle sił zbrojnych innych krajów.

  1. soldier

   Nie produkujemy kevlarowych rogatywek, a co do "wyróżniania się" od żołnierzy innych narodowości, to dlaczego chcesz ułatwiać pracę nieprzyjacielskim snajperom ? Może jeszcze kolorową kitę przy rogatywce jak w XIX w.?

  2. Pogan

   Hełm jest bardziej praktyczny, kuloodporność i takie tam ;D

  3. Wojtekus

   US Marines maja kanciasta czapke polowa to dlaczego WL nie moga przywrócić rogatywki. Za PRLu w mundurze była czapka okragła ale w polowym była rogatywka, teraz w mundurze jest rogatywka ale w polowym jest beret albo pierożek.

 3. Tyberios

  No i dobrze, przy okazji promować Gromy to i może po Litwie kolejny nabywca się znajdzie.

  1. Li

   Dobrze mówisz. W towarzystwie dodałbym jeszcze słynne... wiesz co;)

  2. Marek

   Dokładnie tak.

  3. vvv

   Grom nie jest rewolucyjna rakieta

 4. Piotr

  Wiadomo co z piorunem? Na jakim etapie się znajduje? I kiedy wejdzie do służby?

  1. sosen12

   We wczorajszym naszaarmia.pl podali zasięg 10 km dla Pioruna. Czy to prawda?

 5. Gottard

  Cud, nasi zaczynają powoli przypominać armię. Nikt nie wyskoczył z czarnym swetrem, żaden nie odważył się zdjąć pokrowca z hełmu, zakryć facjaty kominiarką czy wyłożyć portek na buty itp. 1000 dziwnych pomysłów. Udało się wdrożyć jednolitość, tylko patrzeć dogonią w zakresie dyscypliny siły zbrojne US i UK. A jeszcze w 2014 na ćwiczeniach Rapid Trident nasi przypominali zbieraninę airsoftowców z warszawskiego gimnazjum. Są zdjęcia można sobie wygooglować jak ktoś nie wierzy. Niejaki ppor Sebastian S. z 25.BKPow. nie miał wtedy na sobie ani jednego regulaminowego elementu munduru i wyposażenia WP, wszystko miał z Allegro i military shopu - tam był pokaz możliwości co się robi z wojskiem bez dyscypliny i dowodzenia

  1. zbigniew

   Cenna uwaga zwrocenie uwagi na najwazniejszy wątek z całego artykułu. Dzięki wypastowanym janom wyprasowanym lubawom i regulaminowym bechatkom polska armia ma szansę dogonić US Army. Niczym stalowa pięść pododdzialy będą stanowić monolit w natarciu na Moskwę. Pozdrawiam kolegę i proponuję wziąć młotek dluto i rozpoczac kruszenie betonu w główce :)

  2. zbigniew

   Tak, Gottard poruszył najważniejszy aspekt w odniesieniu do artykułu... TYLKO w tym co matka armia dała w pole ! i na równaj w prawo, w regulaminowych odstępach natarcie na Moskwę. Regulaminowe lubawy,bechatki, wypastowane jany na nogach i wyglądamy jak siły zbrojne US i UK. Wojsko, jak z defilady, w polu stanowi zwycięski MONOLIT który pokona każdego wroga. A wszelkie odstępstwa, próby zaangażowania się, a nawet noszenia WŁASNEGO sprzętu karać! A czy napisał Pan już meldunek na wymienionego ppora? J...ć, karać, nie wyróżniać.

  3. xyz

   Uzyskanie jednolitości oddziału zależy pewnie od dowódcy, ale fakt, to jak prezentują się nasi wojacy jest pewnym problemem, zdjęcia z ćwiczeń na Ukrainie to dobitnie pokazują. Pytanie na ile jest to samowolka wynikająca z chęci wyróżnienia się, podkreślenia indywidualizmu, a na ile jest to skutek kiepskiego sprzętu wydawanego z magazynów. Niech MON zacznie kupować umundurowanie i wyposażenie (w tym i takie "pierdoły" jak rękawice, okulary/gogle, kominiarki) na najwyższym poziomie, a nie te najtańsze, to nie będzie z tym problemu.

 6. ccc

  I na ten obraz nędzy i rozpaczy idą od lat te miliardy PLN ? Gdzie jest prawdziwe wojsko z nowoczesnym sprzętem ?

  1. tomgru

   Ty jesteś obrazem nędzy i rozpaczy.

  2. y

   Czyżby tylko w Rosji? PS. Jak nie masz wiedzy to lepiej się nie ośmieszaj. No chyba, że ci za to płacą.

  3. dfg

   Dokładnie tak wygląda polska armia, obraz nędzy i rozpaczy. Przypominania to raczej grupy rekonstrukcyjne, zaś szumne zapowiedzi i deklaracje polityków dotyczące kluczowych programów modernizacyjnych to zwykła ściema i pijar.

 7. Bolek

  No niezła łapanka była w całym tym Dowództwie Generalnym! Na gwałt szukali jakiś gromowców/strzałowców, od kiedy drOP osłania kz/bz ? Czy oni w ogóle wiedzieli gdzie są? Panowie Generałowie proponuję ochłonąć.

 8. ja

  A jednego w pierwszym szeregu brak !!. To dobrze bo nie dość, że wyglądają na szwejów to ten po którym jest teraz tylko puste miejsce to już dno było.

  1. kk

   jakie wolne miejsce, 2 grupy staja.

  2. jasio

   wania a jak tam z waszym Ratnikiem? skończyliście wymianę onuc na skarpety?

  3. Tyberios

   Sam jesteś dno, stoi grupa Polskich żołnierzy a obok nich po tej twojej dnowej przerwie Mołdawscy. Marsz do okulisty a potem odwiedź kilku innych specjalistów.

 9. FTG

  Ale wstyd... Gromami mieli osłaniać jednostki zmechanizowane... pewnie wzbudzali uśmiechy innych uczestników...

  1. Tyberios

   Wstyd to jest z ciebie i to wielki... właściwie jak ty możesz żyć z takim piętnem? Polacy byli użyci w roli dolnego pionu obrony plot formacji zmechanizowanej. Ale oczywiście gdyby tam stali żołnierze Amerykańscy w identycznej roli z wyrzutniami pocisków Sidewinder to byś piał jacy to oni wspaniali a na Polaków jadem plujesz.

  2. Irek

   Po wojnie Rosji i Gruzji Barak spotkał się z Putinem i Putin zaraz się poskarżył że Gruzini mieli gromy

 10. Bonifacy

  To Serbia nie jest za Rosją? Swoją drogą ci polscy specjaliści powinni polecieć z pojazdem, który posiada 4 zestawy grom z automatycznym celowaniem wg nastaw radaru. Ręczne zabezpieczenie przeciwlotnicze to dobre dla partyzantów. Ja rozumiem, ręczne znaczy tańsze, to marketing, a Mołdawia nie jest zamożna. Dla ciekawości, to dawne ziemie I Rzeczpospolitej, na których 10% Mołdawian ma polskie pochodzenie. Polska ma jednak warunki oddziaływania w regionie, pod warunkiem że ktoś mądrze wprowadzi finansowanie wszelkich polskich inwestycji w złotówkach.

  1. Tyberios

   Popard nie jest jeszcze gotowy operacyjnie... MON opóźnia go jak tylko może.

  2. szamot

   Weź ty się trochę historii naum.Gdzie Bielce ,gdzie dawne granice I Rzeczpospolitej.Ciekawe skąd ty tam wziąłeś 10% Mołdawian polskiego pochodzenia?Mieszka tam 40% Mołdawian ,po 25% Ukraińców i Rosjan,a 10 % to osoby innej narodowości (w tym Polacy,także Turcy,Ormianie,Rumuni)

 11. job

  To jakaś grupa rekonstrukcyjna ?