Reklama

Siły zbrojne

Polscy czołgiści jadą do USA. Rusza szkolenie na Abramsy

Fot. Sgt. Brian Chaney/U.S. Army
Fot. Sgt. Brian Chaney/U.S. Army

Jak poinformował Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, pierwsi polscy żołnierze zostali skierowani do USA gdzie zostaną przeszkoleni na amerykańskich czołgach podstawowych Abrams. Co warte podkreślenia Polska nadal nie uzyskała oficjalnej zgody Waszyngtonu na ich pozyskanie w ramach procedury FMS, jednak stosowny wniosek został już wysłany.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez polski resort obrony polscy czołgiści trafili do Idaho w USA, a po powrocie do kraju mają stanowić kadrę instruktorską dla pierwszych docelowych załóg tych czołgów jakie trafią już wkrótce na uzbrojenie Wojska Polskiego. Te zgodnie z zapowiedziami ministra Błaszczak po spotkaniu z sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem w dniu 7 października mają zostać dostarczone już w przyszłym roku. Z kolei jeszcze 24 września wyznaczono oficjalnie osobę odpowiedzialną za pozyskanie tych czołgów, którą będzie Inspektor Wojsk Lądowych w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych gen. dyw. Maciej Jabłoński.

image
Reklama

Zakup 250 egzemplarzy amerykańskich czołgów podstawowych M1A2SEPv3 w najnowszej wersji M1A2 SEPv3 zapowiedzieli 14 lipca br. wicepremier Jarosław Kaczyński i szef MON Mariusz Błaszczak. Oprócz samych Abramsów zamówienie ma także obejmować bogaty pakiet wsparcia, w tym wozy specjalistyczne, części zamienne, szkolenie oraz amunicję. Łączna jego wartość z kolei ma wynosić według deklaracji ok. 23 mld 300 mln zł. Równocześnie wysłane zostało również oficjalne zapytanie ofertowe — Letter of Request (LoR).

Polskie Abramsy mają trafić na uzbrojenie 18. Dywizji Zmechanizowanej, czyli czwartej, najnowszej dywizji wojsk lądowych. Zakupiona ich liczba pozwoli na pełne przezbrojenie czterech obecnych batalionów czołgów (liczących 58 egzemplarzy każdy), które według docelowej struktury mają wchodzić w skład 1. Warszawskiej Brygady Pancernej i 19. Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej (po dwa). Tym samym ich obecne uzbrojenie czyli czołgi podstawowe z rodziny Leopard 2 i T-72 będą mogły zostać przesunięte do innych pododdziałów pancernych. Będzie to wiązało się także ze znacznymi inwestycjami w rozbudowę infrastruktury tych jednostek.

Reklama

Komentarze (44)

 1. Wojmił

  Miałem nadzieję jednak, że to rozejdzie się po kościach... 23 mld PLN na 250 czołgów... w głowie się nie mieści jak zmarnowane są to pieniądze.. różnica w porównaniu do Leo2 jeśli nawet jakaś jest, to nie uzasadnia aż takiego wydatku... do tego te koszty nowej logistyki, jego paliwożerność.... ech polacy... to zmarnowane pieniądze są...

  1. dr666

   Nie martw się Wania, nie za wasze pieniądze te czołgi choć z myślą o was. Co najlepsze na powitanie uda się kupić, będzie gotowe. Dla was nie żałujemy grosza.

 2. Dalej patrzący

  Jestem za pełnym przeszkoleniem czołgistów na Abramsy. W razie W będą mogli wykorzystać amerykańskie Abramsy w składnicach w Polsce - prócz podrzędnych zadań WWO/WWB, politycznie na poziomie strategicznym choćby dla zamarkowania rzekomego udziału USA w konflikcie kinetycznym - w wojnie narracyjnej w mediach. Natomiast zamiast zakupu 250 Abramsów za 23 mld zł - proponowałbym zakup kolejnych 4 dywizjonów Krabów [ca 5 mld zł], zakup licencji produkcji amunicji precyzyjnej Leonardo Vulcano-Dardo, BAE HVP i strumieniowej Nammo - z prawem rozwoju i eksportu [jakieś 9 mld zł] - co by nam dało APR dla wszystkich środków lufowych średniego i ciężkiego kalibru. Za 6 mld zł winniśmy zbudować własny suwerenny strategiczny prototyp C5ISR w oparciu o C3IS Jaśmin. Za pozostałe 3 mld zł winniśmy kupić 15 tys dronów systemu W2MPIR. Wzrost realnych zdolności WP po realizacji tych programów oceniam jako 120-150 krotny. Po prostu - cała siła lądowa Rosji - konwencjonalna - nie będzie w stanie zagrozić Polsce, systemy A2/AD w Obwodzie Kaliningradzkim i przyszła rosyjska A2/AD na Białorusi zlikwidowane całkowicie - oraz wszelkie liczące się aktywa bojowe Rosji w pasie podstawy operacyjnej i zaplecza na głębokość 200 km. Proszę zrozumieć: tylko jeden Krab z APR i sieciocentrycznym rozpozaniem/pozycjonowaniem dronowym zlikwiduje z dalekiego dystansu rosyjski batalion pancerny w jakieś 8 minut - pełna jednostka ognia APR. A jeden rój wielozadaniowy 150 dronów przełamie każdy element A2/AD i zroluje każde aktywo bojowe [co zresztą mówią otwarcie sami Rosjanie po doświadczeniach w Syrii i nie tylko]. Czas bojów pancernych prowadzonych ogniem bezpośrednim już DAWNO minął po wynalezieniu tanich i masowych pozahoryzontalnych systemów precyzyjnych - czołgi już są de facto w lamusie historii i mogą być najwyżej pomocniczymi środkami w rodzaju WWO/WWB - a zajadłe puste deklaracje zwolenników czołgów tylko udowadniają kompletny brak argumentów [koronnym "argumentem" jest powoływanie się na bezwładność innych armii i mówienie "inni mają, czyli czołgi są dobre"]. A na kaliber 155 mm żadne pancerze i ochrona czołgom nie pomoże - to tylko marnowanie pieniędzy i pogarszanie sobie kalkulacji koszt/efekt. Większość czołgów w nowoczesnej pełnoskalowej wojnie RMA zostanie zlikwidowana na trasie od koszar do podstawy operacyjnej - i nawet przysłowiowego prochu nie powącha. A wpływy lobby pancerniaków "starej gwardii" [i generalnie lobby wojowania wg a la zimna wojna [w istocie w rdzeniu dalej jak AD1970] - z powiększaniem stanów, hierarchii etatów i forsowania w zaparte systemów załogowych dających etaty] - to pierwsza rzecz do zasadniczej korekty, bo hamują wprowadzanie prawdziwej modernizacji i osiągania prawdziwych potrzebnych nam [a nie wyssanych z palca] zdolności systemowych.

  1. Bedek

   Tak tak ty rusek byłeś na szkole u samego szatana najpierw coś przychylnie nie wprost pokazywać swojej osobowości w całości bo w kosciołach miejsca i pod zabrakło tylko saczyć kłamstwo jak ty to zrobiłeś delikatnie i sposobem kto sie nie załapie.

 3. staszek

  Program Wilk to ... iluzja, zważywszy na to jak się Turcja męczyła z Altajem. Nas stać na swoje własne zaprojektowane i wykonane BWPy (np Borsuk) co tez sie realizuje. Szkoda tylko że te Abramsy tak horrendalnie drogie. Lepiej byłoby wziąść ze 40 szt A1M1 wycofywanych teraz z US Marine Corps. Nam przeciez nie potrzeba super czołgów, wystarczą czołgi porównywalne z Leo 2A4 i 2A5 do obrony w zasadzkach. Przecież na obce czołgi trzeba szykować cała gamę środków typu: Moskity, Spajki, zmodernizowane Piraty z głowicą tandemową, no i artylerię (Kraby, Langusty, Kryle + drony). Dodatkowo pewnie najpóźniej za 20 lat i tak trzeba by wymienić w nich wieże na nowe z armatą 130 mm. Natomiast za zaoszczędzone w ten sposób pieniądze należałoby zainwestować w OPL, Wisła, Narew, Sona etc.

  1. staszek

   pomyłka chodziło mi o zakup w USA nie 40 ale ok 400 szt Abramsów A1M1 wycofywanych teraz z US Marines Corps. One maja komputery balistyczne zoptymalizowane na amunicję do naszych Leo 2A4PL i 2A5. Wtedy podziekujemy juz T 72 i PT 91 Twardy, którew nie maja ani armaty ani amunicji do walki z czołgami na europejskim teatrze wojennym.

  2. wert

   o jakich zasadzkach piszesz? O tych które rozpoznają masą dronów satelitów etc? Zasadzek które zaraz zmiotą artylerią i rakietami? Pleciesz bzdury. Każde dłuższe zatrzymanie się na postój będzie oznaczało możliwość nakrycia ogniem. Abrams umożliwia manewr a w boju spotkaniowym nie cofnie się przed sowieckim teciakami. Ew wojna to będzie wojna manewrowa, uderzanie, obejścia, flankowanie, zamykanie w kotle i niszczenie. CAŁY CZAS w ruchu

  3. Emigrant

   Ilyzja to państwo rosyjskie Rosji nie było tak słabej nigdy w historii jk teraz za waszego zbawcy Putina porównajcie wasz potencjał do Chin. Ja na miejscu kremliwskich opryszkow juz bym se kupował bilety na emigracje

 4. przykry

  A teraz rząd ogłosi, że dla marynarki wojennej zakupi lotniskowiec. Hurra, hurra, będziemy mieli lotniskowiec!

  1. wert

   nie ogłoszą ale ogłosili. Nie jeden a trzy. Nie lotniskowce ale fregaty. Po za tym wszystko się zgadza

  2. Nie inż.

   No przydałby Wam się bo ten który macie ledwo wrócił z Syrii.

  3. Złodzieje

   Naszczescie na was ruskich zlodziei sa wychodowane chiny posmakujecie co to niespodziewny atak z tyłu chiny se odbiora co ich czyli syberie i złoża ropy gazu diamentow wszystkich metali wy nawet tego nie potraficie wydobywać będąc wolnym nizależnym państwem bo wszystko kradniecie

 5. Ginawa

  Zaje... 620 pln na 1 polaka. 2500 pln na 4 osobowa rodzinę. A kto obroni nas przed długami ?

  1. BUBA

   Przed rozbiorami tez tak gadali i co z tego wyszlo to wiadomo ... wiec proponuje zebys zszedl do parteru ...

  2. Eee tam

   Przecież to teraz jedna tygodniówka takiej rodziny średnio

  3. Ja Sam

   A kto cię zmusza brać chwilówki.? I nie pisz nas bo inni pracują i nie mają długów. Sam sobie jesteś winien.

 6. grzesiek

  PO i Tusk są zrozpaczeni bo nie udało się zatrzymać zakupu czołgów. Totalność opozycji mnie przeraża.

  1. LMed

   Moze nawet spetała twój umysł ta "totalność".

 7. ua

  Paliwozerny ze oj. Ponoc wyszlo na testach w Filnalandii 150 litrow na 10km.

  1. LMed

   Robi wrażenie , tzn. jest moc.

  2. Chateaux

   Za to turbina jest znacznie cichsza od silnika diesla.

  3. Zgadza się. Jak zdejmiesz ograniczniki zasuwa niczym wyścigówka.

 8. Wicher

  Czołg to nie jest technologia XXII wieku, raczej do XX i mamy zdolność do wyprodukowania czołgu własnego. Może to nie będzie najlepszy czołg na świecie, ale będziemy mieli logistykę do niego. Co z tego że kupimy te Abramsy, jak na serwis będziemy je wysyłać do USA, skończy się że po 2 latach, 1/4 Abramsów będzie nie sprawna

  1. Chateaux

   Wsadz lufe we Fiata 125p. Moze nie bedzie to najlepszy czolg na świecie, ale bedziesz mógł sam go produkować.

  2. Nie inż.

   Większych bzdur nie czytałem. Wysyłać na serwis do USA??? Hahahaha

  3. Chyżwar

   Tyś w ogóle czytał coś o tych Abramsach? Nikt ich nie będzie wysyłał do USA. Serwis ma być na miejscu.

 9. Monkey

  Wiecznie ta sama klęczkowa polityka. Jeszcze nie may oficjalnej zgody na ich sprzedaż, ale już się szkolimy. Amerykanie mogą się tylko z nas śmiać.

  1. dr666

   Ja zrobiłem prawo jazdy zanim kupiłem samochód. I nikt w salonie nie uważał tego za śmieszne. Może wśród małpek są inne zasady?

  2. Trol

   Niee. Najlepiej najpierw kupić czołgi i samoloty a dopiero później szkolić do nich pilotów i obsługę. Brawo kolego, masz iście kacapski umysł.

  3. Ja Sam

   W Rosji to normalne bo tam i tam nikt nie potrafi jeździć. A potem latają razem ze swoimi wieżami w Groznym

 10. ppau

  a nasze abramsy też będą miały pustynny kamuflaż?, od czasu I wojny w zatoce perskiej czyli 30 lat temu to chyba nikt już nie widział zielonego abramsa

  1. Ja Sam

   Poważnie w Rosji nie widzieliście zielonego czołgu? Pełno takich w Niemczech stoi

 11. Luka

  Kolejny ,,fantastyczny'' zakup, z którego nic nie zyska polska gospodarka i przemysł. 23 mld prosto do kieszeni USA! przy takich pieniądzach aż się prosiło, aby część z nich potraktować jako inwestycje w Polsce i pozyskać jakieś nowe technologie.

  1. Nie inż.

   Jakie?

 12. ubawiony

  swietne wiadomosci a abramsy beda co potwierdzil niedawno departament stanu usa , takze zgoda kongresu to tylko formalnosc tak dla informacji trolli i innych sceptykow , wycie do ksiezyca i bicie piany nic tu nie pomoze pierwsze abramsy beda juz w polowie nastepnego roku takze tyle na temat tegoz zakupu

  1. zamaskowany Ranger

   Pewność prowadzi często do zguby . Nie to żeby amerykanie nie zgodzili się na sprzedaż - to już jest postanowione . Zawsze jednak może stać się coś nagłego i nieprzewidzianego tak więc z huraoptymizmem lepiej poczekać aż Abramsy będą w Polsce .

 13. tygr

  Fajna tarcza strzelnicza z tej kupy stali. W Iraku, Somali po trafieniu rosyjskim Kornetem palą sie jak pochodnie. Sprawdzone.

  1. Wnuk Błochina

   Każdy rosyjski czołg po trafieniu javelibem pali się jak zapałka. Sprawdzone

  2. Rah Warsz

   Ale za to u was są latające wieże tygr. Super fruwają razem z tankistami. Znakiem tego każdy ruski tankista ma za sobą skrócony kurs pilotażu, który nie obejmuje niestety bezpiecznego lądowania.

  3. BUBA

   @tygr - sprawdzone ...

 14. janusz z samarkandy

  pływają?

  1. Po Placu Czerwonym jak najbardziej

 15. PoradazMoskwy

  Po co Polakom Abramsy? Są drogie w zakupie i eksploatacji. Taniej Polakom wyjdzie utrzymywać rosyjskie czołgi na polskiej ziemi, jak to było po 1945 r. i komu to przeszkadzało? Jakby ktoś nie był jeszcze przekonany, to największą wadą Abramsów jest to, że podstępnie i znienacka zamieniają hurtowo rosyjskie t72b/t90 w zapalniczki

  1. gess

   Masz racje bo amerykanie są "niesmiertelni", co udowodnili w Wietnamie, Afganistanie itd.........

  2. Kot

   Tak w Wietnamie jak i Afganistanie wojska USA były na gościnnych występach to samo Korea. Poradzili sobie całkiem dobrze. W Afganistanie garstka 6 tys żołnierzy powodowała że 80 tys talibów siedziało cicho pod miotłą.

 16. Sidematic

  Wojen nie wygrywają armie. Wojny wygrywa PRZEMYSŁ i morale społeczeństwa, później doktryna, skuteczna polityka, działania służb specjalnych, a na końcu dopiero armia jako ilość/jakość indian i czołgów. Ile z wymienionych pozycji mamy już ogarnięte? Żadnej. Nie mamy przemysłu bo mają go Niemcy, nie mamy ŻADNEJ doktryny bezpieczeństwa bo nie mamy elit tylko sługusów, polityke prowadzimy z pozycji lokaja, służb specjalnych nie mamy wcale, społeczeństwo jest na ciagłej wojnie przeciwko opresyjnemu państwu które zwalcza własnych obywateli. Więc jakie znaczenie ma czy będzie 100 czy 200 tyś indian skoro w razie "W" rozejdą się do domów porzucając te śliczne zabawki zza oceanu? Żyjemy w kraju opresyjnym, gdzie obywatelowi niczego nie wolno a za wszystko grozi mniejsza lub większa kara. Na wszystko musisz mieć zgodę jakiegoś zarozumialego buraka zza biurka. Polska to nie jest kraj który buduje patriotyzm tylko cwaniactwo, złodziejstwo.

  1. Chrobry

   Pełna zgoda

  2. Kot

   Chłopie to rosyjska armia już dawno powinna się rozejść do domów. Tam nawet strajkować nie można a jak podpadniesz to twój dom i każdego w rodzinie odwiedza odpowiednie służby.

 17. Prawda

  Wyjazd na szkolenie potwierdził koniec programu WILK. Brawo WY!

  1. Qwest

   Tak, tak bo dowódcy czołgów biorą udział w programie wilk. Brawo Ty!

 18. wr

  Z Onetem: Amerykański Kongres zorganizuje wysłuchanie na temat demokracji w Polsce i na Węgrzech Komisja Helsińska przy Kongresie USA zorganizuje 3 listopada specjalne wysłuchanie w sprawie erozji demokracji na Węgrzech i w Polsce - ogłosił w środę szef komisji, senator Ben Cardin. Jak powiedziało PAP źródło w Kongresie, wysłuchanie nt. Polski i Węgier było planowane od dawna, ale obecny spór na forum UE wywołał dodatkowe zainteresowanie sytuacją w obu krajach. - Wiemy oczywiście, że są znaczące różnice między Polską i Węgrami, a Polska jest ważnym sojusznikiem. Ale wielu członków komisji jest zaniepokojona erozją norm demokratycznych w obu krajach i chce wiedzieć, co się dzieje - powiedział rozmówca PAP. Tak wiem dla USA wartości demokratyczne wartościami, ale liczy się biznes. Zobaczymy, czy aby nasi nie przeliczyli się? W razie czego zawsze możemy zagrozić III wojną światową, w końcu jak ma być światowa to nie możemy bić się tylko z Europą

  1. dr666

   No to zobaczysz jak amerykańska zbrojeniówka głosem Kongresu wyjaśnia Komisji Helsińskiej gdzie sobie może wsadzić swoje zaniepokojenie erozją. A potem poczekaj na wyjaśnienie w onecie co masz o tym myśleć skoro sam nie potrafisz.

 19. grzesiek

  Co by rząd nie zrobił to i tak totalni z PO z Tuskiem na czele będą krytykować każde działanie na twitterze, w onecie i tvn bo na tym polega działalność totalnej opozycji. Zero programu, zero pomysłu, tylko naśmiewanie się, krytkowanie i atakowanie wojska polskiego i strazy granicznej za to ze pilnują naszych granic. Rzeczywiście mieliśmy króla Europy, teraz Tusk pokazuje swoje prawdziwe oblicze broniąc Frasyniuka.

 20. Marek

  23 mld zł to suma maksymalna, koszt końcowy nie jest jeszcze znany.

  1. 123

   Max 60% tej kwoty jezeli przez FMS.

  2. O i to jest prawda

  3. Marcyk

   Bardzo słuszna uwaga ! Ostateczna cena może być znacząco mniejsza.

 21. kmdr

  Ja czegoś nie rozumiem. Po co wojsko ma tam jechać na szkolenia? Amerykańskie Abramsy mamy na terenie kraju, to nie mogą ich szkolić u Nas na miejscu. Zakładam, że nie wysłali tak żółtodziobów, tylko czołgistów i mechaników. Czyli trenażery już nie są potrzebne. Obsługiwali T-etki, Leopardy, to i z tym jankeskim wynalazkiem też sobie poradzą. Nie było by to czasem taniej i skuteczniej dać załogi mieszane na Naszych poligonach.

  1. Sternik

   Pojechali się uczyć przeliczać cale na milimetry.

  2. bender

   O ile zrozumiałem, to do USA pojechali się szkolić instruktorzy. Załogi będą pewnie szkolone już w Polsce.

  3. były porucznik zmechu

   Procedury, zasady, wymogi techniczne, kasa. Na zasadzie: "że też sobie poradzą", można uczyć się kmdr używania twojego ulubionego roweru, a to też nie do końca. :D

 22. Podsumowanie Militarysty

  "Można blokować pod różnymi pretekstami pół roku ZSSW-30 i opóźniać negocjacje i zawarcie umowy? A można, jeszcze jak! Można opóźniać APR-155 i wymagać cudeniek na kiju nawet jak nie jest to uzasadnione produkcyjnie zaś sama APR przekracza celnością i niezawodnością Krasnopola-M, Vulcano i Kwitnika? Można. Gdyby to było złe to Bóg by inaczej świat stworzył. Można po kryjomu wysłać do USA na szkolenie kompanię czołgistów i jeszcze dać im klauzule do podpisania bo to przed LOA, umową itp? No wszystko można w tym kraju nad Wisłą. "

 23. Mike Texas USA

  WASHINGTON — Poland announced earlier this year it planned to buy 250 M1A2 Abrams SEPv3 tanks, with hopes deliveries would be made as early as 2022, but General Dynamics chief executive Phebe Novakovic said Wednesday the foreign military sale could go through in roughly two years. “This is a powerful system for the Poles to have, given their geographic location and their historical experience, particularly with folks, you know, streaming west,” she said during an Oct. 27 call with analysts. “This is an FMS sale; we’re looking at somewhere ... maybe in the two-year period.”

 24. A kuku :)

  A totalsi pletli bajki, że Abramsów nie będzie :)

 25. Cao Bang

  Bardzo dobrze. Im szybciej się uda uciec spod unijnego buta tym lepiej. W ostatnich tygodniach Niemcy pokazali prawdziwą twarz i już wiadomo, że darmowe Leopardy były tylko narzędziem kontroli nad Polską.

  1. Luke

   Damy sobie rady bez UE, przezyjemy!

  2. Carell

   A Abramsy nie sa narzedziem kontroli USA? Nie chcesz kontroli? To buduj wlasny polski czolg

  3. antek_partyzant

   Pieniący się, krótkowzroczny człowieczku, Unia to nasza przyszłość i podstawa dobrobytu i bezpieczeństwa. Bez rynku unijnego będziemy biedni jak Białoruś. Albo i bardziej, bo oni mają chociaż tani gaz i ropę z Rosji.

Reklama