MSPO 2021: Abrams z aktywnym pancerzem

6 września 2021, 15:38
Abrams Trophy
Fot. Kacper Bakuła/Defence24.pl
Reklama

Na tegorocznym Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach amerykańska armia prezentuje m.in. czołg podstawowy M1A2SEPv2 Abrams, który - po raz pierwszy - jest zintegrowany z izraelskim aktywnym system ochrony pojazdu Rafael Trophy.

>>> MIĘDZYNARODOWY SALON PRZEMYSŁU OBRONNEGO MSPO 2021 - WIADOMOŚCI, ANALIZY, WYWIADY - SERWIS SPECJALNY DEFENCE24.PL <<<

Pierwsze testy na większą skalę systemu Trophy z amerykańskimi czołgami tego typu miały miejsce na Starym Kontynencie ponad rok temu. Sprawdzono możliwość instalacji tego systemu w warunkach polowych na czołgach przechowywanych na kontynencie w ramach Army Preopositioned Stock. Same próby przeprowadzono na poligonie Bergen-Hohne w Niemczech.

Departament Obrony USA we wrześniu 2017 roku zawarł kontrakt o wartości ok. 9,9 mln USD z koncernem General Dynamics Land Systems, czyli producentowi M1 Abrams, na modyfikację partii tych wozów w celu instalacji na nim tego systemu. W czerwcu 2018 roku kolejny kontrakt o wartości do ok. 193 mln USD tym razem na zakup pierwszych systemów Trophy HV został przyznany spółce Leonardo DRS (amerykańskiemu partnerowi izraelskiego Rafaela). W produkcji i integracji tych systemów współpracują ze sobą trzy spółki: Rafael Advanced Defense Systems (twórca i producent ASOP), Leonardo DRS (lokalny producent i integrator ASOP) oraz GDLS (producent integrowanych czołgów).

W październiku 2019 roku Leonardo DRS (w kooperacji z Rafael) poinformowało o dostarczeniu pierwszych systemów Trophy HV dla U.S. Army, co otworzyło drogę do rozpoczęcia procesu integracji z nim pierwszych egzemplarzy jednej z najnowszych wersji Abramsa - M1A2SEPv2. Łącznie zamówiono system Trophy dla czterech Pancernych Brygadowych Zespołów Bojowych (ABCT). O zakończeniu dostaw informowano na początku 2021 roku. Amerykańska armia dysponuje więc zestawami Trophy dla ponad 300 czołgów, które mogą w razie potrzeby otrzymać ten system. Z Trophy zintegrowany jest też nowszy wariant czołgu - M1A2SEPv3, wprowadzany do US Army (zamówiono już ponad 500 egzemplarzy).

Ta ostatnia kwestia jest istotna w kontekście ogłoszonych w lipcu br. przez MON planów zakupu tych czołgów na potrzeby SZ RP. Czołgi, jakie zamierza pozyskać Polska, będą dostosowane do współpracy z tym systemem. Na razie ma jednak informacji o tym, czy wraz z Abramsami zostaną one zakupione. US Army zdecydowała się na pozyskanie Trophy w ramach pilnej potrzeby operacyjnej właśnie z myślą o teatrze europejskim, z uwagi na zagrożenie ze strony rosyjskich przeciwpancernych pocisków kierowanych, które mogą razić także osłabione strefy czołgu (poza przednią półsferą). 

Trophy to izraelski aktywny system ochrony pojazdów (ASOP) typu hard kill opracowany przez spółkę Rafael Advanced Defense Systems (RADS). Systemy ASOP są przeznaczone do zapewniania osłony ciężkim wozom bojowym przed pociskami wystrzelonymi z granatników przeciwpancernych i wyrzutni przeciwpancernych pocisków kierowanych. Systemy te występują w dwóch wersjach — soft kill, który działa niekontaktowo poprzez zmylenie nadlatującego pocisku oraz hard kill, który działa kontaktowo poprzez fizyczne zniszczenie pocisku własnym przeciwpociskiem. Trophy, należący do klasy hard kill, występuje w trzech różnych wersjach dla różnych klas wozów bojowych — lekkiej LV dla lekkich pojazdów opancerzonych, średniej MV dla lżejszych wozów bojowych (o masie od 10 do 30 ton) i ciężkiej HV dla ciężkich wozów bojowych. 

Trophy może też zostać zintegrowany z systemem kierowania ogniem czołgu i wskazywać źródło ognia. Armia izraelska wykorzystuje go, również w warunkach bojowych, na czołgach Merkawa Mk 3 i Mk 4 oraz ciężkich transporterach Namer. Trophy został także niedawno zamówiony dla partii niemieckich Leopardów 2, przechodzących modernizację do standardu Leopard 2A7 A1.

image
Reklama

>>> MIĘDZYNARODOWY SALON PRZEMYSŁU OBRONNEGO MSPO 2021 - WIADOMOŚCI, ANALIZY, WYWIADY - SERWIS SPECJALNY DEFENCE24.PL <<<

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 81
Reklama
Buczacza
niedziela, 12 września 2021, 20:27

Pgad przecież wy nawet nie wiecie kiedy Polska grała. Specjaliści od silników odzrutowych. Jesteście tacy pocieszni. czukcza i wania. Niczym Szczepcio i Tońcio. Wash end go. 2 w jednym.. Ps żeby komuś zwracać uwagę na pisownię. Wypadałoby samemu pisać poprawnie... Nie wiem który ma jutro dyżur o 6? Walnijcie z 10 co! Dacie radę. Pomożecie czukcza wierzę w ciebie...

piątek, 17 września 2021, 13:00

"Wash end go"? A te "end" to po jakiemu?

poniedziałek, 13 września 2021, 06:38

Nauka gry w szachy rozpoczęta?

Fan Buczaczy, eksperta od polskich siników odrzutowych eksportowanych do Rosji.
poniedziałek, 13 września 2021, 06:36

Drogi Buczaczaczusiu, prawie trzy godziny myslałeś, układałeś strategie, opracowywałeś plan swojego komenatarza, a tylko to ci wyszło? Domyślam się, że złość i frustracja muszą sięgać zenitu. Primo Buczaczaczusiu. Ja nigdy nie twierdziłem, że Polacy są specjalistami od silników odrzutowych. Nie odwracaj kota ogonem, a jeżeli twierdzisz, że jest jak napisałeś, to zacytuj gdzie tak twierdziłem. Secundo. Ty twierdziłeś, że Polska eksportuje silniki odrzutowe do Rosji, dlatego jsteś ekspertem od silników odrzutowych eksportowanych z Polski do Rosji. Szkoda tylko, że nie wiesz jakie to silniki. Tertio. Polska grała z Anglią w środę. Pomyśl choć raz Buczaczaczusiu. Taki strateg jak ty powinien się domysleć, że odpowiadałem na twój komentarz który napisałeś w czwartek. Co to w ogóle za argument? W ten sposób chcesz udowodnic, że jestem "ruskiem"? Quarto. Po raz kolejny przypominam, że w języku polskim imiona piszemy wielka literą. Quintus. Pisz do mnie jeszcze.

prawdziwy itd.,itd.
niedziela, 26 września 2021, 19:51

Tak,RR,po przeglądach- remontach kapitalnych,naprawach,ze Środy Śląskiej.Wpisy na forach rządzą się swoimi prawami,przywołany do tablicy Pan prof.miodek ,choć z grymasem na twarzy i z charakterystycznym ruchem Dłoni,dopuszcza Taką możliwość.pPorównanie Batiarów ,Tajojów,Szczepcia i Tońcia do Czukczy,jest ,delikatnie mówiąc,nietrafione.Jeden z Nich to absolwent Politechniki Lwoskiej ,inż.elektryk, odpowiadał z emisję programu PR, Drugi to absolwent Uniwersytetu Lwoskiego ,dr praw,specjalizował się w Prawie Rzymskim i Prawie Podatkowym.Walczyli w II Korpusie.Przecinki stawiamy nie tylko przed że ale także w zdaniach złożonych.Polski to trudna języka!

Buczacza
niedziela, 12 września 2021, 17:49

I 5 zrobiliście. Jeden tradycyjnie o 6 naszego czasu. W chwili gdy zaczyna dyżur. A drugi tradycyjnie ok.12 jak przejmuje dyżur. Ten pierwszy bardziej znerwicowany to czukcza. Ten drugi to wania. I pomyśleć że 1 mój powoduje w odpowiedzi. 5 ... Nawet w niedzielę nie macie wolnego... Specjaliści od meczów w czwartek . I silników odzrutowych.... Jacy wojownicy taka potęga.

Buczacza
sobota, 11 września 2021, 15:44

Pgad pluszaku dużo pracy nas czeka. Twoja polszczyzna wymiata wania.. odzrutowe,mecz w czwartek,wy...... nym kolega lekarzem.... Po prostu wymiatasz... zarazem bawisz. Koledzy stwierdzili, że jest was 2 ? Co ty na to. Ostatnio było 7 odpowiedzi w w czasie 1-godz. Bo ci nie zapłacą. Jak nie zrobisz targetu....

Fan Buczaczy, eksperta od polskich siników odrzutowych eksportowanych do Rosji.
niedziela, 12 września 2021, 11:51

To ty już na prawde jesteś aż tak żałosny, żeby chwalic się komukolwiek, że nie masz pojęcia i nie potrafisz odpowiedziec na pytanie, jakie samochody i silniki odrzutowe eksportujemy z Polski do Rosji?

niedziela, 12 września 2021, 10:52

Przecież ty nie masz kolegów...

Fan Buczaczy, eksperta od polskich siników odrzutowych eksportowanych do Rosji.
niedziela, 12 września 2021, 06:13

Buczaczaczusiu, strasznie denne te twoje komentarze, może niech ci koledzy pomogą. I znowu musze przypomnieć. W języku polskim imiona piszemy wielka litera.

Fan Buczaczy, eksperta od polskich siników odrzutowych eksportowanych do Rosji.
niedziela, 12 września 2021, 06:12

Jacy koledzy stwierdzili? Ci wyimaginowani? Poza tym, widzę, że nie rozumiesz znaczenia przymiotnika "wyimaginowany. Według SJP, oznacza to: będący wytworem czyjejś wyobraźni, nierealny, wymyślony. Na przykład, "Nie miał prawdziwych kolegów, więc opowiadał o tych wyimaginowanych".

Fan Buczaczy, eksperta od polskich siników odrzutowych eksportowanych do Rosji.
niedziela, 12 września 2021, 06:11

Buczaczaczusiu, zamiast marnowac czas na takie nie wnoszące niczego i mało zabawne komentarze, w szachy byś się lepiej nauczył grać. W warcaby już umiesz, to wiem, co zresztą czyni cię wielkim strategiem, który sam rysuje linie. Ale szachy wyniosą twoje zdolności strategiczne kilka poziomów wyżej, tak że juz nie tylko będziesz rysował linie, ale będziesz strugał całe szachownice.

Buczacza
piątek, 10 września 2021, 20:12

Pgad ..." odzrutowe, eksportujemy z Polski do rosji,wczoraj nasi zremisowali ( czyli w czwartek), ty jestes strateg,czy z wyimaginowanym kolega lekarzem"... Saszka do Miodka to ci trochę ..... ale przynajmniej dalej robisz za maskotkę i pluszaka. Ps przy okazji jak już coś piszesz to przynajmniej się podpisz.... Pozdrawiam serdecznie

Fan Buczaczy, eksperta od Krzyżaków walczących z uzbrojonymi w brzytwy czewronoarmistami
sobota, 11 września 2021, 12:12

Buczaczaczusiu, ile razy można powtarzać? W języku polskim nazwy państw i imiona piszemy wielka literą. Wyjatek stanowia nazwy państwa w przymiotniku, Polska - polskich. Dlatego w moim nicku "Fan Buczaczy, eksperta od polskich siników odrzutowych eksportowanych do Rosji.". napisane jest "polskich" a nie "Polskich". Rozumiesz?

sobota, 11 września 2021, 12:05

Zjadłes już coś? Bo dalej strasznie gwiazdorzysz.

Fan Buczaczy, eksperta od polskich siników odrzutowych eksportowanych do Rosji.
sobota, 11 września 2021, 05:58

Nie potrafisz Buczaczaczusiu napisać kilku zdań bez korzystania z mojego komentarza?I nie mam na imie Saszka. A podpisałem sie jako "Fan Buczaczy, eksperta od polskich siników odrzutowych eksportowanych do Rosji.". Sam prosiłeś, żebym rozsławił ciebie i twoje opowieści, więc masz co chciałeś.

Buczacza
czwartek, 9 września 2021, 19:53

PGAD zaś zmieniłeś nick.... Dobrze, że przynajmniej nie podpisałeś się moim... Jak masz w zwyczaju i w zakresie obowiązków... Pamiętaj o powołaniu... Na razie póki co ławka rezerwowych... Więc w tym tygodniu masz wolne.. Gdzieś mi tam śmignął tajemniczy nick bodajże 5 czy 6 kom. W ciągu kilku minut . Nie wiem czemu, ale od razu mam skojarzenia z tobą. Pamiętaj że selekcjoner obserwuje i wszystko widzi.... Pozdrawiam serdecznie

piątek, 10 września 2021, 12:47

Zjedz coś. Bo jak jestes głodny, to strasznie gwiazdorzysz.

Fan Buczaczy, eksperta od polskich siników odrzutowych eksportowanych do Rosji.
piątek, 10 września 2021, 07:02

Znowu sie pojawiłeś? A myslałem, że odpowiesz na pytanie, jakie to silniki odzrutowe i samochody eksportujemy z Polski do Rosji. A tutaj nic. O piłce nożnej opowiadasz. Wczoraj nasi zremisowali z wicemistrzami Europy. Twierdzisz, że to twoja zasługa? Tak, wiem Buczaczaczusiu, ty jestes strateg, co potrafi grać w warcaby i sam sobie rysuje linie, do tego masz notesik. Grasz sam ze soba czy z wyimaginowanym kolega lekarzem? W warcaby oczywiście, nie w piłkę.

WSK74
czwartek, 9 września 2021, 10:25

zamiast Abramsow, porządna moderka Leo do poziomu 7 z dołożeniem Trophy i dokupienie 100 nowych ? Bez turbin, normalny power pack do czasu upowszechnienia nowego napędu, np wodorowego lub hybrydy. A czołgi nie muszą być niszczone przez czołgi, jeśli Niemcy mają w linii nie więcej niż 300-400 szt, to może nasze ambicje na poziomie 700 + nie są koniecznością ?

Chrisde
piątek, 10 września 2021, 08:53

Gdzie Ty chcesz nowe 100 kupic jak ich nie produkuja a modernizacja do A7 to sie czeka dekade teraz ...

Norek
czwartek, 9 września 2021, 09:55

Ten Abrams to jakiś z second handu. Blacha pogięta, wieża w innym kolorze, farba złazi. Jak taki wystawiają na targi to jak wyglądają inne? Trochę mnie to martwi.

Snajperka
środa, 8 września 2021, 00:29

Lepiej wyprodukować karabin UR2021 kal. 75mm i wyposażyć piechotę niż kupować obce czołgi.

Swój
wtorek, 7 września 2021, 22:11

I bądź w takim czołgi jak por rakieta super ale jest szansa na przeżycie bo w tych ruskich złomach to piach

dropik
wtorek, 7 września 2021, 10:32

ja tu wiedzę czołk z systemem aktywnej ochrony a nie aktywnym pancerzem

Andrzej polskiego brzegu
wtorek, 7 września 2021, 14:18

a Twardy opakowany "kostkami" to lepszy?

dropik
wtorek, 7 września 2021, 18:09

Twardy to twardy ;)

Herr Wolf
wtorek, 7 września 2021, 08:06

Już w radiu 3 leci ostra reklama tego czołgu jako super hiper maszynę za jedyne 23mld!!! Ostatni ten tank wyprodukowano 30 lat temu ...

lol
wtorek, 7 września 2021, 15:27

Ostatnią skorupę w 2013 roku wyprodukowano. Ale linie produkcyjne są dalej. Zachowane. A czemu ich już nie produkują? Bo naprodukowali ich na zapas że ho ho! Tak było taniej niż przez x dekad po troszkę robić, bo nawet stare skorupy można łatwo zmodernizować. To było jedno z założeń projektowych przy tej maszynie - możliwość jej modernizacji przez wieeeele dekad.

Militarysta
wtorek, 7 września 2021, 13:13

Bo na dziś jest to super tank,znacznie lepszy od innych.I co z tego że skorupę wyprodukowano ileś lat temu ? I tak góruje nad każdym wschodnim wynalazkiem..

Szkoda nafty
wtorek, 7 września 2021, 15:20

Góruje, gòruje, a szczegòlnie zużyciem paliwa.

orel
wtorek, 7 września 2021, 20:10

w 1941 jak na wschód jechało 3,6tys czołgów to zużycie paliwa miało znaczenie, a teraz? dla 250 maszyn jak na razie....

007
poniedziałek, 6 września 2021, 22:24

Gdzie polski dron do zwalczania czołgów o zasięgu 300 kilometrów tak jak bayrakar

Chyżwar
wtorek, 7 września 2021, 07:56

Bayrakar nie jest dronem dedykowanym do zwalczania czołgów. Co więcej tam, gdzie latają myśliwce będzie miał ograniczone pole do popisu. Zapytaj lepiej czemu nie ma amunicji krążącej podobnej do Harop.

Stary Grzyb
poniedziałek, 6 września 2021, 21:15

Wystarczy jeden żołnierz z KBKS Ur i ten system zamieni się w kosztowny przycisk do papieru, później wystarczy zastosować produkowane od lat 60 PPK RPG-7.

dropik
wtorek, 7 września 2021, 10:33

nie produkują już amunicji do Ura :P

gnago
wtorek, 7 września 2021, 09:13

? Myślisz że opakowanie tego systemu to blacha podobna do puszki? Mylisz się. W dodatku twoje mięso armatnie musiałoby strzelać z boku czołgu. Strzelając w lini ataku tych czołgów pocisk ur zwyczajnie rykoszetowałby

wert
wtorek, 7 września 2021, 15:11

pocisk UR-a NIE rykoszetował bo był z ołowiu. "Przebijał" (raczej rozpłaszczał się) pancerz na zasadzie wybijania w nim korka. Kacapia tez nie zrozumiała zasady działania UR-a dlatego po zdobyciu naszych UR-ów skonstruowali "łamacz obojczyków"- swoją "rusznicę" ppanc

Olo
wtorek, 7 września 2021, 13:17

Pocisk z Ur przebijał 30mm pancerz niemieckich czołgów. Gdyby te systemy były obłożone takiej grubości blachą to odpadły by na pierwszej hopie w czasie szybkiej jazdy czołgiem. Na bank tam jest stal dwójka, maks piątka a takie coś Ur dziurawi jak wiatrówka puszkę po Żuberku (wiem bo strzelałem).

lol
wtorek, 7 września 2021, 15:28

Nie wiemy tego. Izraelczycy głupi nie są - oni nie zrobili by czegoś, co łatwo rozwalić z rusznicy. Chociażby karabiny .50 cal by mogły to niszczyć, gdyby tak było.

Adr
poniedziałek, 6 września 2021, 22:28

Ok ale to Ty bądź tym żołnierzem z URem.... Ja tam wolałbym zapolować na Ciebie z ZSMU Protector i,, półcalowki"

Taka prawda
poniedziałek, 6 września 2021, 19:55

Wciskają dodatkowy pancerz do starego czołgu SEPV 2 żeby go wyprzedać czy też pozbyć się na eksport a Amerykanie zostawią sobie nowszą wersję SEPV3

KrzysiekS
wtorek, 7 września 2021, 08:27

Taka prawda Pisze Pan nieprawdę USA zawsze po wprowadzeniu nowego modelu pozostawia sprzedaż obsługę tylko jego. Wymusza poprzez to nieraz na innych podnoszenie starego uzbrojenia do najnowszego wariantu. Polska poprzez FMS (czyli umowę z rządem USA) dotyczy najnowszych wariantów czołgów (jedynie pytanie czy z Trophy).

guzik prawda
wtorek, 7 września 2021, 07:58

Rozmawiamy z nimi właśnie o SEPV3.

vvv
wtorek, 7 września 2021, 00:13

sep 2 "starym czołgiem" ? :D o matko...sep 2 wraz z leo2a7v oraz sep3 i ch3 to obecnie najlepiej opancerzone czolgi znacznie przewyzszajace t-90ms

Fanklub Daviena i GB
wtorek, 7 września 2021, 09:59

Ciekawe, bo "sami Amerykanie" (cytując klasyka) porównywali ostatnio na National Interest T-90M z Abramsem i wyszło im, że są to czołgi równorzędne a wynik starcia będzie zależał od wyszkolenia załóg (oczywiście wyszkolenie załóg amerykańskich ocenili wyżej)... P.S. Zamiast davienowych 1500 mm RHA pancerz Abramsa przeciw pociskom podkalibrowym oceniają na 800-900 mm RHA od frontu i podają, że z 2km Świniec może mieć problemy, ale z bliższej odległości pewnie penetruje frontowy pancerz Abramsa... :D

wert
wtorek, 7 września 2021, 15:20

powinieneś być precyzyjny: ten parametr jest dla kumulacyjnych i frontu wieży a ten dla boku kadłuba i rdzeniowych na przykład. A tak to bez ładu, składu i kompletnie NIC nie mówi. A średni dystans bezpośredniego starcia na terenie Polski to 700-1500m wg danych SG z początku lat 90-tych. Od tego czasu jeszcze się skrócił. Polska to nie stepy ukrainy czy sowietów

VIC
wtorek, 7 września 2021, 14:54

1500 mm RHA przy wadze 66-67 ton jest trochę dziwne:) dość często można spotkać się z szacowaniami Paula Lakowskiego z dokumentu ,,The Soviet T-72 Tank Performance'' dla M1A2 SEP wieża - przód 940 - 960 vs KE 1,320 - 1,620 vs HEAT górna płyta 560 - 590 vs KE 510 - 1,050 vs HEAT dolna płyta 580 - 650 vs KE 800 - 970 vs HEAT wszystko w mm RHA.

Reaper
środa, 8 września 2021, 15:54

Nie jest dziwne gdyż Abrams w przeciwieństwie do T-90 ma znacznie większe gabaryty i kubaturę wewnętrzną głownie ze względu na konstrukcję wierzy (brak automatyki ładowania działa), co wymusza niejako kompromis w wykorzystaniu masy na pancerz w stosunku do mocy silnika. Jeśli poszliby w kierunku większej automatyzacji pojazdu to zaoszczędzone wymiary i masę można by było przeznaczyć na dodatkowe opancerzenie.

wert
czwartek, 9 września 2021, 19:07

SEPv5 przewiduje montaż wieży bezzałogowej. Mają już gotowe dwa rodzaje automatu ładowania z takimi bajerami jak samoczynne przestawianie pocisków tak aby maksymalnie skrócić czas załadowania

Prawda taka
wtorek, 7 września 2021, 09:49

Pytanie czy dostarcza nam sep2 czy sep3. Tak wiem mają być sep3 ale czy na pewno to czas pokaże. Pancerz rzecz ważna ale najważniejsza jest siła ognia. Jak T-90 jest w stanie przebić Abrama to znaczy że jest groźny a jak dodać aspekt finansowy to nawet atrakcyjny się robi.

dropik
wtorek, 7 września 2021, 19:28

Sep3 z pancerzem w wersji eksportowej takim jak Australia dostała i amunicja wolframowa

wert
wtorek, 7 września 2021, 23:06

Australia dostała TO CO zamówiła. Trudno pojąć? Ogłoszą zamówienie, będzie można coś powiedzieć na podstawie FAKTÓW, dzielaczu skór niedźwiedzich. A może jasnowidz?

Fanklub Daviena i GB
poniedziałek, 6 września 2021, 19:38

Wystarczy poszukać na D24 i znajdziecie wypowiedź Daviena, że aktywne pancerze są tylko dla cieniasów, którzy nie potrafią zrobić pancerza 1500 mm RHA jaki ma Abrams, który żadnych aktywnych pancerzy nie potrzebuje (wg Daviena oczywiście)... :D

Fan Daviena, eksperta od AIM-120 z 1973 roku.
wtorek, 7 września 2021, 12:00

Według Daviena F-4F Luftwaffe uzbrojone były w 1973 roku w pociski AIM-120 i AIm-9L, a zachodnie radary widza łopatki turbin od strony wlotu powietrza w ruskich samolotach, nawet potrafia policzyc te łopatki i wiedza jako to typ samolotu. Więc taka samą wartość maja jego opowieści o czołgu Abrams.

wert
wtorek, 7 września 2021, 15:25

o Abramsie wystarczy jedna opowieść: skoro nie mamy własnej konstrukcji TO NAJLEPSZY DLA NAS WYBÓR

Fan Daviena, eksperta od AIM-120 z 1973 roku.
środa, 8 września 2021, 08:04

W tym temacie to mógłby sie jakis ekspert lub ktoś posiadający rozległą wiedze o broni pancernej wypowiedziec. Mógłby opisac na przykład wady i zalety najnowszych wersji Abramsa, Leoparda 2 (na zasadzie porównaina) i dajmy na to koreańskiego K2. Jestem też ciekawy twojego zdania, dlaczego to dla nas najlepszy wybór? Nie doszukuj sie żadnej złośliwosci w tym pytaniu, bronią pancerną aż tak bardzo się nie interesuje, więc dlatego pytam.

wert
środa, 8 września 2021, 14:51

masz na necie tego opór. Jedna podstawowa różnica na korzyść Abramsa: izolowany kadłubowy magazyn amo który daje załodze Abramsa największe szanse przeżycia. Załogi nie giną od penetracji pancerza, załogi najczęściej giną od wybuchu własnej amunicji

Fan Daviena, eksperta od AIM-120 z 1973 roku.
środa, 8 września 2021, 16:28

Słabo. Spodziewałem sie po tobie lepszej odpowiedzi. Jakby mi się chciało szukać w internecie, to bym tutaj się nikogo nie pytał.

wert
środa, 8 września 2021, 21:45

jak by mi się chciało napisać elaborat to bym od ludzi oczekiwał tantiem. Lenistwo jako usprawiedliwienie niewiedzy. Słabo

Fan Daviena, eksperta od AIM-120 z 1973 roku.
czwartek, 9 września 2021, 13:21

Nie musisz pisac elaboratów. Mozna krótko, zwięźle w kilku punktach, no ale widze, że nie potrafisz, albo zwyczajnie brakuje wiedzy. Ale juz znalazłem. Niewiele jest na korzyść Abramsa. Rozumiem, że dla ciebie najwazniejszym kryterium jest kraj pochcodzenia.

wert
czwartek, 9 września 2021, 19:14

kraj generalnie mi nie przeszkadza, no może poza jednym takim małym dość wrednym. Słabo szukałeś i nic nie znalazłeś albo nie rozumiesz znaczenia izolowanego magazynu. Ktoś kto siedział w deklu rozumie . Słabawo rozumujesz

Fan Daviena, eksperta od AIM-120 z 1973 roku.
piątek, 10 września 2021, 07:18

To bardzo ciekawe co tutaj wypisujesz. Bo jakiekolwiek źródło byś nie poczytał / obejrzał, to wskazanie jest na Leoparda 2, jako na tego lepszego. Więc rozumiem, że dla ciebie "słabawo rozumuje", ponieważ śmiem twierdzic, po zapoznaniu sie z wieloma żródłami, że Abrams wcale nie jest najlepszy? Tak?

wert
piątek, 10 września 2021, 14:35

tylko twierdzisz. Nic więcej. Pzdr

Herr Wolf
środa, 8 września 2021, 06:13

A pływa?

Papierowa czapeczka
wtorek, 7 września 2021, 09:43

Natomiast na papierze Rosjanie potrafią robić pancerze 3000 mm rha, kosmiczne samoloty i sam Jeden Car wie co jeszcze, bo papier wszystko przyjmie.

Dawo
wtorek, 7 września 2021, 07:24

Odnalezienie tego komentarza jest mało prawdopodobne :) Abrams dodatkowo wzmocniony aktywnym systemem obrony, to najlepiej zabezpieczony czołg na świecie. Nadal jednak do zniszczenia.

Fanklub Daviena i GB
środa, 8 września 2021, 08:43

"dodatkowo wzmocniony aktywnym systemem obrony" - kolejne żydowskie bajania. Z Trophy na Abramsie są takie problemy, że istnieje on tylko wirtualnie. Nie tylko podnosi wagę o 2,6t co sprawia nieziemskie problemy na już przeciążonym Abramsie, ale jeszcze się okazuje, że NIE MA NA TYLE WYDAJNEGO ŹRÓDŁA PRĄDU BY TROPHY ZASILAĆ, szczególnie na postoju! Dlatego Trophy na Abramsie istnieje tylko "wirtualnie" - na pokazach jest, ale tylko na pokazach i nikt na Abramsach tego nie używa. :D

Fan Daviena, eksperta od AIM-120 z 1973 roku.
wtorek, 7 września 2021, 06:54

Według Daviena F-4F Luftwaffe uzbrojone były w 1973 roku w pociski AIM-120 i AIm-9L, a zachodnie radary widza łopatki turbin od strony wlotu powietrza w ruskich samolotach, nawet potrafia policzyc te łopatki i wiedza jako to typ samolotu. Więc taka samą wartość maja jego opowieści o czołgu Abrams.

Dawo
wtorek, 7 września 2021, 13:03

Ty kolego, tez niezliczone bzdury wypisujesz. Trzeba wasze komentarze wypośrodkować :)

Fan Daviena, eksperta od AIM-120 z 1973 roku.
środa, 8 września 2021, 16:30

To zactytuj moje "niezliczone bzdury", choć jedne. Mam tylko nadzieje, że nie bierzesz mnie za @Fanklub Daviena i GB.

Fan Daviena, eksperta od AIM-120 z 1973 roku.
środa, 8 września 2021, 16:30

To zactytuj moje "niezliczone bzdury", choć jedne. Mam tylko nadzieje, że nie bierzesz mnie za @Fanklub Daviena i GB.

Buczacza
środa, 8 września 2021, 21:32

Znowu 2 takie same? Pomroczność czy może nirvana?

Fan Buczaczy, eksperta od polskich siników odrzutowych eksportowanych do Rosji.
czwartek, 9 września 2021, 17:01

Cześć Buczaczaczusiu. Masz może cos nowego do powiedzenia w sprawie silników odrzutowych i samolotów eksportowanych z Polski do Rosji?

Adr
poniedziałek, 6 września 2021, 22:31

Davien to fanboy..... Pancerz czoła wieża i kadłuba Abramsa jest mega solidny.... Ale każda maszyna na słabsze miejsca więc APS na Ppk i RPG jest potrzebny..... Ciągły wyścig

wert
wtorek, 7 września 2021, 15:29

wyścig i taktyka użycia. Plut. Orlik w TKS-ie rozstrzelał dwa Pz II i jednego Pz III

Viktor
poniedziałek, 6 września 2021, 18:20

Rafael trophy 48 mln usd za 24 sztuki Ver light 40% tansza

Pjoter
poniedziałek, 6 września 2021, 21:40

Nawet jeśli USA zdecyduje się na sprzedaż czołgów to nie za tego rządu

lol
wtorek, 7 września 2021, 15:31

Papiery podpiszą za tego rządu, pierwsze dostawy też za tego. A ostatnie to możliwe, że będzie po następnych wyborach. Rządy się zmieniają ale sojusze zostają.

Promil
środa, 8 września 2021, 12:28

Kasa do zapłacenia zostaje,a sojusz w Afganistanie pokazał co jest wart

Ciekawy
wtorek, 7 września 2021, 11:00

Ale wiesz o tym, że polityka szerzenia demokracji i zabawy z prawami człowieka po Afganistanie w tym kraju właśnie robią klapę?

Rocco
wtorek, 7 września 2021, 10:23

To poczekają ze sprzedażą do 2035 jak zmieni się rząd

Chyżwar
wtorek, 7 września 2021, 08:03

Sami to w lutym, czyli już za Bidena zaproponowali. Pisz dalej.

Matt
wtorek, 7 września 2021, 07:01

Pietia, daj już spokój. Wiem, że Rosję bolą te Abramsy ale pogódźcie sie z tym,że Polska to nie rosyjska gubernia chociaz agentury zostawiliście tu co nie miara.

Box123
wtorek, 7 września 2021, 01:02

No to mamy problem, bo żadnego innego który ewentualnie jest możliwy nie będzie ani interesowało bydowanie silnej polskiej armii, ani nie będzie za niego na to pieniędzy

Chyżwar
wtorek, 7 września 2021, 12:49

Problem występuje u klonów takich jak Pojter. Amerykanie sami ten czołg w lutym bieżącego roku zaproponowali.

riki
poniedziałek, 6 września 2021, 18:01

Obi-Van Kenobi :) poczucie humoru trzeba docenić :)

x (rechot słyszę, rechot...)
poniedziałek, 6 września 2021, 21:59

również poczucie h. Luka S w świątyni..?

easyrider
poniedziałek, 6 września 2021, 20:36

Ale Obi Wan poległ w walce z Vaderem a walce z Darthem Maulem też miał nieco farta ;)

Tweets Defence24