Reklama

Siły zbrojne

Połączone ćwiczenia Leopardów w Świętoszowie

Fot. por. Marta Wieliczko/11. LDKPanc.
Fot. por. Marta Wieliczko/11. LDKPanc.

Jak poinformowała 11. Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej, żołnierze 10. BKPanc. przystąpili do części ogniowej ćwiczenia Karakal-21, która odbyła się na świętoszowskim poligonie.

Na Wzgórzu Prezydenckim głównym zadaniem batalionu czołgów podczas kontynuowanych manewrów w ramach ćwiczenia Karakal-21 było wykonanie części ogniowej przy współdziałaniu z siłami wsparcia z batalionu zmechanizowanego oraz dywizjonu artylerii samobieżnej i przeciwlotniczego.

Działania były realizacją praktyczną wszystkich epizodów taktycznych. Część ogniowa stanowiła możliwość oceny indywidualnego wyszkolenia działonowych, operatorów uzbrojenia i dowódców w zakresie kierowania działaniami na polu walki. Sprawdzane były reakcje żołnierzy na wykryte cele przeciwnika zarówno w powietrzu jak i na lądzie

- dowódca 10. BKPanc. gen. bryg. Rafał Kowalik
image
Fot. por. Marta Wieliczko/11. LDKPanc.

Podczas ćwiczenia sprawdzono element współdziałania w zakresie budowy wspólnej zdolności operacyjnej żołnierzy 10 Brygady Kawalerii Pancernej z pododdziałami z innych jednostek wojskowych w tym z 23 pułku artylerii, 2 pułku rozpoznawczego, 25 Brygady Kawalerii Powietrznej oraz 16 Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej, oraz tzw. wzmocnieniem sojuszniczym z Bundeswery z 41 Brygady Grenadierów Pancernych.

image
Reklama

Zadania dla drugiej kompani czołgów było działać jako drugi rzut batalionu, wyjść z rubieży ataku, rozbić odwodowe pododdziały przeciwnika i opanować ostatecznie obiekt natarcia

- dowódca kompanii czołgów kapitan Jacek Sobański
image
Fot. por. Marta Wieliczko/11. LDKPanc.

W następnym tygodniu zostanie przeprowadzone omówienie wstępne ćwiczenia oraz rozliczenie amunicji i materiałów wybuchowych i przygotowanie pododdziałów do przemieszczenia do miejsc stałej dyslokacji a następnie etap odtwarzania zdolności bojowej ćwiczących.

Reklama

Komentarze

    Reklama