Reklama

Siły zbrojne

Polacy na największych morskich ćwiczeniach NATO

Fot. STRIKFORNATO
Fot. STRIKFORNATO

Polscy oficerowie z Centrum Operacji Morskich - Dowództwo Komponentu Morskiego biorą udział w największym ćwiczeniu morskim NATO pk. Noble Mariner-16.

Centrum Operacji Morskich - Dowództwo Komponentu Morskiego informuje, że w dniach 9-20 października na wodach północno-zachodniej Szkocji odbywają się największe w tym roku ćwiczenia sił morskich NATO Noble Mariner-16. Sześciu oficerów COM-DKM wchodzi w skład sztabu ćwiczenia.

W Noble Mariner-16 udział bierze 25 okrętów oraz 12 statków powietrznych z 16 krajów. Dowodzenie w rejonie działań realizuje międzynarodowy sztab zaokrętowany na francuskim śmigłowcowcu desantowym Tonnerre pod przewodnictwem kontradmirała P.McAlpine’a.

Czytaj także: Ryzykowna gra Ankary z Moskwą. Współpraca wojskowa i wywiadowcza wbrew NATO?

Ćwiczenie stanowi jeden z elementów pozostałych ćwiczeń (m.in. Joint Warrior-16.2, Unmanned Warrior-16). Jego scenariusz zakłada udział sił morskich NATO w deeskalacji konfliktu o podłożu etnicznym pomiędzy dwoma fikcyjnymi państwami Pastonia i Dragonia oraz przywróceniu wolności żeglugi w rejonie Morza Hebrydzkiego i cieśniny Minch.

Reklama

Komentarze

    Reklama