Reklama

Siły zbrojne

Fot. MBDA

Pół miliarda funtów na rakiety dla brytyjskich F-35B

Wielka Brytania zamówiła w koncernie MBDA dużą partię rakiet „powietrze-ziemia” dla brytyjskich samolotów F-35B. Kontrakt zakłada dostawę pocisków SPRAR3 za około 550 milionów funtów.

Zgodnie z informacją przekazaną 6 stycznia przez brytyjskiego ministra obrony Jeremy Quina, koncern MBDA otrzymał zamówienie na rakiety SPEAR3 (Selected Precision Effects At Range), które mają wejść na uzbrojenie samolotów F-35B działających z pokładu dwóch brytyjskich lotniskowców typu Queen Elizabeth. Pociski te mają stać się podstawowym uzbrojeniem „powietrze-ziemia” brytyjskich myśliwców pokładowych przez co najmniej następną dekadę.

Wyposażone w wielosensorową głowicę naprowadzającą rakiety SPEAR3 mają długość 1,8 m i napędzane silnikiem turboodrzutowym poruszają się z prędkością poddźwiękową na odległość około 140 km. Istnieje więc możliwość zwalczania stacjonarnych i mobilnych celów naziemnych (morskich i lądowych) z odległości bezpiecznej dla samolotu i pilota. Dodatkowo uderzenie można realizować zarówno w dzień, jak i w nocy.

„Opracowanie pocisku nowej generacji pozwoli nam chronić nasz personel i zasoby na ziemi ze statków powietrznych znajdujących się tysiące metrów powyżej… Nasze zaangażowanie w kupno tego systemu uzbrojenia zapewni setki wysoko wykwalifikowanych miejsc pracy w całej Wielkiej Brytanii i pokazuje brytyjskie doświadczenie w budowie uzbrojenia na arenie międzynarodowej”.

Jeremy Quin – brytyjski minister obrony
image
Reklama

Podpisanie kontraktu z koncernem MBDA na wykonanie partii próbnej i produkcję rakiet SPEAR3 nastąpiło po zakończeniu z powodzeniem fazy rozwojowej tych pocisków. Już oblicza się, że nowa, siedmioletnia umowa zapewni ponad 700 miejsc pracy w Wielkiej Brytanii, w tym pozwoli na utworzenie 190 miejsc pracy dla wysoko wykwalifikowanych pracowników w dziedzinach: projektowaniu systemów, kontrola naprowadzania i nawigacji oraz inżynieria oprogramowania.

image
Fot. MBDA

W punkcie kulminacyjnym programu, nad różnymi aspektami rozwoju systemu może pracować nawet 570 osób (w ośrodkach badawczych zlokalizowanych w Bristolu, Stevenage i Bolton). Kolejne dwieście miejsc pracy mają utworzyć firmy współdziałające w ramach łańcucha dostaw. Wśród takich podmiotów wymienia się: L3/Harris, Roband, Collins, EPS i MSB.

Półmiliardowy kontrakt potwierdza dużą wagę, jaką Brytyjczycy przywiązują do swoich dwóch lotniskowców. Obecnie na ich wyposażeniu jest już 21 samolotów F-35B, z których trzy ostatnie zostały dostarczone 30 listopada 2020 roku. Są to już maszyny w pełni operacyjne, podobnie zresztą jak pierwsza brytyjska grupa lotniskowcowa, oparta o lotniskowiec HMS „Queen Elizabeth”. Co ważne nowe rakiety nie będą jedynie przeznaczone dla samolotów F-35B. Już bowiem zakłada się, że testy w czasie fazy demonstracyjnej będą realizowane również z wykorzystaniem myśliwców Typhoon.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze

    Reklama