Reklama

Siły zbrojne

Podlodowe szkolenie nurków Marynarki Wojennej [FOTO]

  • photo
    photo

Dobiegają końca zimowe ćwiczenia nurków-minerów i nurków inżynierii morskiej Marynarki Wojennej. W piątek 19 lutego specjaliści z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża zakończą trwające trzy tygodnie zgrupowanie, podczas którego doskonalą swoje umiejętności prowadzenia działań bojowych.

Jak czytamy w komunikacie opublikowanym przez Dowództwo Generalne RSZ, zimowe szkolenia nurków Marynarki Wojennej odbywają się co roku, to szansa na ćwiczenie działania w warunkach utrudnionych, pod lodem. Na zimowych zgrupowaniach doskonalone są zarówno umiejętności praktyczne, jak i nabywana i odświeżana jest wiedza teoretyczna. Podczas tegorocznego szkolenia, które odbywało się nad jeziorem Czos i w Wojskowym Ośrodku Szkoleniowo-Kondycyjnym w Mrągowie, zaplanowano, między innymi, doskonalenie metodyki wykonywania przerębli, ćwiczenia w zachowaniu orientacji w toni wodnej, nabywano umiejętności radzenia sobie w sytuacjach awaryjnych, ćwiczono także nurkowania podlodowe.

Wiele czasu na zgrupowaniu poświęcono bezpieczeństwu - autoratownictwu i wzajemnej asekuracji podczas nurkowań w parze. Doskonalono procedury działania i współpracy, umiejętność obsługi i wykorzystania specjalistycznego sprzętu nurkowego i urządzeń łączności podwodnej. Nurkowie uczyli się poszukiwania i rozpoznawania podwodnych przedmiotów niebezpiecznych, ćwiczono także wydobywanie ich na powierzchnię za pomocą pontonów wydobywczych. W ramach szkolenia teoretycznego poszerzano wiedzę specjalistyczną dotyczącą choćby improwizowanych ładunków wybuchowych.

Poza godzinami spędzonymi na nurkowaniu, odbywały się również zajęcia kondycyjne - wzmacniające ogólną sprawność fizyczną, niezbędną w tej specjalności. Obóz miał na celu doskonalenie i podtrzymanie kondycji nurkowej. W szkoleniu uczestniczyło 50 osób.

Reklama

Komentarze

    Reklama