Reklama

Siły zbrojne

Podhalańskie Kraby wkrótce w służbie [News Defence24.pl]

Haubice Krab, przeznaczone dla Podhalańczyków, jeszcze w trakcie szkoleń przed przekazaniem
Haubice Krab, przeznaczone dla Podhalańczyków, jeszcze w trakcie szkoleń przed przekazaniem
Autor. 14 Dywizjon Artylerii Samobieżnej/Facebook

W najbliższych dniach odbędzie się przekazanie pierwszej baterii haubic Krab, przeznaczonych dla 21 Brygady Strzelców Podhalańskich — dowiedział się Defence24.pl.

AKTUALIZACJA 12:26. MON potwierdził, że przekazanie pierwszej baterii Krabów dla Podhalańczyków jest planowane we wtorek 28 grudnia o 12:00. Dostarczone zostaną wóz dowodzenia dowódcy baterii, dwa wozy dowódców plutonu, osiem 155 mm haubic Krab, dwa wozy amunicyjne, wóz remontu uzbrojenia i elektroniki oraz wóz sztabowy dowódcy dywizjonu.

Z nieoficjalnych informacji Defence24.pl wynika, że formalne przekazanie Krabów i wozów towarzyszących ma odbyć się najprawdopodobniej we wtorek 28 grudnia w Rzeszowie. Dostawa obejmie osiem haubic Krab, a także - między innymi - wozy dowodzenia i amunicyjne. Już wcześniej obsługujący je żołnierze przeszli szkolenie u producenta (Huty Stalowa Wola S.A.), włącznie ze strzelaniami amunicją bojową.

Formalna dostawa Krabów dla pierwszej baterii 14 Dywizjonu Artylerii Samobieżnej to krok w kierunku wprowadzania Dywizjonowych Modułów Ogniowych Regina już nie tylko na szczebel dywizyjnych pułków artylerii, ale i dywizjonów artylerii w poszczególnych brygadach. 14 dywizjon, podporządkowany 21 Brygadzie Strzelców Podhalańskich (wchodzącej w skład 18 Dywizji Zmechanizowanej) będzie pierwszą tego typu jednostką w Wojsku Polskim, wyposażoną w Kraby, które zastąpią używane obecnie haubice 2S1 Goździk.

Czytaj też

Dziś Wojsko Polskie dysponuje bowiem trzema dywizjonami Krabów, po 24 działa w każdym, w pułkach artylerii wchodzących w skład trzech w pełni sformowanych dywizji: 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej (23 Śląski Pułk Artylerii), 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej (5 Lubuski Pułk Artylerii) oraz 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej (11 Mazurski Pułk Artylerii).

Czytaj też

Kraby, oraz wozy towarzyszące (dowodzenia, dowódczo-sztabowe, amunicyjne, oraz Warsztaty Remontu Uzbrojenia i Elektroniki) dostarczane są obecnie na podstawie umowy z Hutą Stalowa Wola S.A. 2016 roku, zakładającej zakup czterech dywizjonów (96 haubic) z dostawą do 2024 roku i opiewającej na 4,6 mld złotych. Z kolei pierwszy „wdrożeniowy" dywizjon dostarczono jeszcze w latach 2016-2017 do 11 MPA. Nie jest wykluczone, że będą podejmowane decyzje o dalszych zamówieniach, zwłaszcza zważywszy na fakt formowania 18 Dywizji Zmechanizowanej i konieczność wyposażenia wchodzącego w jej skład nowo tworzonego pułku artylerii.

Krab to najnowocześniejsza haubica samobieżna w Wojsku Polskim, zdolna do rażenia celów na dystansie ponad 40 km i dysponująca Zautomatyzowanym Zestawem Kierowania Ogniem Topaz produkcji Grupy WB. Dziś w Siłach Zbrojnych RP Kraby wykorzystują klasyczną amunicję, jednak ich rozwiązania konstrukcyjne pozwalają również na szybkie wprowadzenie różnych typów amunicji precyzyjnej.

Reklama

Komentarze (6)

 1. PRS

  Z tej umowy z 2016 r. (Premier Beata Szydło i Minister Antonii Macierewicz a nie Minister Błaszczak! ) zostało do dostarczenia jeszcze 16 szt. Krabów + wozy towarzyszące. Obecnie nie wiem jak został w konsekwencji ,,rozliczony" 11 Mazurski (cofka Kalin etc.). Jeżeli nastąpiła ,,ugoda" to HSW ma zamówienie jeszcze na 16 + 24 sztuki. W Rzeszowie parę minut temu Gen. Gromadzyński powiedział, że będzie tworzony pułk art. dla 18 Dywizji. Pytanie otwarte czy 14 Dywizjon zostanie ,,wchłonięty" czy też zostanie ,,samodzielny" bo ktoś w końcu pójdzie po rozum i anuluje decyzję włączenia 21 Brygady w struktury papierowej 18 Dywizji. Nadal oczywiście dostarczane są tylko (kosztowne) nośniki - brak efektorów (amunicja) i rozpoznania (AWRy i systemy bezzałogowe - latające i lądowe. Bez tych składowych nadal jest to dosłownie kasa w błoto.

  1. Sidematic

   Nie 16 a 40 sztuk. Z umowy Macierewicza dostarczono 56 sztuk z 90. Pozostałe 24 są z umowy wdrożeniowej. Łatwo rozpoznasz bo nie mają dodatkowych osłon w przedniej części zawieszenia.

 2. Vladip

  Teraz krab się prosi o automatyzację. Autonomiczne podwozie jadące za prowadzącym i mamy 1 kraba załogowego i 2 bezzałogowe. Sterowanie całą baterią przez Topaza. No i potrzeba nam dużo dronów rozpoznawczych z urządzeniami namiarowymi

 3. Monkey

  Jeszcze potrzebujemy do nich amunicji specjalnej (kasetowej, samonaprowadzającej) i będzie dobrze. To akurat jeden z najbardziej udanych projektów modernizacyjnych naszych sił zbrojnych.

  1. Sidematic

   Marzy mi się taki pocisk kasetowy, przeciwdronowy wystrzeliwany na 20-30 km. Jeden strzał i w powietrzu znajdują się - powiedzmy 2-3 drony myśliwskie do zwalczania innych dronów. Chociaż technologicznie to pewnie byłoby łatwiej to wsadzić w amunicję rakietową. Mniejsze przeciążenia przy starcie.

 4. DA(łn)VIEN

  Te 24 mld na abramsy to by na 600 krabów przeznaczyli... Polska by zarobiła i nikt o zdrowych zmysłach nie podejdzie do kraju bliżej niż 40 km...może 60 z nowoczesną amunicją

  1. Paweł P.

   To i to się przyda. 600 Krabów, to ile to lat dla HSW? Mamy około setki na razie...

  2. Sidematic

   Abramsy to by niech sobie nawet i były ale nie skoro już to nie 250 a 500 i nie jako zakup z półki tylko licencja na produkcję w Polsce. Dużo gorzej z uzbrojeniem, którego użycie jest zależne w 100% od dobrej woli USA, jak F35 czy Wisła.

  3. DA(łn)VIEN

   Paweł P. Podejrzewam,że 10 lat...ale kasa zostaje w kraju i takie haubice są wtedy przepotezne. W Iraku w latach 90 był przypadek,że T55 polował na lynxa brytyjskiego...Lynx wygrał ten pojedynek...ale. to pokazuje,że taka haubica też może zwalczać obiekty latające. Pan Sidematic też dobrze gado....ma być robione w Polsce a nie od dobrej woli sprzęt pozyskiwany! Wszystko ma być robione u nas...minimum składane i serwisowane. Nie chcą to nie kupujemy. Proste. Tylko tak można zbudować silny kraj

 5. Thorgal

  Zastanawiam się czy można taką haubicę przerobić by strzelała pociskami krążącymi, albo np. kasetową??

  1. Chyżwar

   Wystarczy mieć odpowiednią amunicję. Cholera mnie bierze, że nie robimy amunicji kasetowej 155 mm, bo potrafimy takie rzeczy robić i nie podpisaliśmy żadnego moratorium na nią.

  2. Sidematic

   To nie haubicę trzeba przerobić tylko zrobić odpowiednie pociski do haubicy.. Amunicją kasetową p-panc jest np. pocisk SADARM/BONUS, który był już testowany na Krabach. Z powodzeniem. Drona też się da wystrzelić jeśli będzie do tego przystosowany. Zdaje się, że Rosjanie już tak robią.

 6. DA(łn)VIEN

  Te 24 mld na abramsy to by na 600 krabów przeznaczyli... Polska by zarobiła i nikt o zdrowych zmysłach nie podejdzie do kraju bliżej niż 40 km...może 60 z nowoczesną amunicją

Reklama