Lockheed Martin otrzymał zamówienie o wartości 1,09 mld dolarów obejmujące dostawę pocisków rakietowych PAC-3 i PAC-3MSE dla Korei, Arabii Saudyjskiej oraz Kataru w ramach procedury Foreign Military Sales.
Ponieważ kontrakt zostanie zrealizowany w ramach kontrolowanego przez rząd USA programu Foreign Military Sales, stroną zamawiającą jest oficjalnie Army Contracting Command. US Army będzie też odpowiedzialna za szkolenie i wsparcie eksploatacji. Termin realizacji umowy upływa w czerwcu 2019 roku. Pentagon podał jedynie całkowitą wartości zamówienia, bez wyszczególnienia ilości pocisków czy też kosztu zamówień dla poszczególnych krajów.
Rakieta PAC-3 MSE (Missile Segment Enhancement) posiada dwuimpulsowy silnik rakietowy o zwiększonej w stosunku do wersji standardowej średnicy, co zapewnia mu większy zasięg i pułap operacyjny. Zmodyfikowano także stateczniki, których większa powierzchnia poprawia właściwości manewrowe rakiety. Mimo tych zmian PAC-3 MSE mieści się w standardowym kontenerze systemu Patriot, co zapewnia jej pełną kompatybilność ze standardowymi wyrzutniami.
Na wyrzutni zestawu Patriot można zastosować do 16 pocisków PAC-3, w stosunku do maksymalnie 4 rakiet typu PAC-2.
Zmodyfikowany pocisk PAC-3 MSE zyskał względem wersji podstawowej na skuteczności, szczególnie w zakresie zwalczania intensywnie manewrujących pocisków i samolotów oraz celów balistycznych o wysokiej prędkości. Rakiety PAC-3 MSE zostały zaoferowane Polsce w ramach systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej średniego zasięgu "Wisła". Mogą być wykorzystywane zarówno przez systemy Patriot jak i MEADS.
Czytaj również: Pociski PAC-3 za 1,5 mld dolarów dla sojuszników USA
Afgan
Parametry pocisku Stunner (systemu David's Sling)- Zasięg zwalczania- 200-300 km Pułap zwalczania- 50-70 km Prędkość- Mach= 7,5 Parametry pocisku PAC-3MSE (systemy Patriot NG i MEADS) Zasięg zwalczania- 15-45 km (w zależności od rodzaju celu) Pułap zwalczania- 15-25 km (w zależności od rodzaju celu) Prędkość- Mach=4 Nawet dziecko z pierwszej klasy szkoły podstawowej powie, że wybraliśmy BUBLA !!!
Ares
Kłamstwa panie Afgan.. Podajesz dane MIM-104F, a nie PAC-3 MSE.
Davien
Stunner nie jest zdolny do zwalczania pocisków manewrujących, dane PAC-3 MSE są zaniżone, to dane poprzedniej wersji-ERINT, no i system izraelski nie jest jeszcze operacyjny,Oprócz tego ile masz pocisków na wyrzutni 2-4 , w przypadku Patriota jest ich 16.
Kakao
Proponuje zobaczyc dokladnie jak dziala PAC-3 a jak SkyCeptor. To jest niebo a ziemia no ale trzeba faktyznie miec troche wiedzy i to wiecej niz dziecko z 1 klasy zeby to zrozumiec. No i tez zrozumiec dlatego to PAC-3 jest taki drogi.
xawer
Idealna dla Polski! Kilka wyrzutni(może 10) i dwa radary do wykrywania i śledzenia celów z kierunku Królewca i Iskandery uziemione! Ciężko będzie przeciążyć taką obronę bo ilość Iskanderów w Królewcu jest ograniczona, a terytorium raSSiji OOOOgromne!
Afgan
Dzisiaj rebelianci Huti w Jemenie odpalili starą, poczciwą Toczkę przeciw saudyjskiej bazie ochranianej przez system Patriot. Efekt- od 80 do 150 saudyjskich żołnierzy w czarnych foliowych workach. Pamiętaj że Toczka przy Iskanderze to jak Fiat125p przy BMW.
Poznaniok
"azjatyckich i bliskowschodnich"? Chciałbym nieśmiało zauważyć, że Bliski Wschód jest częścią Azji.
Kamil
Ile wyrzutni znajduje się w baterii Patriot w standardzie PAC3 MSE? Dwie? I jaki jest oficjalny zasięg? Zwykły PAC-3 miał zasięg do 45km
Ares
Bateria Patriotów składa się ze stanowiska dowodzenia, wielozadaniowego radiolokatora, 5-8 wyrzutni, środków zabezpieczenia technicznego oraz środków do zakłócania przeciwradiolokacyjnych pocisków kierowanych. Konfiguracja dla Polski przewidywała baterię złożoną z 4 wyrzutni pocisków PAC-3 MSE i 3 wyrzutni pocisków PAC-2 GEM-T. Zasięg pocisku PAC-3 MSE w stosunku do standardowego pocisku PAC-3 wzrósł oficjalnie o 50% i wynosi ok. 70 km, pułap to 36 km. Do celów aerodynamicznych zasięg pocisku MSE wynosi 120 km.
xawer
Zapomniałem dodać dwa POLSKIE radary!