Reklama

Siły zbrojne

PO jako ostatnie poparło prezydencki projekt ustawy dot. obrony przeciwrakietowej

Poseł Grupiński i minister Koziej podczas spotkania nt. prezydenckiego projektu ustawy dot. obron przeciwrakietowej - fot. BBN.
Poseł Grupiński i minister Koziej podczas spotkania nt. prezydenckiego projektu ustawy dot. obron przeciwrakietowej - fot. BBN.

28 września br. podczas spotkania z szefem BBN-u, przewodniczący Klubu Platformy Obywatelskiej Rafał Grupiński wyraził aprobatę dla prezydenckiego projektu ustawy dot. finansowania obrony przeciwrakietowej.



Grupiński stwierdził, że jest to ważny dla bezpieczeństwa Polski projekt, który zasługuje na poparcie w dalszych pracach parlamentarnych.

Spotkanie ministra Stanisława Kozieja z przedstawicielem Platformy Obywatelskiej zakończyło serię konsultacji, poprzez które BBN starał się zbudować ponadpartyjny konsensus ws. finansowania systemu obrony przeciwrakietowej w Polsce.

Prezydencki projekt nowelizacji ustawy o modernizacji o przebudowie i modernizacji sił zbrojnych zakłada przeznaczanie na obronę przeciwrakietową w latach 2014-2023 co najmniej corocznego przyrostu budżetu MON, przy utrzymaniu stałego wskaźnika 1,95 proc. udziału tego budżetu w PKB.

Wszystkie kluby parlamentarne wyraziły poparcie dla idei wyposażenia naszego kraju w zdolność do obrony przed pociskami rakietowymi. Tylko przedstawiciele SLD wyrazili poważne zastrzeżenie co do tego, czy wymaga on ustawowych gwarancji stabilnego finansowania.

Spośród wszystkich klubów, tylko Ruch Palikota zorganizował osobną konferencję prasową w Sejmie po odbytych konsultacjach z szefem BBN-u, co świadczy o szczególnym znaczeniu, które przypisują obronie przeciwrakietowej członkowie tego ugrupowania.

Treść projektu ustawy wniesionego 24 września br. przez prezydenta dostępna jest w tym miejscu.Tutaj z kolei znajduje się biuletyn BBN-u przedstawiający główne założenia programu budowy obrony przeciwrakietowej w Polsce.

(MMT)
Reklama

Komentarze

    Reklama