Siły zbrojne
PIT-RADWAR: „FENIKS” da przewagę informacyjną polskiej armii
Spółka PIT-RADWAR S.A. prezentuje na MSPO w Kielcach Wieloszczeblowy, Zintegrowany System Wspomagania Dowodzenia i Kierowania Walką (WZSWDKW) „FENIKS”, który może dać Wojskom Lądowym (WL) przewagę informacyjną, ułatwiając podejmowanie decyzji, zwiększając skuteczność działań i efektywność systemów ogniowych.
Proponowany przez spółkę PIT RADWAR S.A. Wieloszczeblowy, Zintegrowany System Wspomagania Dowodzenia i Kierowania Walką „FENIKS” jest sprzętowym i programowym rozwiązaniem przeznaczonym do zintegrowanego zarządzania cyklem dowodzenia Wojsk Lądowych. Koncepcja tego systemu jest odpowiedzią na wymagania opracowane przez Siły Zbrojne dla systemu WIERZBA i ROSOMAK-BMS w ramach programu modernizacji systemu dowodzenia WL.
PIT RADWAR opracował dwie wersje „FENIKSA”, które mają zabezpieczyć wsparcie działań stanowisk dowodzenia Wojsk Lądowych/korpusu, dywizji, brygady/pułku i częściowo batalionu (wersja „FENIKS-C2IS” jako propozycja dla programu „WIERZBA”) oraz zarządzanie walką na szczeblu batalionu, kompanii, plutonu i drużyny (wersja „FENIKS-BMS” jako propozycja dla programu ROSOMAK-BMS).
Po co system wspomagania dowodzenia i kierowania ogniem?
WZSWDKW pozwala na pozyskanie wiedzy o bieżącej sytuacji na polu walki, czyli na stworzenie tzw. świadomości sytuacyjnej (ang. Situation Awareness). W każdym przypadku jest to związane z przekazywaniem, opracowaniem, analizą i prezentowaniem użytkownikowi informacji jak najbardziej aktualnej, szczegółowej, dokładnej i wiarygodnej.
Posiadacz systemu wspomagania dowodzenia i kierowania ogniem, który zapewnia lepszą świadomość sytuacyjną uzyskuje automatycznie przewagę informacyjną, dającą równocześnie większe szanse na uzyskanie przewagi militarnej.
Informacje do tego potrzebne dotyczą nie tylko wojsk własnych i przeciwnika, ale także tych czynników, które mogą mieć wpływ na prowadzenie działań bojowych, np. ukształtowania i układu terenu, zniszczeń wynikających z prowadzonych działań, czy warunków meteorologicznych.
Wszystkie dostępne dane tego typu z różnych źródeł są następnie przetwarzane przez informatyczne systemy wspomagania dowodzenia (C4ISR) i przedstawiane graficznie poszczególnym dowódcom w sposób jasny, a w przypadku „FENIKSA” „…na tle mapy przy wykorzystaniu umownych znaków taktycznych uzupełnione informacjami szczegółowymi (np. stan sił i środków poszczególnych jednostek) w postaci tekstowej lub tabelarycznej dostosowanej zawartością do potrzeb podejmowanych decyzji”.
Co więcej nowoczesne WZSWDKW mają również narzędzia do analizy bieżącej sytuacji, do wspomagania podejmowania decyzji (poprzez wielowariantowe planowanie działań, weryfikacji tych planów i dystrybucji decyzji opartych o przyjęty plan działań) i kierowania walką.
Co chcą pozyskać Wojska Lądowe?
W ramach programu modernizacji technicznej Sił Zbrojnych, Wojska Lądowe zamierzają pozyskać dwa systemy:
- WIERZBA – przeznaczony do planowania działań na stanowiskach dowodzenia od poziomu dowództwa Wojsk Lądowych do szczebla batalionu. System ma być wykorzystywany „…w strukturach informatycznych zbudowanych z Węzłów Teleinformatycznych i stanowisk pracy zainstalowanych Mobilnych Modułach Stanowisk Dowodzenia lub pomieszczeniach stacjonarnych”;
- BMS (ROSOMAK-BMS) - przeznaczony do kierowania walką dla oddziałów i pododdziałów od szczebla batalionu w dół. W skład systemu ma wejść sprzęt teleinformatyczny zainstalowany na bojowych platformach mobilnych.
Oba systemy będą ze sobą połączone na poziomie batalionu, który uczestnicząc w procesie planowania będzie również prowadził walkę w podlegających mu pododdziałach. Oznacza to konieczność zastosowania zarówno w WIERZBIE, jak i w BMS tego samego słownictwa, grafiki, procedur dowodzenia itd., co najłatwiej osiągnąć realizując oba systemy według wspólnego projektu.
Propozycja PIT-RADWAR
Decydując się na przystąpienie do dwóch przetargów organizowanych przez MON na systemy: WIERZBA i BMS, spółka PIT-RADWAR S.A. proponuje całkowicie nowe projekty, wykorzystując przy tym trzydziestoletnie doświadczenie, jakie nabyła podczas prac nad systemem obrony przeciwlotniczej (DUNAJEC-P, ZWD‑ŁOWCZA, REGA) i w czasie automatyzacji wyższych szczebli dowodzenia (PASUW, SZAFRAN i KOLORADO).
Zaoferowano przy tym dwa systemy: „FENIKS-C2IS” i „FENIKS-BMS” zapewniając jednocześnie ich integrację w ramach Wieloszczeblowego Zintegrowanego Systemu Wspomagania Dowodzenia i Kierowania Walką Wojsk Lądowych.
Według PIT-RADWAR - „FENIKS-C2IS” spełnia wszystkie wymagania stawiane systemom wspomagania dowodzenia i kierowania walką, posiadając jednocześnie funkcjonalności specjalistyczne dedykowane dla Wojsk Rakietowych i Artylerii, Obrony Przeciwlotniczej, Logistyki, Rozpoznania, Wojsk Inżynieryjnych i Logistyki Kadrowej. System ten ma dodatkowo zapewniać interoperacyjność z innymi, specjalizowanymi systemami Wojsk Lądowych (TOPAZ, ŁOWCZA), systemami innych Rodzajów Sił Zbrojnych: Sił Powietrznych (DUNAJ) i Marynarki Wojennej (Łeba) oraz sojuszniczymi systemami podobnej klasy (z wykorzystaniem standardów interoperacyjności NATO).
„FENIKS-BMS” ma być za to odpowiedzią na wymagania programu ROSOMAK-BMS. Jego elementy mają być montowane na bojowych platformach mobilnych i według PIT-RADWAR ich nadrzędną zasadą ma być: „nie przeszkadzać pomagając”.
Pracę systemu oparto na dedykowanym oprogramowaniu, które uwzględniając stres bojowy jak najbardziej upraszcza i przyśpiesza realizację zadań. Zastosowano np. ekran dotykowy z prostym menu, który przyśpiesza działanie nie absorbując na zbyt długi czas uwagi operatora. „Po wieloletnich analizach sposobu działania pododdziałów, zbudowaniu wielu koncepcji i modeli walki powstał system, który w prosty sposób pozwala osiągnąć przewagę informacyjną nad przeciwnikiem i dać rzeczywistą synergię działań”.
„FENIKS-BMS” pozwala na: „stawianie zadań, meldowanie, wymianę informacji pomiędzy pododdziałami, a także ma funkcjonalności zapewniające bezpieczeństwo walczącym pododdziałom. Do podstawowych funkcjonalności FENIKS-BMS należy zaliczyć zapewnienie świadomości sytuacyjnej, pełną integrację sensoryczną z platformą bojową (kołowy transporter opancerzony ROSOMAK), wymianę planów i szkiców taktycznych”. Podkreśla się przy tym, że nowy system ma mieć niewielkie wymagania jeżeli chodzi o przepustowość taktycznej sieci łączności.
gosc
A czy ten system wspolpracuje z innymi systemami krajow NATO? Czy kazdy rzepke sobie skrobie? Czy gdyby doszlo do wojny z rosja to bylaby panika i balagan a lewica nie wiedzialaby co robi prawica?
Obserwator
System wsparcia dowodzenia dba przede wszystkim o interesy Polski. Współpraca z NATO - i owszem - ale w zakresie, o którym zdecyduje Polska, a nie NATO. To jest główna siła Feniksa (co z resztą jest wyżej napisane i tak to rozumiem)
soldier RP
hahaha jak FENIX z popiołu normalnie - Panowie oszczędzcie nam wstydu PIT weście douczcie się technologicznie i nie róbta poruty - Szafrana rzeście wdrożyli ze hoho... kto zna historie może przedstawić sławetny produkt z wieloletnim doświadczeniem. Jak wasz BMS tez tak zakładacie developować to szkoda pięniędzy z budżetu. Do Panów Decydentów MON - macie pod nosem system sprawdzony działający - na CIWIX używany jako koncentrator - dlaczego szukacie Slideware? na PowerPoint Wszystko działa !! a ostatnio słyszałem ze i COMARCH będzie BMSa robił - :) ludzie tu potrzeba nie techników tylko specjalistów którzy te zagadnienia znają, a nie będą się douczali .... NIE DLA WSZYSTKICH FIRM IT nie mających doświadczenia w produkcji softu dla Wojska!
Obserwator
Drogi "Soldier RP". PIT robi systemy od 1934 roku. Pana dziadek wtedy się zastanawiał czy rozszerzać rodzinę czy nie. Odrobinę szacunku poproszę dla polskiej myśli technologicznej. Nikt nie robi lepiej systemów dowodzenia lepiej niż PIT, bo 80-letnie doświadczenie to nie w kij dmuchał. Przypomnieć także należy (wystarczy wyguglać!), że PIT tworzył CWIX (wcześniej CWID, wcześniej JWID), gdy inne firmy dopiero powstawały. W jednym się zgodzę - zaufajmy specjalistom! Zaufajmy po raz setny PIT-RADWAR. Oni wiedzą jak robić systemy.
Ciekawy
A jakie sa reguły postępowania jeśli np rosomak z takim sprzętem zostanie przejęty przez wroga ktory pozna wówczas bieżące plany taktyczne. Czy ten system jest odporny na przejęcie wewnętrzne oraz atak elektroniczny z zewnątrz?
kos
Program przy pomocy algorytmów heurystycznych wykryje wrogie przejęcie i uruchomi modół autodestrukcji.