Reklama

Siły zbrojne

"Piłsudski" poleciał do Gruzji. Pierwszy lot HEAD polskiego Boeinga 737

Fot. R. Lesiecki
Fot. R. Lesiecki

Samolot Boeing 737-800 NG Polskich Sił Powietrznych odbył swój pierwszy lot HEAD przewożąc do Gruzji delegację z marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim na czele. Załogi i sama maszyna na początku maja osiągnęli wymaganą gotowość operacyjną, która została potwierdzona. Obecnie Polska ma do dyspozycji trzy samoloty do przewozów VIP o zasięgu transatlantyckim. Sa to dwa małe Gulfstreamy G550 i wspomniany już Boeing 737.

Informacja o osiągnięciu gotowości do lotów HEAD przez Boeinga 737-800NG "Józef Piłsudski" pojawiła się niespełna tydzień przez pierwszą oficjalną wizytą zagraniczną z jego wykorzystaniem. O podróży samolotem do Gruzji, wraz z senacką delegacją, pochwalił się przed wylotem z Warszawy marszałek Stanisław Karczewski. Kilkudniowa wizyta ma miejsce na zaproszenie przewodniczącego gruzińskiego parlamentu, Iraklego Kobachidze. Delegacja Senatu spotka się z najważniejszymi politykami kraju.

Boeing 737-800NG "Józef Piłsudski" jest obecnie jedyną maszyną tego typu w polskim lotnictwie, która w Warszawie wylądowała w listopadzie 2017 roku. Dwa kolejne samoloty w doposażonym wariancie do przewozów VIP oznaczonym BBJ2 mają trafić do kraju w przyszłym roku. Dotąd samolot odbywał jedynie loty treningowe dla uzyskania przez załogi nalotu wymaganego aby dopuścić je do lotów HEAD. 13 maja br. pojawiły się informacje o tym, iż na początku miesiąca samolot został dopuszczony do przewozów najważniejszych osób w państwie przez specjalną komisje, a personel latający przekroczył wymagany limit 250 godzin loty na Boeingu 737.

Maszyna jest zdolna przetransportować kilkudziesięcioosobową delegację np. przez Atlantyk. Latające już wcześniej w roli maszyn HEAD samoloty Gulfstream G550 są znacznie mniejsze i mogą zabrać na lot przez ocean jedynie kilkanaście osób i niewielki bagaż.

"Józef Piłsudski" jest dostosowaną do przewozów VIP używaną maszyną pasażerską. Dwie kolejne maszyny, które mają trafić na warszawskie lotnisko do 15 września 2020 i do 15 listopada 2020 roku, będą już fabrycznie nowymi samolotami Boeing Business Jet 2, wyposażonymi w systemy czyniące z nich latające ośrodki kierowania państwem. Na ich pokładach znajdą się m.in. aktywne i pasywne systemy obrony, kodowane systemy łączności, łączność w standardzie wojskowym oraz wojskowe systemy nawigacji TACAN i identyfikacji IFF. Wnętrze kabiny zostaną skonfigurowane w następujący sposób:

 • kabina HEAD dla 4 osób w układzie konferencyjnym;
 • dwuosobowa kabina VIP;
 • 12-osobowa kabina Business Class (8 miejsce w układzie konferencyjnym i 4 klasyczne);
 • 48-osobowy przedział ekonomiczny;
 • kabina wypoczynkowa (sypialna) dla załogi.

To właśnie ze względu na specjalistyczne systemy i zabudowę termin dostawy zmodyfikowanych maszyn został zaplanowany na 2020 rok.

Reklama

Komentarze (20)

 1. Asd

  Mamy chyba największą na świecie flote samolotów VIP. No i to by było na tyle jeśli chodzi o modernizacje armii, przez PiS.

  1. gfjhgkhl

   Porównaj kwoty wydane na samoloty, z kwotą wydaną w całości na modernizacje, i oblicz ile to jest procent, zamiast pisać bzdury.

  2. Kóma

   O jakiej modernizacji i czego, piszesz ? Pomyśl, zanim cokolwiek napiszesz !!!

  3. andrzej.wesoly

   2 mld na samoloty VIP, 0,5 mld na drogi, 0,5 mld na interwenc. zakupy węgla, 0,5 mld na Policję, SG i PSP, 1 mld na OT 4,5 mld zł na "modernizacje Armii". Widzisz tu jakąś logikę?

 2. Podatnik

  W Holandii jest jeden samolot rządowy, który dla oszczędności pilotuje król. Rzeczywiście, Putin ma więcej samolotów, ale to chyba nie jest przykład godny naśladowania.

 3. ;)))

  Pewnie zawiózł kolejną partię rakiet Grom...

 4. tyle

  zakup samolotów dla vip to jedyny modernizacyjny program zrealizowany do końca w tej kadencji

  1. tyle

   Uprzejmie proszę nie używać mojego nicka.

 5. Rzyt

  Z jakiej racji kupili sobie nowe samoloty? Tak się świetnie wywiazuja z obiecanek wyborczych? A bo wizerunek...no no...lepiej plucie na nas wygląda, jak nowym samolotem przyleca Di Izraela lub do USA by podpisywać mega ważne dokumenty na skraju biurka...drogi pobudowane, kolej, żegluga, energetyka, szpitale, wojsko, Panie wszystko już jest...wiec kupimy sobie latające G-klasy. Super. Podłoga jest, płytki są, kibelek też...tylko po splukaniu wody okaże się, że kanalizacji nie ma. Żenada. 500mln złoty czy 700mln...pewnie można było za to doczepic rakiety do chociaż 100 KTO lub Tytana wprowadzić, kamizelki kupić, helikoptery ewakuacji medycznej, siedem szpitali wojewódzkich... To se złoty kibel kupili...dobra macie nowoczesny wizerunek to raz dwa trzy po 20mln złoty przywozic z każdej wizyty tymi super samolotami...no szybciutko

  1. fdsfsdgfd

   Wojny na razie niema, i być może nie będzie, dyplomacja za to będzie potrzebna na pewno. Dyplomacja, to na tyle ważna rzecz, wszyscy w to inwestują, a Rosja w pierwszej kolejności. Dobrze, że chociaż jeden temat został uporządkowany i teraz jest już na ileś lat z głowy.

  2. Rzyt

   No nam to akurat dyplomacje układają inni więc nie nada nam to. Nie zauważyłem by Polska własną politykę zagraniczną prowadziła bez nacisków z zewnątrz...np IPN, dyskryminacja Kresowiakow na Litwie, Białorusi, Ukrainie, teraz 447,walentynki w Warszawie, antoś też coś bredzil o tym, że jedwabny szlak jest zły dla USA. Niech NS 2 zablokuja tym super samolotem. Zestaw ucieczkowy podstawa dozorcow

 6. Taka prawda !

  Flota "ucieczkowców" dla Rządu zapewniona. Szkoda, że przez 4 lata nie zadbali tak o bezpieczeństwo nas obywateli tego państwa ! Kupno defiladowych ilości sprzętu świadczy dobitnie o tym gdzie nas mają.

 7. Rafal

  Kto projektowal i wybieral malowanie?

  1. My

   Naród !

 8. AM

  W końcu jedno dziadostwo się kończy, chociaż jedno. Ale niektórym, to nie wsmak.

 9. pytajnik

  Jedno pytanie, czy jak stanie się tak, że ten samolot również doświadczy katastrofy jak Tu-154 to też oskarżymy USA o sabotaż ?

  1. Emigrant4X

   Może przemyślisz swoją opcję postrzegania świata. Zauważ iż 10 kwietnia 2010r. na portalu TVP Info o godz. 05.59 ukazało się Orędzie Marszałka Sejmu Komorowskiego, a o godz. 09.36 na portalu GW ukazało się info o katastrofie i że nikt nie przeżył, czyli 5 minut przed katastrofą. Trzeba być jasmowidzem albo coś takiego.....

 10. As

  To docelowo cała nasza elita w razie zagrożenia zdąży tą flotą dać drapaka za ocean nim po pół godzinie konfliktu nie będzie w Polsce sprawnego pasa startowego. I to się nazywa dbałość.

 11. Bucefal

  I najważniejsze nie jest to max tylko sprawdzony pewny jest gen

 12. Pilsudzki

  W końcu lepsze zmiany... Samolot bardzo ładnie oklejony, gratulacje dla rzadu.

 13. Anty-Che

  Nie uważam aby zakup z budżetu MON tych maszyn był dobrym pomysłem. Jednocześnie cieszę się, że ludzie którzy reprezentują Polskę i Polaków na forum międzynarodowym wreszcie "pokazują się" na poziomie. Ot zagwozdka ;)

 14. Dudus

  Po co tam polecili?

  1. Lou Cypher

   Na zaproszenie.

 15. kajmat

  Stanisław Karczewski jest MARSZAŁKIEM a nie wicemarszałkiem Senatu RP. Gdy było tak, jak napisano w artykule, to nie byłoby statusu HEAD.

 16. Polish blues

  Czy gdzieś są dostępne zdjęcia wnętrza tej konkretnej maszyny? Czy na pokładzie jest sypialnia dla VIP'a?

 17. autor komentarza

  ten samolot pierwotnie miał być używany, ostatecznie trafił do nas fabrycznie nowy, którego nie odebrały chińskie linie 9air.

 18. SpotterEPPO

  Bardzo proszę nie opowiadać głupot. Boeing 737-800 noszący nazwę Józef Piłsudski jest fabrycznie NOWĄ maszyną, tyle, że pierwotnie konfigurowaną pod przewoźnika, stąd przyleciał do Polski w konfiguracji 189Seat.

 19. Zbych

  Tą maszyna jest nowa. Zmieniono zamówienie.

 20. tichy

  Maszyna jest fabrycznie nowa.

Reklama