Reklama

Siły zbrojne

Pilica+ ze wsparciem logistycznym. Umowa podpisana

Przeciwlotnicze systemy rakietowo-artyleryjskie (PSR-A) Pilica na poligonie.
Przeciwlotnicze systemy rakietowo-artyleryjskie (PSR-A) Pilica na poligonie.
Autor. Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych

Agencja Uzbrojenia poinformowała o nowej umowie w ramach programu Pilica+. Kontrakt dotyczy wsparcia logistycznego dla przeciwlotniczych systemów artyleryjsko-rakietowych.

Szef Agencji Uzbrojenia generał brygady Artur Kuptel podpisał z konsorcjum PGZ-Pilica umowę na kolejne elementy wyposażenia logistycznego systemów rakietowo-artyleryjskich Pilica+. Kontrakt przewiduje dostawy:

 • Zestawów Grupowych (zabezpieczające możliwości realizacji napraw wszystkich komponentów ZRA PILICA+ z wykorzystaniem zespołów, podzespołów i części zamiennych wchodzących w ich skład. Przewiduje się, że ww. zestawy stanowić będą zapas magazynowy czasu „P")
 • Zestawów Naprawczych( zabezpieczające możliwości realizacji napraw wszystkich komponentów ZRA PILICA+ z wykorzystaniem zespołów, podzespołów i części zamiennych wchodzących w jego skład. Przewiduje się, że ww. zestawy stanowić będą zapas magazynowy czasu „W")
 • Warsztatów Obsługowo-Remontowych (wraz z przyczepami typu POLA (przeznaczenie: przewóz ZG/ZN) przeznaczonych do zabezpieczenia w warunkach polowych procesów obsługiwania technicznego i napraw komponentów Zestawów Rakietowo-Artyleryjskich PILICA+ (ZRA PILICA+), takich jak: ZSD ZENIT-MP+, ZDPSR BYSTRA, wyrzutnia iLauncher oraz ich zespołów i podzespołów)
 • Samochodów Transportowo-Załadowczych (Pojazdy Amunicyjne (PA2), umożliwiające transport i przeładunek do ośmiu rakiet CAMM+)
 • Wyposażenia Laboratorium ZRA PILICA+ (zabezpieczające proces kształcenia obsad komponentów ZRA PILICA+ oraz kadry kierowniczej pododdziałów przeciwlotniczych wyposażonych w ww. komponenty)

Ponadto w ramach przedmiotowej umowy Konsorcjum PGZ-PILICA+ zobowiązane jest do opracowania i dostarczenia Projektu Wykonawczego na pojazd Amunicyjny (PA2) i Laboratorium ZRA PILICA+ oraz dokumentacji technicznej pozyskiwanego asortymentu, przeprowadzenia szkoleń oraz wsparcia technicznego.

Zakończenie dostaw jest planowane do 2029 r. Wartość umowy wynosi ok. 1 mld 400 mln zł brutto.

Czytaj też

Reklama
Reklama

Komentarze (2)

 1. Granat

  Nie widzę tego systemu na pierwszej linii frontu. Pierwszy ostrzał artylerii zamieni to w kupę złomu. Tylko do zwalczania szahidów i pocisków manewrujących w głębi kraju może być użyteczny. I tutaj jest pytanie co zamierza wojsko użyć do obronny żołnierzy przed dronami na linii frontu?

  1. Chyżwar

   Pilica+ nie jest od tego, żeby stała na pierwszej linii frontu. A artyleria żeby w coś trafiła musi najpierw wiedzieć gdzie to coś jest. Poinformuję ciebie o czymś jeszcze. Otóż niedawno odbyły się ćwiczenia OPL, w których brali też udział droniarze organizacji proobronnej dysponujący takimi samymi dronami jak te, które są używane na Ukrainie. I tutaj niespodzianka. Otóż przeciwlotnicy potrafili tak dobrze zamaskować swój sprzęt, że nie dało się go zlokalizować ani kamerami dziennymi ani przy pomocy termo.

  2. Granat

   @Chyżwar Ty nie lej wody bo jeszcze mianują Ciebie na szefa BBN. Takie ćwiczenia i maskowania to tylko działają w czasie pokoju gdzie liście drzew i roślinność nie zastała skoszona przez artylerię. Poza tym to małe drony rozpoznawcze nie mają problemu penetracji linii frontu na Ukrainie więc artyleria i Iskandery mają rozeznanie. Niedawno mówiło się o stratach Ukraińskich samolotów na lotniskach głęboko na tyłach.

 2. Jędrzej

  W sprawie Pilicy + warto postawić pytanie o przyszłość tego systemu. Efektory rakietowe wyglądają dobrze - piorun i CAMM, w przyszłości może piorun 2/grom i ew. CAMM ER. Natomiast co z efektorami lufowymi? 23mm to raczej nie jest przyszłościowy system ze względu na m. in. brak amunicji programowalnej. Warto pomyśleć o jakimś następcy produkowanym (np.) w ZM Tarnów o kal. 35 mm albo 30 mm (jak w Ctr. +Sky) i efektorach energii kierowanej (mikrofale i lasery). Ktoś coś wie czy są jakieś plany w tym temacie?

  1. Essex

   Nie ma planow. 23mm to u nas potezna bron na wieki bo tylko to umiemy robic. Lasery? To SF. Zaraz ci napisza ze do 23mm amunicji mamy tyle ze kazdy ma ja w domu, to nic ze to przestarzala dowiecka armata ale jest.

Reklama