Reklama

Siły zbrojne

Pierwszy operacyjny F-35 przekazany Holendrom

Prezentacja pierwszego operacyjnego samolotu F-35A dla RNLAF w Fort Worth/ Fot. lockheedmartin.com
Prezentacja pierwszego operacyjnego samolotu F-35A dla RNLAF w Fort Worth/ Fot. lockheedmartin.com

W zakładach Lockheed Martin w Forth Worth odbyła się prezentacja pierwszego operacyjnego samolotu F-35A przeznaczonego dla Królewskich Holenderskich Sił Powietrznych (RNLAF).

Prezentacja miała charakter oficjalny i wzięli w niej udział m.in. dowódca RNLAF, Lt. Gen.Dennis Luyt. Producenta reprezentowała dyrektor generalny Lockheed Martin, Marillyn Hewson.

Samolot trafi teraz do bazy Luke AFB w Arizonie, gdzie piloci RNLAF szkolą się wraz z 308. Dywizjonem Myśliwskim USAF, później zostanie przebazowany do stałego miejsca służby czyli holenderskiego Leeuwarden. Dokładny termin nie jest znany, wiadomo tylko, że odbędzie się to jeszcze w tym roku. Holandia zamówiła łącznie 37 maszyn (pierwotny plan mówił o zakupie nawet 114 egzemplarzy, potem zredukowany został do 85, a na końcu do obecnej liczby), z czego w bieżącym roku do holenderskich sił powietrznych trafić ma 8 egzemplarzy. Będą one bazować we wspomnianym Leeuwarden i w Volkel (od 2021r.). 

Przekazany Holendrom samolot to trzecia maszyna F-35A w barwach RNLAF. Dwa pierwsze holenderskie myśliwce 5. generacji służą do prób operacyjnych i szkoleń na terenie USA. 

Pozyskanie F-35A Lightning II ma dla Holandii duże znaczenie ekonomiczne, nie jest ona bowiem biernym nabywcą, ale ma status partnera 2. poziomu programu JSF. Oznacza to, że chociaż miejscem budowy samolotów (od 9 egzemplarza) będą Włochy, to holenderski przemysł (m.in. Fokker) dostarczać będzie części do maszyn. Wedle słów holenderskiego Ministra Gospodarki, udział Holandii w programie F-35 już wygenerował kontrakty warte 1 mld USD. Czas trwania programu szacowany jest na 30-40 lat. Holandia ma też w przyszłości być centrum serwisowym, remontowym oraz wprowadzać unowocześnienia (MLU:Mid-Life Upgrade) dla samolotów F-35 w tej części Europy w zakresie silnika, podwozia oraz systemów zasilania. 

Warto też dodać, że Holandia nie wyklucza zakupu większej liczby myśliwców F-35A. 37 egzemplarzy wystarczy na razie na sformowanie przez holenderskie siły powietrzne dwóch eskadr myśliwców 5. generacji. Holandia chciałaby jednak zbudować w przyszłości także trzecią eskadrę, co wiązałoby się z zakupem dodatkowych 15 maszyn. Obecnie lotnictwo tego kraju ma na stanie 68 samolotów F-16AM/BM, które mają zostać całkowicie zastąpione przez F-35A. 

Reklama

Komentarze (15)

 1. Rafal

  Dla krzykaczy na dole, moze warto zerkanc do nastepnego artuykulu jak ladnie Pentagon sie wypowiada o F-35

  1. boss

   Dobrze powiedziane, życie to sztuka kompromisów.

 2. arek

  Do @ Lucek - wiesz co on potrafi - wlecieć w przestrzeń Syrii, gdzie jest od jakiegoś czasu zamknięta przez super hiper systemy s 300 . 400 milion pięćset... rozwalić cele i spokojnie wrócić do bazy :P:P:P takie rzeczy potrafi ... :P:P:P

 3. Lucek

  @davien znowu wygrał: "biorącf pod uwage ze zaraz po tych testach okazało sie że F-35 spełnia wszyskie wymagania poza idiotycznym dla takiej maszyny atakiem z działka to..... A co do tego raportu: czytałeś go czy tylko Sputnikową przekręcona wersje:))". Jak to davien, jak nie potrafi strzela z działka to nie musi i jest to idiotyzm. Jak nie potrafi strzelać z AIM-120 i AIM-9 i całej reszty to też idiotyzm :-D. To co on potrafi. Bo strzelać z działka i rzucać bomby to już potrafił Fokker DR Red Barona :-D. Ale wiem, on ma sensor fjuzion i dotykowy ekran i kask z gwiezdnych wojen.

 4. bryxx

  abc a świstak dalej zawija sreberka.

 5. Miłośnik bredni znanego bajarza.

  @abc, a doskonałości F-35 świadczą teksty z twojego komentarza, o udanych testach działka na rampie :-D. I znowu będzie w bloku 3F, 8M, 45X :-D

 6. Miłośnik bredni znanego bajarza.

  @abc, z netu, już daj sobie spokój. To jak, wszyscy co krytykują F-35 to "kłamią'', "zmyślają"? A jedynie prawdziwe są wiadomości wklejane przez ciebie, o wygrywającym 15 - 1 F-35, który przenosi zaledwie cztery pociski AIM-120, a po wylądowaniu musi stać kilka dni w hangarze zanim przygotują to do kolejnego lotu :-D.

 7. Davien

  Panie Rafał, biorącf pod uwage ze zaraz po tych testach okazało sie że F-35 spełnia wszyskie wymagania poza idiotycznym dla takiej maszyny atakiem z działka to..... A co do tego raportu: czytałeś go czy tylko Sputnikową przekręcona wersje:))

 8. abc

  Panie @bryxx. Możesz wskazać co w tym raporcie jest takiego złego, że mówi się o krytyce F-35 przez Pentagon? Może z powodu tej niewielkiej wczesnej partii produkcyjnej F-35B z krótszą niż zakładano żywotnością? No to rzeczywiście problem, żenada. Ten caly raport tak naprawdę nic nie przedstawia. Raport to inicjatywa Sekretarza Obrony USA Patricka Shanahana, który przez wiele lat związany był z Boeingiem i po prostu po raz kolejny odgrywa się na LM za X-32.

 9. bryxx

  abc jak się Twoja wypowiedź ma do jakże "pochwalnych" wypowiedzi pentagonu na temat tego cuda?

 10. Rafal

  @abc a moze jeszcze warto wsponiec o testach porownawczych F-35 z A-10?

 11. Marek

  "krytycznie dzisiaj z rana" na Ministra Obrony Narodowej Holandii, Turcji, Wielkiej Brytanii, Japonii i jeszcze kilku innych państw, które chcą F-35!

 12. abc

  Panie @krytyczny. Krótki cytat z innego portalu: "Personel 461. eskadry doświadczalnej US Air Force i F-35 Integrated Test Force (ITF) zakończył w pierwszych dniach grudnia 2017r. próby uzbrojenia przeznaczonego dla wielozadaniowych samolotów bojowych F-35A/B/C Lightning II. Testy rozpoczęto w lipcu 2013. W trakcie prób przetestowano kierowane pociski rakietowe powietrze-powietrze AIM-120 AMRAAM, AIM-9X Sidewinder i AIM-132 ASRAAM oraz bomby kierowane Paveway IV, GBU-39 SDU, GBU-12, GBU-31 JDAM i bomby szybujące AGM-154 JSOW. Badania kpr zakończono w sierpniu, a bomb – w październiku. Jako ostanie, na początku grudnia, ukończono próby działka pokładowego GAU-22 (Uzbrojony F-35B na rampie , 2017-08-14, Zakończenie prób działka F-35B, 2017-05-23). Ogółem podczas prób zrzucono / odpalono 55 szt. uzbrojenia. Testy przeprowadzono na poligonie China Lake w Kalifornii i na wodach Oceanu Spokojnego w pobliżu Point Mugu Naval Air Station, także mieszczącej się w Kalifornii. Próby były jednym z etapów badań oprogramowania Block 3F, umożliwiającego używanie różnych rodzajów uzbrojenia przez F-35A/B/C. Ma ono zostać wdrożone w przyszłym roku, zapewniając zarazem Lightningom II zdolność do wykonywania manewrów z przeciążeniem n9 (Próby oprogramowania Block 3F dla F-35, 2016-08-23)."

 13. Viggen

  A gdzie krytyczne głosy,, jednym uderzeniem mogą zostać zniszczone?,,

 14. Maks

  dobrze, że mamy nasze MIG-29, które zawsze będą gotowe do obrony o ile pozwoli ich użyć konserwator zabytków.

 15. krytycznie dzisiaj z rana

  to się chyba nazywa mord założycielski. samolot który nie spełnia warunków dopuszczenia do testów gotowości bojowej został najpierw uznany za combat ready właściwie nie wiadomo na jakiej podstawie - wystarczyło że niby lata czy co? potem zatrudniono sceptycznych ekspertów aby milczeli, a na koniec sprzedaje się to krajom których rządy zostaną wciągnięte w tą największą i najdroższą mistyfikację sprzętu bojowego w historii, i będą brnąć dalej ze wstydu... 1.5 biliona dolarów... za to można by wystawić całą armię do wojny... a dalej krzywo strzela działkiem, rakietami jakoś jeszcze nie umie, niewykrywalny radarem o ile nie włączy własnego radaru i osiągi takie że red baron swoim w dwupłatowcu mógłby nawiązać walkę, ma kłopoty z niezawodnością - w zasadzie nierozwiązywalne bo pomysł z gruntu jest zły - ni to amfibia ni to helikopter... i spowoduje bankructwo każdych sił lotniczych przy tych kosztach utrzymania...

Reklama