Reklama

Siły zbrojne

Pięć propozycji w szwajcarskiej Harpii

Nowe myśliwce zastąpią m.in. F/A-18D Hornet, fot. Erich Riester, Wikipedia, CC BY-SA 3.0
Nowe myśliwce zastąpią m.in. F/A-18D Hornet, fot. Erich Riester, Wikipedia, CC BY-SA 3.0

Szwajcaria otrzymała propozycję nowych myśliwców od pięciu europejskich i amerykańskich koncernów. Zainteresowanie postępowaniem wyraziły Airbus, Boeing, Dassault, Lockheed Martin i Saab. „Faza testów i analiz rozpoczęła się” - poinformowała szwajcarska agencja zamówień obronnych. 

Szwajcaria planuje pozyskać ok. 40 nowych samolotów, które całkowicie zastąpią F-5E/F Tiger II oraz F/A-18C/D Hornet. Obok Niemiec i Finlandii szwajcarski przetarg będzie więc trzecim największym w Europie postępowaniem dotyczącym zakupu wielozadaniowych myśliwców w najbliższych latach. Swoje propozycje złożyli więc najwięksi producenci samolotów z Europy Zachodniej i USA. Szwajcarzy będą więc mogli wybierać pomiędzy Eurofighterem, Rafale, JAS-39 Gripen E, F/A-18E/F Super Hornet i F-35A Lightning II. Wraz z samolotami ma zostać kupione nowoczesne uzbrojenie precyzyjne. 

Zgodnie z planami szwajcarskiego Federalnego Departamentu Obrony w lutym i marcu 2019 roku jej specjaliści wraz z przedstawicielami Federalnego Urzędu Zamówień Obronnych (Armasuisse) i sił powietrznych udadzą się do fabryk myśliwców i dokonają wstępnej oceny przydatności maszyn oraz przetestują je na symulatorach.

Od kwietnia do lipca samoloty przylecą z kolei do Szwajcarii na testy naziemne i w powietrzu. Ma to być także okazją do zaprezentowania myśliwców na miejscu przed szeroką publicznością m.in. podczas pokazów. Może mieć to niebagatelne znaczenie biorąc pod uwagę, że poprzednie postępowanie, w którym wybrano 22 samoloty JAS-39 Gripen E/F nie zakończyło się transakcją po tym jak w maju 2014 roku 53,4% Szwajcarów opowiedziało się w referendum przeciwko pozyskaniu szwedzkich maszyn. 

Ostateczny wybór spodziewany jest w 2020 roku, a pierwsze dostawy ok. 2025 roku. Zakup jest częścią szwajcarskiego planu wzmocnienia obrony powietrznej w ramach inicjatywy "Switzerland's Air2030", która obejmuje także zakup nowoczesnych systemów obrony przeciwlotniczej średniego zasięgu. Wśród oferentów w tym postępowaniu znajdują się europejski koncern MBDA z SAMP/T, izraelski Rafael z systemem David Sling, oraz wybrany m.in. przez Polskę, Rumunię i Szwecję system Patriot wytwarzany przez amerykańskiego Raytheona. W sumie na oba programy ma zostać przeznaczona kwota, co najmniej 8 miliardów franków (ok. 7 mld euro). 

 

Reklama

Komentarze (7)

 1. Mobilny

  Obalam kłamstwa osobnika zwanego Davien. Zaczynam. 90 mln za F-35 okey ale za golasa i dla kogo? O offsecie zapomnij nabywco. 130 mln z pakietem za F-16 (Słowacja) a teraz Gripen E, 112mln pierwszy przetarg dla Szwajcarii z PAKIETEM. 150mln dla Brazylii z SPakieteM. I teraz Davien obalam twe kłamstwa. 112/150 mln to ceny z pakietami a nie za golasy. Nie kłam więc. Gripen e jest tańszy w zakupie, eksploatacji i serwisie niż F-16. Nie kłam więc. W żaden wyraźny sposób nie ustępuje F-16. Nie kłam więc. Saab gwarantuje offset, przy zakupie F-16 jest mizerny a w przypadku F-35 nie ma go w ogóle. Nie kłam więc. Problemy Gripena w RPA to nie wina Saab i jego maszyny a chorej polityki uprawianej przez obecne wladze cofającej ten kraj do ery plemiennej. Nie kłam więc. Cena F-35 dla państw spoza programu to za pewne grubo ponad 130-180 mln. Nie kłam więc. Ile będziesz kłamał i kłamstwa innym zarzucał ile można czytać tych kłamstw i propagandy i nie reagowac. Koniec

 2. Davien

  Mobilny, Gripen wcale nie był tani: cena za gołego w stanie flyaway wynosiła wtedy 112mln, a cena za godz lotu 27000. Żeby było zabawniej w tamtym okresie wygrał z SH i EF wyłacznie ceną, ciekawe co bedzie teraz jak F-35A to 90mln za maszyne w stanie flyaway.

 3. Czech

  Niech zrobią referendum w sprawie najlepszego sposobu leczenia raka.

 4. Nadzwyczajna kasta

  Szwajcaria i 40 maszyn wielozadaniowych. Polska 4 black holeki kupiła a co dopiero kupić tyle myśliwców co malutka Szwajcaria. U nas zrobią najpierw testy analityczne trwające około 15 lat a później kupią 3 sztuki z półki

 5. Mobilny

  A dajcie spokój. Już kiedyś wygrał Gripeny E wraz z dobrym pakietem. Tanio to wyniosło lecz "oświecone" społeczeństwo uwaliło w oczywistej bzdurze jakim bylo referendum ws. Zaakceptowanego juz wyboru. Więc na spokojnie bez podniety w tej sprawie

 6. Nikt

  Czekaj? Ludzie w referendum głosują nad krytycznym zakupem sprzętu wojskowego? Komuś demokracja za bardzo weszła

 7. Gts

  Jesliby mogli to na ich miejscu wstrzymalbym sie juz do prezentacji FCASa i Tempesta.

Reklama