Przedstawiciele zakładów Boeing w St.Louis poinformowali o zakończeniu prac nad pierwszym samolotem F-15SA dla sił powietrznych Arabii Saudyjskiej.
SA jest to najnowsza wersja samolotu F-15, w której zwiększono możliwości bojowe oraz zmniejszono koszty eksploatacji. Uzyskano to m.in. poprzez dodanie dwóch dodatkowych pylonów podskrzydłowych do podwieszanego uzbrojenia i wyposażenia. Oblot samolotu miał miejsce 20 lutego br.
Więcej: Turcja sprzeda Arabii Saudyjskiej uzbrojenie za kilka miliardów dolarów
W czasie uroczystości 30 kwietnia bohaterem nie był jednak sam samolot, a współpraca pomiędzy koncernem Boeing a Arabią Saudyjską. Wskazywano m.in. na 65 letni okres tego partnerstwa, którego efektem jest np. wyposażenie Royal Saudi Air Force w 1990 r. w samoloty F-15S.
Najciekawsze dla nas było jednak przypomnienie efektów, jakie przyniosły Arabii Saudyjskiej działania offsetowe z partnerem amerykańskim. Boeing pomógł w założeniu kilku przedsiębiorstw w Arabii Saudyjskiej w tym zakładów Alsalam Aircraft Company, w którym Boeing ma największe udziały. Koncern ten współfinansował pierwszy prywatny uniwersytet w Arabii Saudyjskiej - Alfaisal University, a także King Abdullah University of Science and Technology.
Więcej: USA chcą sprzedać Izraelowi, Arabii Saudyjskiej i ZEA sprzęt wojskowy za 10 mld dol.
Boeing uczestniczy również w takich projektach edukacyjnych jak: King Abdulaziz City for Science & Technology lub Technical & Vocational Training Corporation.
I tylko ubolewać, że Polsce, przy okazji zamówienia na F-16 nie udało się skorzystać z offsetu w takim stopniu jak Arabii Saudyjskiej.
(MD)
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie