Reklama

Siły zbrojne

Pierwszy dron LTV na uzbrojeniu amerykańskich okrętów podwodnych

Do amerykańskiego dywizjonu CSDS 5 przekazano pierwszy, autonomiczny pojazd podwodny LTV 38 – fot. US Navy
Do amerykańskiego dywizjonu CSDS 5 przekazano pierwszy, autonomiczny pojazd podwodny LTV 38 – fot. US Navy

Pierwszy duży, bezzałogowy, autonomiczny pojazd podwodny LTV 38 (Large Training Vehicle) został przekazany do badawczego dywizjonu okrętów podwodnych CSDS 5 (Commander, Submarine Development Squadron 5).

Przekazanie dronu jest sygnałem zmian, jakie zaczynają zachodzić w wyposażeniu okrętów podwodnych. Do stałego uzbrojenia tych jednostek (torpedy, rakiety oraz miny) zaczynają bowiem dołączać systemy bezzałogowe, które mogą bardzo mocno wpłynąć na taktykę działania sił podwodnych. Dron LTV 38 będzie teraz testowany przez kilka tygodni w centrum badawczym amerykańskich sił podwodnych w Keyport (stan New Jersey), by później rozpocząć badania na pełnym morzu.

Bezzałogowy system LTV 38 został opracowany w ramach programu Sea Stalker i zbudowany na państwowym uniwersytecie Pensylwania w State College. Jest to pojazd o długości 8,23 m i średnicy 0,98 m – nie może więc być wypuszczany ze standardowych wyrzutni torpedowych.

Dron LTV 38 przeszedł już serię testów operacyjnych - w tym na pokładzie niszczyciela rakietowego USS „Bainbridge” (DDG 96) typu Arleigh Burke. Potwierdzono wtedy, że LTV 38 może działać do głębokości 1000 m i przez około 72 godziny, osiągając maksymalną prędkość do 5 w. Dron wyposażono w sonarowy system unikania kolizji i przewidziano dla niego również system zdalnego sterowania.

Autonomiczne pojazdy podwodne pozwalają okrętom podwodnym na sprawdzenie nawet niebezpiecznych akwenów (wody bardzo płytkie, złe warunki hydroakustyczne lub zagrożenie minami), bez nieakceptowalnego ryzyka dla jednostki pływającej i załogi.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze

    Reklama