Siły zbrojne
Pierwszy batalion malijskiego wojska wyszkolony przez Polaków
Polscy żołnierze – instruktorzy, którzy już od trzech miesięcy pełnią służbę w Afryce, zakończyli 10-tygodniowe szkolenie malijskiego batalionu. To pierwszy batalion spośród czterech, jakie mają zostać przeszkolone w ramach misji EUTM Mali (European Training Mission in Mali).
Czytaj: Polacy w Mali w komplecie
W pierwszym tygodniu po wcieleniu malijscy żołnierze zostali wyposażeni, zakwaterowani oraz odbyli tzw. szkolenie zapoznawcze. Drugi i trzeci tydzień to okres szkolenia podstawowego. Pomiędzy czwartym, a siódmym tygodniem realizowane było program szkolenie specjalistyczne. Kolejne dwa tygodnie, to już zgrywanie na szczeblu kompanii. W ostatnim - dziesiątym tygodniu odbyło się ćwiczenie zgrywające batalionu, był to egzamin poziomu wyszkolenia malijskich pododdziałów.
Polacy zajmowali się przygotowaniem kompanii logistycznej, w sumie przeszkolili ponad siedemdziesięciu Malijczyków. Zakres kursu obejmował szkolenie logistyczne jak i ogólnowojskową taktykę.
Na naukę strzelania malijscy żołnierze kompanii logistycznej zużyli 5000 sztuk amunicji, a podczas zajęć z nauki jazdy oraz taktyki w terenie, malijscy logistycy przejechali ok. 500 kilometrów. Polscy instruktorzy już teraz przygotowują się do szkolenia kolejnego malijskiego batalionu, którego wcielenie planowane jest na 25 czerwca.
Nasi żołnierze podkreślają, że Malijczycy są bardzo przychylnie nastawieni do żołnierzy europejskich. Zdają sobie sprawę z tego, że wojsko jest tutaj po to by im pomóc. „Często spotkaliśmy się z wypowiedziami typu: „Vous etes venus pour nous sauver – vous etes les bienvenus” tzn: Przyjechaliście żeby nas ratować – witajcie” – mówi porucznik Chojna-Abarchan.
Czytaj też: Al-Kaida w Magrebie rozkręca propagandę przeciwko operacji w Mali. Nowe oświadczenie dżihadystów
Polaków bardzo dobrze oceniają przełożeni ze składu misji EUTM oraz szef szkolenia z bazy Koulikoro podpułkownik armii francuskiej Laurent Vieillefosse.
PKW Mali to nie tylko logistycy – szkoleniowcy. W ośrodku szkolenia taktycznego w Koulikoro pełnią służbę również polscy saperzy. Stanowią oni zespół EOD i są odpowiedzialni za sprawdzenie każdego rejonu, w którym prowadzone jest szkolenie. „W praktyce przed wejściem instruktorów w nowy teren, nasz zespół sprawdza ten teren pod względem zagrożenia minowego. Na co dzień saperzy pełnią dyżury w ramach Force Protection bazy. W związku z napływającymi informacjami z północy kraju o przypadkach użycia improwizowanych ładunków wybuchowych wprowadziliśmy poprawki do programu szkolenia o tematykę dotyczącą min i IED – szkolenie z tego zakresu prowadzą właśnie nasi saperzy - mówi pułkownik Adam Jangrot, Dowódca Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Mali.
Czytaj: Chiny chcą wysłać do Mali ponad 500 żołnierzy
Czterech polskich żołnierzy z zespołu załadunkowo – rozładunkowego (Joint Transit Team – JTT) pełni służbę na lotnisku w stolicy kraju – Bamako. Do ich obowiązków należy koordynacja rozładunków i załadunków samolotów misji EUTM. Do chwili obecnej Joint Transit Team przyjął 16 samolotów cargo i 56 samolotów pasażerskich z żołnierzami poszczególnych kontyngentów.
Źródło: DOSZ
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie