Reklama

Siły zbrojne

Pierwsze brazylijskie KTO płyną na Filipiny. Niemcy znieśli embargo

Autor. IDV

Na terenie brazylijskiego portu Santos odbył się proces załadunku pierwszych 5 sztuk kołowych transporterów opancerzonych Guarani 6x6 przeznaczonych dla filipińskiej armii. Ich dostarczenie do klienta jest możliwe, dzięki niedawnemu zniesieniu niemieckiego embarga.

Reklama

Na przełomie września i października Niemcy zdecydowały o zniesieniu embarga (trwającego od marca tego roku) na sprzedaż podzespołów i elementów pochodzenia niemieckiego, które weszły w skład brazylijskiej produkcji kołowych transporterów opancerzonych Guarani 6x6, jakie zostały nabyte przez Filipiny. Tym samym rozpoczęto proces ich opóźnionych dostaw do klienta, który na mocy obecnych umów pozyskał 28 tego typu pojazdów. Są one dostarczane przez pośrednika w postaci izraelskiego Elbit Systems. Zintegruje on z pojazdami m.in. swoje zdalnie sterowane moduły uzbrojenia SARC, system zarządzania polem walki TORCH-X TM oraz programowalne radio E-LynX TM. Ich dostawę zakłada się na połowę grudnia. Pozostałe 23 pojazdy mają znajdować się na różnym etapie prac. Co ciekawe, zamówienie na Guarani ze strony filipińskiej armii może wzrosnąć nawet do 114 egzemplarzy w przypadku wyrażenia takiej chęci przez zamawiającego.

Reklama
Reklama

Guarani 6×6 to brazylijski kołowy transporter opancerzony opracowany i produkowany przez koncern Iveco Defence Vehicles we współpracy z brazylijskim przemysłem zbrojeniowym. Powstał na bazie KTO Iveco SuperAV. Jego załoga składa się z dwóch osób: kierowcy i operatora uzbrojenia. Może przewozić do dziewięciu żołnierzy desantu. Napęd w postaci silnika wysokoprężnego Iveco Cursor 9 o mocy 383 KM, który sprzęgnięto z automatyczną skrzynią biegów, zapewnia prędkość maksymalną do 110 km/h i maksymalny zasięg 600 km przy masie bazowej ok. 16,7 tony.

Czytaj też

Ponadto pojazd dysponuje także zdolnością do pokonywania przeszkód wodnych pływaniem z prędkością do 10 km/h, a także przerzutu drogą powietrzną na pokładzie średnich samolotów transportowych takich jak C-130 Hercules czy C-390 Millenium. Wóz występuje w wielu różnych wariantach, które mogą być dostosowane do wymagań zamawiającego. Poziom ochrony załogi może zostać zwiększony za pomocą dodatkowych pakietów pancerza.

Czytaj też

Guarani 6x6 w wariancie transportera opancerzonego.
Guarani 6x6 w wariancie transportera opancerzonego.
Autor. IDV
Reklama

Komentarze

    Reklama