Reklama

Siły zbrojne

Argentyna nie kupi transporterów, bo nie stać jej na kredyt

Guarani 6x6 w wariancie transportera opancerzonego.
Guarani 6x6 w wariancie transportera opancerzonego.
Autor. IDV

Według informacji pojawiających się mediach brazylijskich tamtejszy rząd miał jednak zrezygnować z przyznania Argentynie kredytu na zakup kołowych transporterów opancerzonych Guarani 6x6 ze względu na potencjalną niewypłacalność swojego południowego sąsiada.

Reklama

Wojna na Ukrainie

Reklama

Miesiąc temu prezydent Brazylii Luiz Inácio Lula da Silva ogłosił, że zakup przez Argentynę pojazdów rodziny Guarani 6x6 będzie współfinansowany przez Brazylijski Bank Rozwoju. Cała transakcja miałby zamknąć się w kwocie około 400 mln USD, za które rząd w Buenos Aires miał zakupić 156 kołowych pojazdów opancerzonych rodziny Guarani 6x6 w różnych odmianach. Udzieleniu pożyczki miał się jednak teraz sprzeciwić brazylijski minister finansów Fernando Haddad (jak podaje serwis Zona Militar). Jako główny argument swojej decyzji podaje ryzyko ponownego niewypłacalności Argentyny, która tym samym nie spłaci zaciągniętego kredytu. Oznacza to nagły zwrot w procesie kupna pojazdów, gdyż wcześniej ukazywane było pełne poparcie obu stron dla całej sprawy, w tym polityczne i właśnie finansowe.

Czytaj też

Informacja ta oznacza, że kolejny program mający na celu modernizację argentyńskiej armii zostanie najpewniej anulowany przez kwestię finansowe. Co więcej, skoro kwota niecałych 400 mln USD (pożyczka miała pokryć większość kosztów zakupu) powodować ma ryzyko niewypłacalności państwa, to co ze znacznie droższymi pomysłami jak nabycie nowych okrętów podwodnych czy lekkich myśliwców. Problemy z finansowaniem programu zakupu Guarani 6x6 oznacza też problemy dla argentyńskiej zbrojeniówki, która chciała się włączyć w proces produkcji nabywanych dla tamtejszej armii pojazdów, docelowo wchodząc w cały system dostaw wspomnianych pojazdów. Dla brazylijskiego przemysłu to także kolejny problem, po pojawieniu się informacji o ponownym zmniejszeniu kupowanych Guarani dla brazylijskiej armii, czy wstrzymaniu dostaw tych pojazdów na Filipiny przez niemieckie embargo.

Reklama

Czytaj też

Guarani 6 × 6 to brazylijski kołowy transporter opancerzony opracowany i produkowany przez koncern Iveco Defence Vehicles w kooperacji z brazylijskim przemysłem zbrojeniowym na podstawie KTO Iveco SuperAV. Jego załoga składa się z dwóch osób (kierowcy i operatora uzbrojenia) i może przewozić do dziewięciu żołnierzy desantu. Napęd w postaci silnika wysokoprężnego Iveco Cursor 9 o mocy 383 KM z automatyczną skrzynią biegów zapewnia przy masie bazowej ok. 16,7 tony maksymalną prędkość do 110 km/h i maksymalny zasięg 600 km. Dodatkowo pojazd dysponuje także zdolnością do samodzielnego pływania z prędkością do 10 km/h, oraz przerzutu drogą powietrzną w wojskowych samolotach transportowych takich jak C-130 Hercules czy KC-390. Wóz występuje w wielu różnych wariantach, które mogą być dostosowane do wymagań zamawiającego.

Czytaj też

Autor. IDV
Reklama

Komentarze (1)

 1. zegrz69

  A jeszcze 70 lat temu Argentyna była jednym z najbogatszych krajów świata. Potem do władzy dorwali się populiści...

  1. X

   Skąd my to znamy..? Nasz prawdziwy budżet, to jedna wielka zagadka :/

  2. Franek Dolas

   Jacy populiści? Posługuj się wyrazami.które mają jakieś znaczenie. Do władzy dorwali się lewacy czyli oszuści kłamcy i złodzieje. Fakt że nie stać ich na skredytowany zakup mówi wszystko o kondycji finansowej tego państwa. My kupujemy n razy tyle i cały czas jesteśmy wiarygodni. X dla ciebie pojęcie budżet jest chyba zagadką. Może napisz coś konkretnego a nir bełkotanie ze znakiem zapytania na końcu.

Reklama