Siły zbrojne

Pięć propozycji na BSL „Wizjer” i „Orlik”

Fot. kpt. Remigiusz Kwieciński/11 LDKPanc.
Fot. kpt. Remigiusz Kwieciński/11 LDKPanc.

Inspektorat Uzbrojenia otrzymał pięć ofert w postępowaniu dotyczącym Bezzałogowych Systemów Powietrznych (BSL) w dwóch kategoriach: taktycznych krótkiego zasięgu o kryptonimie „Orlik” i klasy mini, kryptonim „Wizjer”. Ocena wniosków ma zostać zrealizowana do końca lutego. Postępowanie jest prowadzone z wyłączeniem Prawa zamówień publicznych, w trybie zamówienia otwartego, zgodnie z „Decyzją Nr 92/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 21 marca 2014 r. w sprawie szczegółowego trybu postępowania w zakresie kwalifikowania zamówień i oceny  występowania podstawowego interesu bezpieczeństwa państwa”.

Wnioski o dopuszczenie do programu pozyskania bezzałogowców taktycznych krótkiego zasięgu o kryptonimie „Orlik” i klasy mini oznaczonych kryptonimem „Wizjer”, złożyły następujące podmioty:

  1. Konsorcjum: Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. w Warszawie (lider konsorcjum), PIT-RADWAR S.A. w Warszawie, Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 2 w Bydgoszczy, Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych w Warszawie;
  2. Wojskowy Instytut Łączności w Zegrzu;
  3. EADS PZL „Warszawa-Okęcie” S.A. w Warszawie;
  4. WB Electronics S.A. w Ożarowie Mazowieckim;
  5. Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia w Zielonce.

Ocena wniosków, zgodnie z zapowiedzią MON, ma zostać zrealizowana do końca bieżącego miesiąca. Dopuszczeni przez resort do postępowania oferenci otrzymają dostęp do informacji na temat szczegółowych warunków udziału w postępowaniu, w tym wymagań technicznych. Na tej podstawie będą mogli złożyć oferty wstępne, bez podawania ceny. Następnie ze spełniającymi warunki techniczne oferentami będą negocjować warunki, aż do złożenia ostatecznych ofert techniczno-ekonomicznych, wśród których zostanie dokonany wybór wykonawcy. Zakończenie procedury i podpisanie umów zaplanowano na początek roku 2016.

Podstawą dla wymagań taktyczno-technicznych w postępowaniu są wnioski z dialogu technicznego realizowanego w 2013 roku na temat bezzałogowych systemów latających kilku typów. Inspektorat Uzbrojenia chce pozyskać maszyny bezzałogowe wraz z systemami sterowania i obsługą, wykorzystywane na poziomie brygady i niższych.

MON planuje pozyskać do 2017 roku 15 zestawów Bezzałogowych Systemów Powietrznych klasy mini, kryptonim „Wizjer”, dedykowanych do wykorzystania na poziomie pododdziału. Do 2022 roku planowane jest natomiast pozyskanie do 12 zestawów BSL krótkiego zasięgu o kryptonimie „Orlik” wraz z systemem szkolenia i obsługi logistycznej, z opcją na dostawy dalszych zestawów do roku 2027.

Zakupy bezzałogowych środków latających zostały zapisane w planie modernizacji technicznej sił zbrojnych na lata 2013-2022. Założono w nim pozyskanie ponad 80 zestawów bsl różnego typu, od pionowzlotów i klasycznych stałopłatów klasy mini, po duże bezzałogowce klasy MALE, zdolne do kilkunastogodzinnych lotów i przenoszenia uzbrojenia.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.