Reklama

Siły zbrojne

PGZ o udziale w programach okrętów dla Marynarki Wojennej

  • Ilustracja: Warsaw Security Forum.
    Ilustracja: Warsaw Security Forum.

Polska Grupa Zbrojeniowa poinformowała o zaproszeniu przez MON do negocjacji w związku z realizacją programów okrętów obrony wybrzeża Miecznik i jednostek patrolowych z funkcją zwalczania min typu Czapla. PGZ podkreśla, że o ile „główną” rolę w pracach ma odegrać Stocznia Marynarki Wojennej, o tyle zaangażowane mają zostać również inne podmioty wchodzące w skład Grupy i partnerzy zewnętrzni – zarówno krajowi, jak i zagraniczni.

Prezes PGZ Wojciech Dąbrowski wyraził zadowolenie z decyzji o zaproszeniu przez MON Grupy do negocjacji w celu stworzenia projektu umowy, na bazie której będą realizowane prace związane z dostawą okrętów obrony wybrzeża i patrolowców. Zaznaczył, że działania podjęte przez resort obrony stanowią potwierdzenie istnienia w PGZ potencjału do dostarczenia okrętów.

To bardzo dobra wiadomość dla polskiego przemysłu zbrojeniowego i branży stoczniowej, która od jakiegoś czasu przeżywa dynamiczny rozwój. To także potwierdzenie, że posiadamy odpowiednie doświadczenie i kompetencje, by wyposażyć Marynarkę Wojenną w nowoczesne okręty patrolowe i obrony wybrzeża. Przygotowywaliśmy się do tego niemal od początku istnienia PGZ

Wojciech Dąbrowski, prezes PGZ

PGZ podkreśla, że „kluczowy” udział w projekcie ma mieć Stocznia Marynarki Wojennej. Obecnie prowadzone są „zaawansowane” rozmowy pomiędzy Grupą, Agencją Rozwoju Przemysłu i władzami stoczni w celu przejęcia akcji SMW przez Polską Grupę Zbrojeniową. W projekt mają być zaangażowane również inne podmioty, jak SR Nauta, Centrum Techniki Okrętowej, Polski Rejestr Statków oraz inne krajowe stocznie i placówki naukowe (w tym Wojskowa Akademia Techniczna).

Grafika: PGZ.

W realizacji prac wezmą również udział inne spółki należące do Grupy, jak np. CTM S.A, WZE S.A., PIT-RADWAR S.A., PCO S.A., MESKO S.A., WZŁ-1 S.A., czy ZM Tarnów S.A. Będą odpowiedzialne m.in. za integrację okrętowych systemów walki, środki łączności, systemy elektroniczne, elektrooptyczne, stacje radiolokacyjne i systemy walki radioelektronicznej, a także elementy uzbrojenia, w tym rakietowego. Polska Grupa Zbrojeniowa zaznacza, iż planowane jest również zaangażowanie partnerów zagranicznych, aczkolwiek dokładne ustalenia w tym obszarze mają być przedmiotem negocjacji. 

Grafika: PGZ.

Umowa ma zostać podpisana w 2016 roku i wtedy też rozpocznie się proces budowy okrętów obrony wybrzeża oraz jednostek patrolowych. PGZ zwraca uwagę na rolę działań podejmowanych w celu koncentracji potencjału stoczniowego, z udziałem funduszu MARS FIZ. Grupa zamierza oferować Siłom Zbrojnym również inne okręty, w tym m.in. holowniki czy jednostki wsparcia działań połączonych. Polska Grupa Zbrojeniowa planuje także wzięcie udziału w programie budowy okrętów podwodnych nowego typu „Orka”, we współpracy z partnerem zagranicznym.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (7)

  1. arza

    "W czwartek, 2 lipca wicepremier, minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak weźmie udział w uroczystości wodowania i chrztu okrętu patrolowego ORP Ślązak." o 11.00 czyli zaraz wygląda fajnie ale uzbrojenie beznadziejne armata 75mm dwie 30mm WKM-emy i gromy czy coś wiadomo o większym dozbrojeniu i kiedy to miałoby nastąpić

    1. Tom UK

      niepotrzeba wiekszego uzbrojenia. wiekszosc okretow NATO w okolicach rozmiaru fregaty czy niszczyciela ma podobne uzbrojenie. phalanx albo goalkeeper niepotrzebny bo okret ani w konwojach ani do zadan ofensywnych nie bedzie uzywany. planowany rejon plywania to baltyk i morze polnocne. Jedynie systemy rakietowe moga byc lepsze jezeli klienta na to bedzie stac ;)

  2. Mireq

    Mimo problemów polskich stoczni życzę powodzenia tym działaniom, od czegoś trzeba zacząć. Może to będzie ten impuls który ruszy polski przemysł stoczniowy. Mam też nadzieję że to spowoduje przy okazji samooczyszczenie - usunięcie z tych firm nieudaczników z zarządów spółek stoczniowych, nieudaczników (niekompetentnych dziwnych ludzi) systematycznie pracujących na rzecz niszczenia tych firm.

    1. pumex

      Polskie stocznie nie mają problemów. Stocznia Gdańska w maju spłaciła ostatnie długi, o 50% zwiększyło się zatrudnienie w porównaniu z 2005 rokiem, stocznie mają zamówienia na parę lat naprzód. Nie wierz we wszystko co media podają. Sprawdź u źródeł i wejdź chociaż na stronę Stoczni Gdańskiej.

  3. MaKrosni-agh

    Co to jest instytut metali niezależnych? Od czego te metale zależą tudzież niezaleza? Nosz kurna... a mi na studiach wmawiali, zreszta i po studiach tam zostalem, ze to byl Wydzial Metali NIEŻELAZNYCH, tak samo instytut, ktory rozniez jest raczej zależny, ale za to NIEŻELAZNY.

  4. Darek

    Już to widzę...

    1. say69mat

      Widzę nową ... strukturę.

  5. Grzegorz

    To ja się zapytam tradycyjnie. A okręty będą posiadały systemy samoobrony, jak CIWS ?

    1. tttt

      Dołączam się do pytania ? czy zatopi je każda rakieta przeciw okrętowa ???

    2. rabarbarus

      Nie widziałeś grafik? Za uzbrojenie będzie odpowiadał Tarnów, a więc na pewno dostaną coś w rodzaju Wróbla z doczepionymi wyrzutniami Gromów. Będzie gites!

    3. ted

      CIWS muszą mieć na bank do tego mały moduł uniwersalnych wyrzutni MK41 z Evolved Sea Sparrow albo RIM-116, dobry radar + NSMy. Bez tego szkoda pieniędzy podatników na "motorówki" które na jeziorze bałtyckim będzie mógł zatopić byle szrot z lat 60.

  6. Michał

    Podpisanie umów na budowę w 2016 r. o ile PiS gdy dojdzie do władzy nie utrąci programu i nie analizować i planować od nowa.

    1. rabarbarus

      Dojdzie, utrąci i bez wątpienia zacznie od nowa.

  7. 1234

    Przejąć akcje upadłej spółki będącej w upadłości likwidacyjnej ??? Bardzo ciekawe rozwiązanie. Życzę sukcesów w tak doborowym towarzystwie. O co w tym wszystkim chodzi? O wyciągnięcie za państwowe pieniądze stoczni z długów, czy o pranie pieniędzy - czegoś tu nie rozumiem. Skoro PGZ ma w swojej strukturze 2 albo 3 stocznie to po co mu bankrut, który 15 rok buduje okręt ( a do końca jeszcze daleko), bez biura konstrukcyjnego, bez kadry - bo najlepsi odeszli. Jaki ona ma potencjał ??

    1. 5678

      Chyba mieszkasz gdzieś w górach lub równie daleko od morza bo nie masz pojęcia co się tu dzieje. Wyjdź sobie na stronę stoczni i poczytaj, a zobaczysz, że zaczyna powoli wychodzić na prostą i cały czas pracuje i projektuje.

    2. księgowy

      Syndyk w pierwszej kolejności ma obowiązek spłacić wierzycieli, w PGZ zapomnieli o tym , że istnieje w Polsce prawo naprawcze i UPADŁOŚCIOWE. Dziwne, bo Prezes PGZ jako Prezes ARP ćwiczył to na upadłości kilku stoczni w Polsce. A jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o przepływy a nie oto by coś budować.

    3. DK

      Bankrut jest potrzebny po to żeby po zrealizowaniu zamówienia przestał być bankrutem, albo przynajmniej zmniejszył swoje zobowiązania finansowe. Przynajmniej tak powinno być, ale aby tak rzeczywiście się stało to SMW ale i cała PGZ musi myśleć nie tylko o produkcji dla rodzimego wojska ale również o EKSPORCIE !!!

Reklama