Siły zbrojne
PGZ i Raytheon poszerzają współpracę. Nie tylko Wisła, ale też programy morskie i modernizacja F-16
Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. podpisała z koncernem Raytheon list intencyjny dotyczący współpracy w zakresie realizacji Planu Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP oraz wspólnego poszukiwania potencjału eksportowego w krajach trzecich. Oprócz obrony powietrznej w zakresie zainteresowań strony amerykańskiej znalazły się również programy modernizacji Marynarki Wojennej i Wojsk Lądowych, cyberbezpieczeństwo oraz tak zwany Mid Life Update polskich F-16.
List intencyjny został podpisany w radomskiej siedzibie Polskiej Grupy Zbrojeniowej, którą reprezentował prezes Wojciech Dąbrowski. Ze strony Raytheon Corporation sygnatariuszem dokumentu był Dan Crowley, prezes Raytheon Integrated Defense Systems.
Wśród wymienionych obszarów partnerskich znalazły się programy obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej (przede wszystkim obrony powietrznej średniego zasięgu "Wisła"), modernizacja marynarki wojennej i wojsk lądowych, prace nad specjalistycznymi modułami symulatorów i trenażerów, możliwość rozwoju i modernizacji amerykańskich samolotów typu F-16, czy kwestie związane z bezpieczeństwem w cyberprzestrzeni.
Głównym tematem jest obrona powietrzna, ale jesteśmy zainteresowani również modernizacją Marynarki Wojennej. Wiemy, że Polska planuje zbudować trzy jednostki przybrzeżne i trzy pełnomorskie. Raytheon posiada doświadczenie w integracji systemów i komponentach takich jak radary, sensory czy systemy nawigacji. Dlatego planujemy być partnerem PGZ w tym temacie. (…) Planujemy szerszą współpracę z Mesko, głównym dostawcą amunicji, na przykład w zakresie artyleryjskich pocisków kierowanych Excalibur. Kolejny temat to cyberbezpieczeństwo. (…) Myślimy też o potencjalnej modernizacji polskich F-16 w ramach tzw. Mid-Life Update. Planowane jest także utworzenie w Polsce centrów certyfikacji.
Oprócz bliskiej kooperacji na rynku polskim i współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej, strony zapowiedziały działania w zakresie wspólnego poszukiwania potencjału eksportowego w krajach trzecich. W pierwszej kolejności mowa jest tu o włączeniu spółek należących do PGZ w międzynarodowy łańcuch dostaw i wsparcia eksploatacji koncernu Raytheon, zarówno poprzez produkcję wybranych komponentów systemów oferowanych przez amerykańską korporację, jak też utworzenie w Polsce regionalnego centrum certyfikacji.
Dzisiejsze wydarzenie i podpisany list intencyjny traktuję jako zapowiedź dobrej i owocnej współpracy Raytheon i PGZ, także w ramach offsetu w związku z programem "Wisła". Dla PGZ to szansa na zdobycie nowych kompetencji i rozbudowanie oferty o innowacyjne produkty.
Nowością są nie tylko kompetencje PGZ, ale również widać poszerzenie spektrum zainteresowań koncernu Raytheon, który dotąd koncentrował się w Polsce na kwestiach obrony powietrznej. Tymczasem list intencyjny i deklaracje przedstawicieli firmy idą znacznie dalej. Na przykład w zakresie kooperacji przy budowie nowych okrętów dla Polskiej Marynarki Wojennej, którą powierzono PGZ. Koncern Raytheon oferuje wiele systemów morskich, od sensorów optycznych, radarów czy systemów zarządzania polem walki, po pociski RAM (Rolling Airframe Missile) czy Sea Sparrow. Dan Crowley w rozmowie z dziennikarzem Defence24 wspomniał też o morskich programach przyszłości, m. in. broni energetycznej (np. laserowej), jako przyszłych kierunkach rozwoju obrony powietrznej jednostek pływających.
Kolejny ważny temat to modernizacja polskich myśliwców F-16 w ramach tak zwanego Mid-Life Update. Może obejmować np. zastosowanie radaru RACR opartego na technologii AESA (z aktywnym skanowaniem elektronicznym), oraz innych elementów awioniki produkowanych przez koncern Raytheon. Możliwe kierunki współpracy PGZ i Raytheon obejmują wiele kompetencji przemysłu obronnego. Jednak istotnym czynnikiem w tym zakresie będą zarówno gotowość amerykańskiej firmy do udostępniania technologii stronie polskiej, jak też zdolność PGZ do jej absorpcji i produkcji w wymiarze zapewniającym ekonomiczną zasadność takich działań.
Krzysiek
ciekawe dlaczego admin nie umieszcza wszystkich komentarzy ?
Lach
Ale wiemy, że ma poczucie humoru :) Ps. z tymi komentarzami to masz racje szczególnie jak napisze coś źle o Ukrainie i ich stosunku do Lachów.
dart34
Na rakiety w programie Narew tylko camm i iron dome. Camm na ciekawą konstrukcję i możliwość dostaw dla wszystkich rodzajów sił zbrojnych. Natomiast rakiety tamir że względu na cenę i też ciekaciekawą konstrukcję. Dla marynarki i wojsk lądowych wystarczy, tylko nie wiem jakijakie eest zasięg rakiety ale sądzę że jako rozwinięcie pythona 5 to podobnie jak RAM ok 12-15 km
Grzegorz
Może dostarczą CIWS Phalanx dla naszych przyszłych okrętów.
Tyberios
Phalanx to już lekko leciwa konstrukcja... właściwie po co mają je dostarczać? Możemy zdemontować je z "naszych" pływających złomowisk czyli dwóch OHP z których jeden już na wiekuisty odpoczynek poszedł jako skład części dla drugiego.
Gość
Ma być dobrze a będzie jak zawsze.
oleum
zaraz zaraz. jaka modernizacja F16? Przeciez to mialo byc w pakiecie do JASSM za ktory zaplacilismy setki milionow dolcow?
Senkju
Pakiet modernizacyjny podpisany z Lockheedem nie obejmował radarów AESA. Radary z aktywnym skanowaniem fazowym dla F-16 produkują tylko koncerny Northrop Grumman -SABR oraz Raytheon -.RACR.
jasio
tak się widzi świat, gdy się nie posiada zdolności czytania ze zrozumieniem, wyguglaj sobie czego ma dotyczyć modernizacja powiązana z JASSM ...
sosen12
Nowy radar AESA dla F-16 miał być w pakiecie z JASSM? Chyba coś ci się pomyliło.
Marek
Co prawda trudno chwalić dzień przed zachodem słońca, ale podoba mi się jak na razie.