Departament Obrony Stanów Zjednoczonych opublikował listę redukcji struktur oraz zakupów nowego sprzętu, jakie zostaną wprowadzone jeżeli automatyczne cięcia budżetowe będą obowiązywać po zakończeniu roku fiskalnego 2015. Potencjalne cięcia będą miały drastyczny charakter i z pewnością wpłyną negatywnie na zdolność bojową sił zbrojnych USA.
Przedstawiciele Departamentu Obrony są zdania, że utrzymanie automatycznych cięć budżetowych w okresie po 2015 roku spowoduje konieczność wprowadzenia szeregu redukcji, które uniemożliwią siłom zbrojnym Stanów Zjednoczonych prawidłowe wypełnianie zadań. Projekt budżetu na FY2015, już w chwili obecnej zakładający wdrożenie szeregu cięć w służbach podległych DoD przewiduje bowiem wzrost finansowania powyżej poziomu przewidzianego przez Budget Control Act w latach FY2016 – FY2019 o 115 mld USD.
Jeżeli po 2015 roku budżet Departamentu Obrony pozostanie na poziomie zawartym w przepisach dotyczących automatycznych cięć, DoD zmuszony będzie do ograniczenia liczebności poszczególnych rodzajów wojsk, w tym US Army z planowanych obecnie 450 000 do 420 000 żołnierzy i USMC ze 182 000 do 175 000 żołnierzy. Co więcej, cięcia zwane sequestration spowodują rezygnację z zakupów w latach 2015 – 2019 między innymi 17 samolotów wielozadaniowych F-35, trzech niszczycieli rakietowych typu Arleigh Burke oraz okrętu podwodnego typu Virginia. Szereg mniejszych programów pozyskiwania nowego sprzętu i uzbrojenia może ulec ograniczeniu, bądź zostać anulowanych.
W sytuacji obowiązywania automatycznych cięć budżetowych po 2015 roku Departament Obrony byłby także zmuszony do zakończenia eksploatacji samolotów tankowania powietrznego KC-10 i bsl Global Hawk Block 40, a proces wycofywania bsl Predator rozpocząłby się jeszcze w ciągu FY2016. Wreszcie, drastyczne ograniczenie wydatków zmniejszy środki na utrzymywanie i odtwarzanie gotowości bojowej poszczególnych rodzajów amerykańskich sił zbrojnych.
Przedstawienie przez Pentagon projekcji budżetu na kwotę przekraczającą maksymalny pułap progów ostrożnościowych spowodowane jest przekonaniem, że kontynuacja cięć w pierwotnie zakładanym kształcie uniemożliwi skuteczne wykonywanie zadań siłom zbrojnym USA. W 2015 roku podjętych zostanie szereg tymczasowych działań w celu utrzymania minimum zdolności bojowej. W celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania służb podległych DoD, w kolejnych latach poziom finansowania musi ulec znacznemu zwiększeniu w stosunku do planów.
Zgodnie z oświadczeniem Departamentu Obrony, lista skutków automatycznych cięć po 2015 roku będzie aktualizowana w zależności od zmian stanu prawnego. Warto zauważyć, że o ile Bipartisan Budget Act zapewnia stabilne, choć ograniczone finansowanie w latach FY2014 i FY2015, o tyle budżet DoD w dalszych latach może stać się przedmiotem walki politycznej. Jest to tym bardziej prawdopodobne, że w listopadzie 2016 roku w USA odbywają się wybory prezydenckie oraz parlamentarne (do Izby Reprezentantów oraz częściowo do Senatu). Przedstawiciele głównych sił politycznych są w dużej mierze zgodni co do potrzeby zwiększenia nakładów na obronę, ale odmienne wizje dotyczące sposobu redukcji deficytu budżetowego mogą spowodować utrzymanie funkcjonowania automatycznych cięć wymuszonych regulacjami ostrożnościowymi Budget Control Act.
(JP)
prześmiewca
Czyli nie tylko polską armię zniszczyły finansowo amerykańskie wojny kolonialne, które w efekcie przyniosły pogorszenie a nie polepszenie geostrategicznej sytuacji USA i Polski... :)
Jac
Tylko że np. teraz USA jest w stanie wpływać na władze Iraku, Afganistanu, czy pośrednio Arabii Saudyjskiej żeby zwiększyć wydobycie ropy naftowej, zmniejszając tym samym cenę i doprowadzając do spadku wpływ do rosyjskiego budżetu. Poza tym obecny wzrost długu to nie tylko te dwie wojny ale też i próby łagodzenia skutków kryzysu. Tak naprawdę to głównie to drugie.
Jan
To jest pieprzenie. W państwie (Polska), które posiada co najmniej 3-krotnie gorszą efektywność wydatkowania środków przeznaczonych na obronność i na na oczach wszystkich systematycznie pauperyzuje przemysł obronny-pisanie takich tekstów to jest żenada. USA obcięły na obronność 6% naprawdę z dużego budżetu i konsekwentnie tną zaplanowane przedsięwzięcia - bo budżet obronny alokowany jest tutaj na wiele lat. Średni licząc Polska w ostatnich 5 latach przycięła ok. 8% budżetu i mało kto nad tym płakał bo prostu te pieniądze nie były alokowane na żadne przedsięwzięcie (słabość planowania obronnego).Nad naszym tematem trzeba się pochylić bo przy licznych artykułach Portal traktuje sparawy obronności krajowej bardzo powierzchownie.