Reklama

Siły zbrojne

Patroller współpracuje z Airbeam

Głowica Euroflir 410 może posiadać wewnątrz do dziesięciu sensorów i układów optoelektronicznych. Fot. M.Dura
Głowica Euroflir 410 może posiadać wewnątrz do dziesięciu sensorów i układów optoelektronicznych. Fot. M.Dura

Francuskie drony Sagem Patroller współpracują z tworzonym przez Komisję Europejską systemem Airbeam. Stosowne próby działania w ramach realistycznych scenariuszy utrzymywania bezpieczeństwa wewnętrznego  przeprowadzono na początku października br. w Portugalii. 

Francuskie drony Sagem Patroller współpracują z tworzonym przez Komisję Europejską systemem Airbeam. Udowodniła to seria prób, która miała miejsce w terminie od 5 do 8 października br. w Portugalii. Bezzałogowiec operował wtedy w cywilnej przestrzeni powietrznej, startując z bazy lotniczej Beja na południu kraju. Samolot kontrolowany przez przedstawicieli producenta działał w ramach wyznaczonych przez portugalską gwardię narodową i siły powietrzne realistycznych scenariuszy utrzymywania bezpieczeństwa wewnętrznego.

Patrollery uczestniczyły w misjach konwojowania, nadzoru nad miejscami o dużej wartości, brały udział w zapobieganiu nielegalnemu wtargnięciu na teren różnych obiektów. Dodatkowo francuskie samoloty bezzałogowe monitorowały zdarzenia, które zagrażały ludności cywilnej takie jak pożary, wypadki i zanieczyszczenie środowiska.

Celem projektu "Airborne information for emergency situation awareness and monitoring" (AIRBEAM) jest zintegrowanie platform bezzałogowych do zadań związanych z bezpieczeństwem i zarządzaniem kryzysowym. System ma być oparty o już isteniejące centrum zarządzania misjami MME, co pozwoli na łatwe połączenie platform lotniczych,  obserwacji satelitarnej oraz systemów należących do docelowych użytkowników.

Patroller to bezzałogowiec, do którego konstrukcji wykorzystano niemiecki motoszybowiec Ecarys ES15. Pierwsza próba w locie przyszłego bezzałogowca odbyła się w 2008 r., jednak samodzielny lot, bez pilota na pokładzie, miał miejsce dwa lata później. W ciągu ostatnich trzech lat przeprowadzono wszechstronne testy rozmaitych systemów pokładowych. Dotyczyły m.in. funkcjonowania głowic Euroflir 350, Euroflir 410 i zasobnika COMINT służącego do rozpoznawania promieniowania elektromagnetycznego. Program rozwoju bezzałogowego aparatu latającego Patroller jest w całości finansowany ze środków własnych Sagem. Bezzałogowy system powietrzny Patroller jest oferowany również dla Wojska Polskiego.

Reklama

Komentarze

    Reklama