Reklama

Siły zbrojne

Patrioty dla Szwecji. Zielone światło Departamentu Stanu

Fot. Ministerstwo obrony Holandii.
Fot. Ministerstwo obrony Holandii.

Departament Stanu USA zgodził się na sprzedaż Szwecji zestawów przeciwrakietowych i przeciwlotniczych Patriot. W grę wchodzą cztery jednostki ogniowe, za nieco ponad 3 mld USD.

Zgodnie z komunikatem agencji DSCA w skład pakietu zatwierdzonego przez Departament Stanu wchodzą m.in. cztery radary AN/MPQ-65 i taka sama liczba współpracujących z nimi stacji kontroli AN/MSQ-132 Engagement Control Stations, dwanaście wyrzutni M903 (po trzy na każdą z czterech jednostek ogniowych), dziewięć systemów Antenna Mast Group (AMG) i cztery zestawy generowania energii Electrical Power Plant (EPP).

Uzbrojenie szwedzkich baterii Patriot ma stanowić łącznie do 300 rakiet, w tym 200 typu PAC-3 MSE i 100 typu MIM-104E GEM-T. Te ostatnie pociski wymagają naprowadzania z wykorzystaniem stacji radiolokacyjnej Patriota. Oprócz tego w skład pakietu wchodzą m.in. elementy systemu wsparcia eksploatacji. Przewiduje się, że w ramach realizacji programu w Szwecji przez dłuższy okres pracować będzie łącznie około 56 przedstawicieli rządu USA i wykonawcy, m.in. w celu prowadzenia szkoleń, wsparcia i integracji systemów.

Maksymalny koszt transakcji wyceniony został na 3,2 mld USD, przy czym w proponowanym pakiecie nie uwzględniono zobowiązań offsetowych. Głównymi wykonawcami będą Raytheon (producent zestawu Patriot) i Lockheed Martin (producent pocisków PAC-3 MSE). Ewentualna sprzedaż wesprze cele polityki USA, zwiększając potencjał "strategicznego partnera" w rejonie Morza Bałtyckiego. Należy jednak pamiętać, że notyfikacja agencji DSCA nie jest równoznaczna z podpisaniem kontraktu i wyznacza maksymalny zakres zarówno jeśli chodzi o cenę, jak i liczbę poszczególnych systemów.

Szwecja zdecydowała w ubiegłym roku o zakupie zestawów Patriot w celu zastąpienia posiadanych systemów Hawk/Rb 97. W ostatnim etapie postępowania uczestniczył także system SAMP/T. W celu pełnego zastąpienia Hawków Szwedzi będą potrzebować ośmiu zestawów Patriot, obecnie zatwierdzony wniosek dotyczy więc pierwszego etapu programu modernizacji tamtejszej obrony powietrznej średniego zasięgu.

Sztokholm stanie się prawdopodobnie kolejnym użytkownikiem zestawów Patriot w naszym regionie Europy. Podobnie jak Rumunia, zdecydował się na nabycie systemów w istniejącej konfiguracji PAC-3+, bez offsetu. Polska pozyskuje natomiast od pierwszej fazy programu Wisła baterie zintegrowane z systemem zarządzania walką IBCS, wraz z pakietem offsetu i transferu technologii. Wcześniejsze informacje wskazują jednak, że Szwecja może być w dalszej perspektywie zainteresowana pociskami SkyCeptor, które Polska zamierza pozyskać w drugiej fazie programu Wisła.

Zatwierdzenie szwedzkiego wniosku przez Departament Stanu jest kolejnym dowodem na wzrost zainteresowania nowoczesnymi systemami przeciwlotniczymi i przeciwrakietowymi w Europie Środkowo-Wschodniej po rosyjskiej aneksji Krymu. Szwedzi zdołali wyasygnować fundusze na zakup Patriotów dzięki zwiększeniu wydatków na obronę narodową.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (18)

  1. AAA

    W Szwecji nie stacjonuje US Army - my poprzez zakupy uzbrojenia po zawyżonych cenach częściow finansujemy pobyt wojsk amerykańskich, w innym wypadku była kosmiczna awantura (przy bezpośrednich przelewach)

    1. nani

      my kupujemy technologie.

  2. Maks

    A Błaszczak negocjuje (?) zakup 2 jednostek i 200 rakiet za 4,5 mld $. Coś jest chyba jednak nie tak.

    1. Davien

      jak co to dwóch baterii z 4-ema FU i 16 wyrzutniami M903. Skąd wy bierzecie te zmyslenia to ja juz nie wiem.

    2. dalli

      pierwszy etap wisly to jest 60% calosci chyba...... pozatym chyba najbardziej chodzi oklepanie skyceptora.

  3. n@ti

    Niektórzy mają problem ze zrozumieniem txt.Szwecja bez IBCS.

    1. Willgraf

      my także w fazie I , a cena dotyczy tylko i wyłącznie fazy I zatem także kupujemy bez IBCS , a czy i za ile kupimy go w fazie II to już inna kwestia...a offsetu z USA nigdy nie będzie , jeśli ktoś twierdzi inaczej jest laikiem w temacie offsetu made in USA

    2. To tyle...

      Pakiet I fazy dotyczy także IBCS i jego oprogramowania.

    3. Willgraf

      nie bo tego nie ma i nie jest ustalona jego wartość

  4. pulkownikowello

    Widać duże podobieństwo w zakresie zakupu do naszego pierwszego etapu Wisły. I bardzo dużą różnicę w maksymalnej cenie na naszą niekorzyść. Chyba warto się jeszcze zastanowić nad zakupem...

    1. Tofik

      Czytaj ze zrozumieniem kto ile za co placi. Zobaczysz ze polska placi troche mniej niz szwecja. Nie wprowadzaj fałszywych oskarżeń bo nikt nie uwierzy w te kłamstwa.

    2. Lol

      Nie, Polska nie płaci mniej, a więcej (bo chcemy offset - on nie jest darmowy). Do tego jest jeszcze jedna sprawa - termin dostawy. My żyjemy ułudą offsetu, transferu technologii i babramy się z zakupem latami - Szwedzi zrobili to w parę miesięcy. Czas tez kosztuje.

    3. Boczek

      Offset jest z definicji darmowy inaczej nie jest offsetem, a zakupem.

  5. Tofik

    Teraz wszystkie trole i marudy maja czarno na białym. Macierewicz wynegocjowal dobre ceny a nawet bym powiedział rewelacyjne. USA dba o swoich sojuszników dajac im lepsze ceny i technologie. Podobnie kupuje Izrael i oby sie to utrzymalo. Ruskim trolom nie udało sie zasiac fałszywych tez i bzdur o złych decyzji naszych wladz.

    1. Boczek

      A w którym miejscu te ceny są rewelacyjne, przy szacowanych 60 mld. PLN za całość - z której do tej pory istnieje 1 element z 5?

  6. Kozi

    Błaszczak odrabił sukces że kupujemy za 5mld i wszyscy \"znawcy\" szcześliwi jak to oszczędziliśmy 5mld $ nie przejmując tym że przepłacamy 2mld$ w porównaniu do innych krajów mając się jednocześnie za najwiekszego sojusznika USA w Europie. To sie nazywa wstawanie z kolan...

    1. Tofik

      Zapomniałeś dopisać ze taka słaba polska za tę cene kupuje jeszcze pakiet rakiet 2typy i jeszcze kilka testowych. Ponadto mamy miec transfer technologii i ofset. Macierewicz jak kiedys pisali wynegocjowal bardzo dobre warunki zakupu.

    2. Kozi

      Najdroższe są rakiety Pac 3 MSE Polska kupuje o 8 sztuk więcej od Szewecji, nie wiem czego dotyczy offset ale nic po za efektorem nie jest wart takich pieniedzy. Przepłacamy i to znacznie.

    3. K.

      Jeżeli mamy trzymać się faktów to Polska kupuje jeden typ rakiet w pierwszym etapie , Szwedzi kupują dwa rodzaje rakiet . Jaki będzie transfer technologii i offset to się okaże za jakiś czas .

  7. tyle

    A gdzie się podziały głosy , których było pełno jak Polska wybierała Patrioty? Że szrot, że polscy decydenci przekupieni itd. Według tej logiki to i Szwedzi zostali skorumpowani co akurat przy szwedzkich standardach byłoby, chyba niewykonalne.

    1. Olo

      Szwedzi wybierając ten system kupują sojusznika. Niestety tak to wygląda.

    2. wwc

      Dlaczego \"niestety\"? Stety właśnie.

  8. samaprawda

    Offset nie polega ana płaceniu za technologię a na zwrotnym transferze technologii w zamian za zakup produktu. Jeśli mamy płacić 1,5 mld dolarów extra to chyba na testowanie i projektowanie IBCS. Co do technologii to w 1szym etapie nie dostaniemy Skyceptora bo on nie jest pewny. Wiemy czego nie dostaniemy czyli niczego z PAC3 żadnych algorytmów, naprowadzania, silnika impulsowego.

  9. Maksim

    Nieco taniej niż dla Rumunii i o wiele taniej niż dla Polski ! Cena dla Polski 4 jednostek ogniowych i ok 200 rakiet PAC3MSE to prawie 5 mld dolarów co jest za drogo biorąc pod uwagę doniesienia LM że koszt IBCS to 10% wartości. Zauważmy że cena dla Szwecji to cena maksymalna do negocjacji, dla Polski maksymalna w LOR wynosiła 10 mld. Uwzględniając IBCS dla Polski + 4 dodatkowe wyrzutnie i PAC2GEM dla Szwecji - wynika z tego że przepłacamy od 1 do 1,5 mld dolarów. Jeśli tyle ma kosztować offset to co w nim będzie ? GaN AESA ? za drogo.

    1. Tofik

      Moze dlatego ze Szwecja wsumie kupo 12 wyzutni za 3.2 mld a Polska kupuje 16 wyzutni za max 5mld plus ofset i technologie. Powiedz teraz kto kupuje taniej?

    2. Lol

      Jeszcze raz. Nie znasz ceny dla Szwecji. Jest wskazana wartość maksymalna. W polkim przypadku było to 10 mld USD, a skończyło się, prawdopodobnie na ponad połowie. W przypadku Szwecji, cena maksymalna to 3,2 mld USD. Przed Szwedami są negocjacje co do ceny. Na jakiej kwocie stanie, zobaczymy. Do tego dochodzi element czasu (to też koszt). Nie wiemy, ponadto, z czego zrezygnowała strona polska w negocjacjach ceny, bo ustępstwa musiały być. Wypowiedzenie się, kto kupuje taniej jest trudne, bowiem nie do końca wiadomi, co my kupujemy - tylko baza sprzętowa jest mniej więcej jasna, ale zupełnie nieznany jest zakres transferu technologii - i możliwości jej wykorzystania. Nie znana jest też jeszcze ostateczna cena dla strony szwedzkiej - negocjacje cenowe przed nimi.

    3. Rafal

      Jakie 16 wyrzutni, jaki ofset i technologie?

  10. ekonomista

    Szwedzi max 3,2 mld $, a my max 10,5 mld $? Skąd taka różnica?

    1. say69mat

      Szwedzi kupują wyłącznie cztery jednostki ognia po trzy wyrzutnie. My dodatkowo system zarządzania polem walki, plus licencje i transfer technologii.

    2. Marek1

      ekonomista - KOSZT offsetu dla Polski bardzo podwyższa finalną cenę. Zastanawia fakt, ze NIKT poza Polska NIE jest zainteresowany IBCS i offsetem związanym z zakupem syst. Patriot.

    3. Lol

      Ponieważ trudno wykorzystać w praktyce transfer technologii. Możliwości jego uprzemysłowienia i wdrożenia są dość ograniczone przez bardzo wąskie grono ewentualnych nabywców. Słowem po co przepłacać kupując technologię, z zastosowaniem której może być problem.

  11. F.Janusz

    Czy piszący komentarze naprawdę nie widzą różnicy w tym, że my chcemy system, który tak naprawdę jeszcze nie istnieje, że oczekujemy offsetu i transferu technologii!!!? Chyba tylko de.il myśli, że kupi Mercedesa, którego jeszcze nie zaczęto produkować, wraz z technologią związaną z jego produkcją (oczywiście nie całą) i z offsetem, czyli inwestycją ich kapitału za cenę zakupu dostępnego na rynku modelu, bez transferu technologii i kapitału.

    1. Niezależny

      No ale czego oczekujesz po osobach które przeczytają ledwie dwie linijki artykułu i juz uważają sie za ekspertów od OP

    2. bbb

      Chyba tylko de.il wyłożyłby kasę za Mercedesa którego jeszcze nie produkują...nie wiadomo kiedy zaczną i co będzie posiadał. Za to wielu wykłada kasę za aktualnie produkowane,jeśli już się trzymamy tych porównań.

  12. kmieć

    Czym różni się nasz zakup od szwedzkiego prócz ceny?

    1. Tofik

      Madz racje my kupujemu duzo wiecej za same pieniądze. Decyzją Szwecji że przeplaca nie powinniśmy sie martwić. Cieszmy sie dobrymi negocjacjami i dobrej wladzy.

    2. Olo

      Wszystkim!!! Inne pociski, inne radary, inny system operacyjny, inna integracja!!! Jednym słowem WSZYSTKIM poza nazwą: Patriot!!

  13. real

    Czyli jeśli rozumiem to pobyt amerykanów jest uzależniony od tego; im mniej zakupów [modernizacjia ] tym większy koszt pobytu jankesów .I gdzie tu logika ,dobra zmiana ,gdzie prawdziwa modernizacja ....panie b....

  14. Adaś

    Zgoda DSCA dla Polski i Szwecji: Poland – Integrated Air and Missile Defense (IAMD) Battle Command System (IBCS)-enabled Patriot Configuration-3+ with Modernized Sensors and Components The Government of Poland has requested to purchase phase one of a two- phase program for an Integrated Air and Missile Defense (IAMD) Battle Command System (IBCS)-enabled Patriot Configuration-3+ with Modernized Sensors and Components consisting of: four (4) AN/MPQ-65 radar sets, four (4) engagement control stations, four (4) Radar Interface Units (RIU) modification kits, sixteen (16) M903 Launching stations adapted, eighteen (18) Launcher Integrated Network Kits (LINKs) (includes two (2) spares), two hundred and eight (208) Patriot Advanced Capabilty-3 (PAC-3) Missile Segment Enhancement (MSE) missiles, eleven (11) PAC-3 MSE test missiles, IBCS software, two (2) future operations – IBCS Engagement Operations Centers (EOCs), six (6) current operations-IBCS EOCs, six (6) engagement operations-IBCS EOCs, fifteen (15) Integrated Fire Control Network (IFCN relays, four (4) Electrical Power Plants (EPP) III, and five (5) Multifunctional Information Distribution Systems/Low Volume Terminals (MIDS/LVTs). Also included with this request are communications equipment, tools and test equipment, range and test programs, support equipment, prime movers, generators, publications and technical documentation, training equipment, spare and repair parts, personnel training, Technical Assistance Field Team (TAFT), U.S. Government and contractor technical, engineering, and logistics support services, Systems Integration and Checkout (SICO), field office support, and other related elements of logistics and program support. The total estimated program cost is $10.5 billion. Sweden – Patriot Configuration-3+ Modernized Fire Units The Government of Sweden has requested to buy four (4) Patriot Configuration-3+ Modernized Fire Units consisting of: four (4) AN/MPQ-65 radar sets, four (4) AN/MSQ-132 engagement control stations, nine (9) antenna mast groups, twelve (12) M903 launching stations, one hundred (100) Patriot MIM-104E Guidance Enhanced Missile-TBM (GEM-T) missiles, two hundred (200) Patriot Advanced Capabilty-3 (PAC-3) Missile Segment Enhancement (MSE) missiles, and four (4) Electrical Power Plants (EPP) III. Also included with this request are communications equipment, tools and test equipment, range and test programs, support equipment to include associated vehicles, prime movers, generators, publications and technical documentation, training equipment, spare and repair parts, personnel training, Technical Assistance Field Team (TAFT), U.S. Government and contractor technical, engineering, and logistics support services, Systems Integration and Checkout (SICO), field office support, and other related elements of logistics and program support. The total estimated program cost is $3.2 billion.

  15. bubu64

    Następny kraj nie kupuje legendarnego MEADS tak zachwalanego przez wielu forumowiczów:)

    1. Willgraf

      nie MEADS jest zachwalany a system MBDA z rakietami Aster , a Szwedzi kupują coś w USA żeby móc następnie kupić Tomahawki dla swoich OP z uwagi na możliwy kontrakt na Orke dla RP

    2. dim

      MEADS jest dopiero w drodze od projektu do wykonania. Szwecji już się spieszy. A Polska uważa, że ma czaaaaas... - jeśli mylę się, proszę oczywiście sprostować.

    3. Niezależny

      Nie dziwie sie skoro MEADS tak na prawdę obecnie nie istnieje, nie jest to gotowy produkt do sprzedaży .

  16. real

    A od kogo mają kupić jak się ze wszystkimi kłócą .Francja ,Stany ,Izrael .A i kasa wydana na samoloty dla vip. Ta cała modernizacja to kpina i puste obietnice .

  17. Willgraf

    czyli 4 BATERIE za 3 MLD USD .....:))) a nie dwie za 10..6..5..... żenada

    1. no comments

      zaraz ! PL i SE zamawiają 4 jednostki ogniowe ! SE 12 wyrzutni, PL 16 wyrzutni, SE bez IBCS PL bez PAC2 GEM. Szwedzi zejdą z ceną pewnie poniżej 3 mld, cena dla nad od 4,5 do 6.

    2. han

      czyli cztery jednostki ogniowe, czyli dwie baterie za 3mld usd

    3. Vincold

      Człowieku, ogarnij się. Tak samo jak my biorą 4 FU, tyle że 12 wyrzutni, my 16, no i oni bez IBCS.

  18. Patryk

    Martwi mnie to że coraz więcej słychać o zakupach broni i amerykanów hmm no nie tylko my tak robimy ale inni też czyżby to była zapłatą za ochronę USA, nie wiem ale coraz więcej na to wskazuje

    1. dim

      ...u Amerykanów i tak samo u Rosjan.

Reklama