Reklama

Siły zbrojne

Niemcy modernizują Patrioty. W służbie do 2030 roku

Fot. Luftwaffe/Markus Dorfmüller
Fot. Luftwaffe/Markus Dorfmüller

Niemiecka armia poinformowała o prowadzeniu prac modernizacyjnych posiadanych zestawów przeciwlotniczych Patriot. Mają one umożliwić utrzymanie tych systemów w służbie do 2030 roku.

Zgodnie z komunikatem służb prasowych Bundeswehry realizowane obecnie prace obejmują między innymi modernizację stacji kontroli ECS zestawów Patriot. Otrzymują one nowe cyfrowe interfejsy Modern Man Station, wyposażone m.in. w ekrany dotykowe zamiast wcześniej używanych monitorów monochromatycznych.

System MMS jest też znacznie bardziej ergonomiczny w obsłudze, i daje większe możliwości prezentacji sytuacji w powietrzu. Niemcy podkreślają też, że jego zastosowanie umożliwi szybsze i bardziej efektywne wykonywanie zadań ogniowych przez obsługi Patriotów. Ponadto, jego konstrukcja i zastosowanie cyfrowych systemów umożliwia wprowadzanie ewentualnych dalszych zmian w przyszłości.

Generał Michael Gschoßmann, dowódca jednostek naziemnych Luftwaffe (w skład których wchodzą baterie Patriot) poinformował przy tej okazji, że prowadzone prace pozwolą na utrzymanie w służbie zestawów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych tego typu do roku 2030. Niemcy posiadają Patrioty od końca lat 80. ubiegłego wieku, są one jednak ciągle modernizowane aby utrzymać przydatność do działań bojowych.

undefined
Wnętrze stacji kontroli Patriot starszego typu. Fot. Luftwaffe/Markus Dorfmüller

Obecnie Bundeswehra ma na wyposażeniu 12 baterii Patriot w wersji PAC-3 przeznaczonych do użycia operacyjnego. Niemiecki resort obrony zdecydował w 2015 roku, że zostaną one zastąpione przez zestaw TLVS, oparty na rozwiązaniach systemu MEADS.

TLVS zostanie też zintegrowany z wyrzutniami pocisków IRIS-T SL, dzięki czemu po jego wprowadzeniu w Niemczech zostanie zbudowany zintegrowany i warstwowy system obrony powietrznej. Podpisanie umowy dostaw na system TLVS jest jednak opóźnione w stosunku do pierwotnych planów.

Modernizacja obrony powietrznej jest obecnie jednym z priorytetów Bundeswehry. Ten obszar był jednak we wcześniejszych latach przedmiotem bardzo głębokich cięć. Wycofano m.in. wszystkie zestawy Hawk, Roland i Gepard (dwa ostatnie przeznaczone do osłony mobilnych wojsk lądowych), a liczba Patriotów została znacząco zredukowana (część z posiadanych wcześniej sprzedano do Korei Południowej i Hiszpanii).

W wypowiedzi cytowanej przez Reutersa pełnomocnik Bundestagu ds. obrony Hans-Peter Bartels poinformował ponadto w lipcu 2016 roku, że Niemcy posiadają zaledwie 24 rakiety PAC-3, to jest jednostkę ogniową dla zaledwie trzech wyrzutni pocisków tego typu w niemieckiej konfiguracji (choć w służbie Bundeswehry pozostaje 12 baterii). Już wcześniej planowano zakup kilkukrotnie większej liczby tych rakiet, ale przynajmniej do tamtego momentu nie zostało to zrealizowane z uwagi na ograniczenia budżetowe. Naturalnie na uzbrojeniu Patriotów pozostają też starsze pociski PAC-2, wykorzystywane często do strzelań próbnych/ćwiczebnych, np. na Krecie.

undefined

Ozelot (na zdjęciu) to podstawowy niemiecki system OPL bardzo krótkiego zasięgu. Zestawów tych jest jednak relatywnie mało. Fot. Luftwaffe/Nicole Balzer.

Obecnie w zasadzie jedynym uzupełnieniem Patriotów jeżeli chodzi o „dolną warstwę” naziemnej obrony powietrznej są nieliczne zestawy Stinger/Ozelot, jak i 2 jednostki ogniowe systemu MANTIS C-RAM. Pododdziały w nie wyposażone skupione są w siłach powietrznych, gdyż równolegle z wycofaniem Gepardów rozformowano wszystkie pododdziały OPL Wojsk Lądowych (Heer).

Bundeswehra planuje wprowadzenie zestawu przeciwlotniczego bardzo krótkiego zasięgu nowej generacji. Na razie jednak prowadzone prace są na wstępnym etapie i nie wiadomo, jakie rozwiązanie zostanie ostatecznie wybrane, choć pojawiały się informację o możliwości użycia rakiet IRIS-T, a w dalszej perspektywie – nawet uzupełnienia ich o laserowe systemy rażenia. Jak informował Hartpunkt, podjęto za to decyzję o zwiększeniu ukompletowania jednostek obrony powietrznej bardzo krótkiego zasięgu, aby mogły być używane operacyjnie wszystkie posiadane systemy Ozelot. 

Reklama

Komentarze (20)

 1. KJ

  Co ciekawe ta zmodernizowana stacja dowodzenia Patriota, jest bardzo podobna do wozu dowodzenia systemu MEADS z 2015 (artykuł \"Jak pojechałem do niemieckiej fabryki broni\") Producent rakiet PAC-3 Lockheed Martin również wchodzi w skład konsorcjum MEADS. I skoro Niemcy posiadają tylko 24 rakiety PAC-3, to albo czekają na nową wersję rakiety lub stawiają na inną skuteczniejszą broń do zwalczania wrogich rakiet manewrujących.

  1. Nemo

   Pamiętaj, iż stacja dowodzenia i zarządzania walką MEADS, choć podobna wizualnie jest względem stacji dowodzenia PATRIOT PAC-3, to nie jest tożsama, gdyż MEADS jest systemem sieciocentrycznym o otwartej architekturze, a PATRIOT PAC-3 niestety nie. Niemcy produkują u siebie na licencji rakiety PAC-3 CRI, a jakiś czas temu powstała spółka joint - venture z udziałem firm Lockheed Martin i MBDA Germany, która w RFN rozpocznie produkcję rakiet PAC-3 MSE na potrzeby m.in. przyszłych niemieckich zestawów MEADS. Nie zmienia to faktu, iż Niemcy prowadzą własne badania naukowe nad pociskami rakietowymi średniego zasięgu.

  2. Davien

   Co do nowej wersji rakiety to będzie problem bo następca PAC-3MSE powstaje w firmie Raytheon.

  3. Davien

   Może coś bliżej na temat tej produkcji licencyjnej bo do tej pory wszystkie PAC-3 były produkowane w Stanach. LM nie ma praw do tej rakiety, te należa do rządu USA czyli LM o niczym tu nie decyduje.

 2. Sciema na potęgę

  Niemiec nie jest glupi i podniesie wydatki na obrone dopiero w tedy gdy rozbuduje wlasny przemysl i bedzie kupowal krajowe uzbrojenie narazie gra dziada w łachmanach .To ze pali glupa w w wojsku nieznaczy ze nieposiada przemyslu obronnego gra poprostu niemca.Tu pali glupa a za granice sprzet wojskowy bije rekordy sprzedazy

  1. Tacyt

   Niemiec po prostu zna mapę Europy. Jeśli założymy że największe zagrożenie w Europie tworzy Rosja, to Niemiec widzi, że między nim a Rosją są inne kraje, a przede wszystkim Polska, na której terenie stacjonuje wojsko USA. Nawet polscy politycy nie wierzą w atak Rosji na Polskę, dopóki jest w Polsce wojsko USA. A zresztą, Polska robi wszystko aby ze struktur europejskich wylecieć, i wrócić pod skrzydła Rosji więc Rosja nie musi nas atakować.

 3. gosc

  W ubieglym roku gdy byla mowa o zwiekszeniu budzetu obronnego Niemiec do 2% PKB to minister MSZ Niemiec Gabriel mowil, ze nie ma sensu zwiekszac budzetu, bo Niemcy nie maja na co wydac tych pieniedzy.

  1. Boczek

   Nie ważne co który minister i gdzie mówił, tylko ważne jest jakie zapadają decyzji. Nasz niedawny - pożal się Boże - minister MON dużo mówił i jeszcze więcej obiecywał. Tyle żeby ponad dreptanie w miejscu jednak nie wyszliśmy. ### Tymczasem Niemcy mają własne (lub z współudziałem) EF, Leo2, PzH2000, TAURUsy, najnowocześniejsze OP świata, fregat \"bez liku\" o średniej wieku ~15-20 lat, korwety, torpedy Boxery, Pumy, heli ...i tak można wyliczać w nieskończoność. Oni mogą sobie przy 2% budżecie kupić 5-10 razy więcej sprzętu w ekwiwalencie niż my - tyle, że oni prawie wszystko we własnej gospodarce. I przy ich nadwyżkowym budżecie (ekwiwalent no 6-8 top OP rocznie) mogą sobie zakupami wprowadzonego do służby sprzętu manipulować jak chcą. Jutro strzela z palców i zaczną kupować co chcą i ile chcą. Z każdym spłaconym miliardem długów, mają przecież w następnym roku niejako 1 OP z okładem za darmo.

  2. Nemo

   Pełna zgoda Boczku. Jeżeli chodzi o obecne wyposażenie niemieckich sił lądowych, powietrznych, morskich, a także te, które Niemcy zamierzają wprowadzić w ciągu najbliższych 10 lat, to ich siły zbrojne ogółem będą w pierwszej piątce armii globu. Niemcy mają znakomite technologie wojskowe, co potwierdza fakt, iż są trzecim eksporterem uzbrojenia globu. Nie wyspecjalizowali się jeszcze w produkcji rakiet średniego czy dalekiego zasięgu, ale w ich przypadku byłaby to tylko kwestia czasu. Finansowo też ich stać na jedną z najnowocześniejszych armii świata, a co z krajowym planem modernizacji technicznej WP nad Wisłą? Gdzie My teraz jesteśmy?

 4. SLAW69

  Ciekawy jestem czy to te same Patrioty z których zrezygnował Klich w 2011? Wie ktoś co się z nimi stało?

  1. Piotr

   Zdaje się, że tamte kupiła Korea Płd. Po modernizacji ma pełnowartościowy sprzęt. tak jak my...a nie wróć. My powyżej 5km jestesmy bezbronni.

  2. SLAW69

   Dzięki. Spróbuję jeszcze sprawdzić.

  3. Extern

   Osy max latają na wysokość 8 km.

 5. Wega

  S 200 wega powinna byc modernizowana i rozwijana w 2000 roku ukraincy niechcoco stracili tupolewa z 71 osobami na pokladzie dzis przy nowych materialach i elektronice smiało mozna z tego zrobic s 400 + jednym slowem robi sie wszystko do wyniszczenia wlasnych mozliwosci budowania systemów .

  1. gegroza

   strącili po czym uciekli do Rosji :)

  2. dropik

   bzdury. tych kilka wyrzutni i kilkadziesiąt rakiet nie ma żadnego znaczenia. mozna nią zestrzelić co najwyżej nieruchliwy bombowiec lub pasażera. nie produkujemy ani tych rakiet ani wyrzutni - co tu rozwijac ?

  3. J-23

   Powiedz to Ukraińcom to Cię wyśmieją, a kila lat temu Izrael proponował modernizację tych rakiet.Czego was uczą w tych gimnazjach?

 6. BUBA

  Robią jak zapowiedzieli. Na wymianę najnowszych posiadanych przez Niemcy Patriotów na MEADS potrzeba około 10 lat. By sprzęt był sprawny należy go zmodernizować. To nie prymitywna Polska gdzie zapuszcza się technologicznie własny sprzęt wojskowy. Najstarsze niemieckie Patrioty zeszły z linii. Były kiedyś oferowane Polsce jako wsparcie naszej OPL z pociskami Wprowadzenie nowoczesnych sytemów MEADS spowoduje budowę TVLS w oparciu o najnowocześniejsze technologię. Bundeswehra zawsze górą. Ale zawsze wygrywają wojny i są bogatsi ci mądrzejsi...

  1. oko

   Poucz się historii bo jak dotychczas armia niemiecka przegrała wszystkie wojny, które rozpoczęła. Efekt ostatniej jest taki, że do tej pory są pod amerykańska okupacją

  2. Zet

   Tak, dlatego to własnie Niemcy wygrały obie wojny światowe :-)

  3. NsZ

   Jakoś sprzyja im ta amerykańska \"okupacja\" bo są najmocniejsi gospodarczo w Europie a co nam dała ruska okupacja?? BRÓD,SMRÓD I UBÓSTWO

 7. KrzysiekS

  Niemiecki TLVS (czyli MEADS) potrzebuje dużo pieniędzy zwłaszcza że USA już nie da a i Włochy chyba też nie o nas mogą już zapomnieć. Nie będzie w tym nic dziwnego jeżeli za jakiś czas ogłoszą że rezygnują z niego.

  1. BUBA

   MEADS jest gotowe. Co chcesz jeszcze dodać do tego systemu zwłaszcza że ma nowocześniejsze stacje kontroli powietrznej i naprowadzania, nowocześniejsze wyrzutnie i szybszy czas odtwarzania gotowości bojowej jak i pokrycie ostrzałem i kontrolą strefę 360 st. w przeciwieństwie do Patriot PAC-3+? W ramach dalszego rozwoju planuje się wymianę anten i cały czas rozwijane. TVLS to również przejściowo Patriot PAC-3+, bo nie buduje się TVLS od pstrykania palcami i wyciągania królika z kapelusza, tylko etapowo wycofując Patrioty i zastępując je MEADS. TVLS to całość nowoczesnej OPL spiętej w warstwowy sieciocentryczny system a nie tylko MEADS. Jest to coś czego Polska nie ma i mieć nie będzie gdy zacznie powstawać TVLS. Polska nie będzie miała takiej autonomii w obronie przeciwlotniczej użytkując IBCN i Patriota. Macierewicze, Misiewicze i inne dziwne postacie co najwyżej mogą prosić Amerykanów by zrobili coś za nich, bo sami niewiele potrafią co widać od paru lat. Do tego sprowadza się program Wisła. Wisła to podkreślenie intelektualnej próżni w MON.

  2. KrzysiekS

   Skoro jest to pokaż na wyposażeniu jakiego kraju się znajduje? Dlaczego nawet Włosi skoro włożyli tyle pieniędzy to go nie zamawiają, pomijam U.S.Army która zrezygnowała z niego pytanie dlaczego?

  3. To tyle...

   W czym MEADS ma być nowocześniejszy od Patriota NG? Ten sam pocisk MSE... Z dwóch radarów AESA antena Patriota NG została wykonana w nowszej technologii półprzewodnikowej z zastosowaniem azotku galu (GaN). Aktualnie jest to jedno z najnowocześniejszych technologii jakie stosuje się w antenach radiolokacyjnych. Jednak jakby nie patrzeć antena MEADS jest nieco starsza i wykorzystuje starszą technologię do budowy anten w oparciu o arsenek galu (GaAs). Również samo oprogramowanie umożliwiające korzystanie z trzech nieruchomych anten (zakładając wybór radaru Raytheona) i naprowadzanie jednoczesne wielu pocisków do wielu różnych celów w pełnym zakresie przez radar Patriot NG, to także krok naprzód w porównaniu do obracającej się anteny MFCR.

 8. AAK

  Czy fotka na pewno pochodzi z Patriota - czy stacji MIR ( ZSRR ) ? Tu tak nas zapewnia Davien i inni Kris oraz tak tylko ... - o technologii amerykańskiej , a wręcz zapyziałych Rosjanach ! A tu widok jak u mnie przy przewijaniu taśmy z lat 70 - masa guzików i nic więcej oprócz szkła co świeci na zielono ? 12 baterii - 24 sztuki - maja dużo sztuk a jakże - mogą walic do rakiet Iskander - by zdążyli przeładować ten wehikuł !

  1. To tyle...

   Fotka pochodzi z niemieckiego Patriota też pochodzącego z lat 70-tych. Jednak wystarczy poczytać uważnie artykuł aby znaleźć taką informację: \"Zgodnie z komunikatem służb prasowych Bundeswehry realizowane obecnie prace obejmują między innymi modernizację stacji kontroli ECS zestawów Patriot. Otrzymują one nowe cyfrowe interfejsy Modern Man Station, wyposażone m.in. w ekrany dotykowe zamiast wcześniej używanych monitorów monochromatycznych.\"

  2. Willgraf

   patriot to system schyłku lat 80 i 90 tych nie 70-tych ...tylko jak wszystko made in USA jest toporniejszy od sowieckiego z lat 70-tych

  3. To tyle...

   Rozwój systemu Patriot sięga lat 60-tych ubiegłego wieku kolego Willgraf. Niemcy pierwsze baterie MIM-104 otrzymali w latach 80-tych.

 9. aas

  Armia niemiecka ma kilka sprawnych samolotów Tornado i ponad 600 pocisków Taurus 12 baterii i tylko 24 rakiety. pacyfiści :)

 10. luksus

  Co to za wyrafinowana technologia amerykańska na tym drugim zdjęciu ? Przecież to lata 1901-1912 ...

  1. już już

   A jak wygląda rosyjski S-300? Myślisz że lepiej? A to najnowszy DZIAŁAJĄCY system rosyjski. Nie wchodzę w to jak działający.

  2. Willgraf

   taka właśnie jest cudowna amerykańska technologia jaką się podniecają nasi politycy, ta nowa wersja to tez anachronizm pod względem ergonomicznym

 11. Nemo

  Po prostu Niemcy rozpoczęli proces modernizacji swoich 12 zestawów operacyjnych rakietowego systemu OPL średniego zasięgu Patriot PAC-3 do najnowszej konfiguracji PAC-3+, gdyż chcą użytkować owe zestawy do 2030 r. włącznie, a ponieważ są w klubie państw użytkowników tego systemu, to koszty zostaną rozłożone na wszystkich dotychczasowych użytkowników. Docelowo taka kompleksowa modernizacja Patriotów może kosztować Niemcy ok. 1 mld $.

 12. tb

  Gdybyśmy kupili od Niemców Patrioty to od kilku lat mielibyśmy w miarę nowoczesną obronę przeciwlotniczą (12 baterii). A tak ....

  1. rED

   I na tym by się skończyło.... A po za tym słowo \"nowoczesne\" to w tym przypadku nadużycie.

 13. Marek1

  Dlaczego mam przekonanie graniczące z pewnością, ze jak w za 12 lat(2030r) RFN będzie się pozbywał leciwych patriotów na rzecz najnowocześniejszego TLVS od MEADS, to my właśnie wtedy osiągniemy(być może) tak naprawdę gotowość operacyjną \"polskiego\" syst. Patriot(8 baterii). Czy tylko ja tak mam ?

  1. NsZ

   Myślisz że tak wcześnie osiągniemy gotowość operacyjną :) ja podejrzewam że będzie trwał nadal dialog techniczny dotyczący 6 baterii Patriot (bo dwie już być może będziemy mieli)

  2. pulkownikowello

   Jesteś nadmiernym optymistą...Dwie pierwsze baterie otrzymamy zapewne w 2022. Około roku 2025 będziemy negocjować \"drugi etap\" który z powodów \"obiektywnych\" się opóźni. Ostatnią baterie dostaniemy po 2030. Doliczmy 3 do 5 lat na osiągniecie gotowości operacyjnej.

  3. To tyle...

   Ok. 2025 r. \"drugi etap\" ma już zostać ostatecznie wdrożony do systemu Patriot PL. Negocjacje odnośnie \"drugiego etapu\" mają rozpocząć się jeszcze pod koniec tego roku.

 14. moli

  o prosze jednak stawiaja na patryioty zmodernizowane. jakos specialnie mnie to nie dziwi.

  1. Rafal

   Hmm, ta modernizuja bo nie maja innego wyjscia to jedyny sytem ppl jaki maja, jest jak byk napisane, ze beda zastepowane przez TLVS w przyszlosci. Skoro Patrioty dzieki modernizacji pozostana w uzyciu do 2030 to zanczy ze nowy system powinien byc gotowy do tego czasu. A u nas dopiero beda wprowadzac Patriot.

 15. Rx

  Ludzie ! nie przypominajcie próby sprzedaży nam niemieckich Patriotów jako szansy na moderkę OPL. Niemcy chcieli nam sprzedać starsze wersje PAC2 nie GEM bo sami wchodzili w PAC3. To był nowszy odpowiednik S200 bez zdolności antybalistycznej, dobrze że tego nie kupiliśmy.

 16. jodła2016

  To Niemcy już modernizują, a Polska jeszcze nie kupiła! Powstaje więc pytanie. Jak daleko jesteśmy za innymi?

  1. Marek1

   jodła2016 - za innymi to są kraje, które MAJĄ starsze systemy oplot średniego i krótkiego zasięgu. Polaka takowych W OGÓLE nie ma, wiec to złe pytanie jest.

  2. luka

   Daleko - taka Rumunia będzie miała szybciej swoją Wisłę, Homara i jak się okazuje także Miecznika i Czaple, na które zabezpieczyli kasę w budżecie.

 17. NsZ

  Tak źle u Niemca ale i tak są w lepszej sytuacji niż my,bo u nas jest jeszcze gorzej.My w ogóle nie mamy OPL średniego zasięgu i jeden Bóg wie kiedy mieć będziemy i czy w ogóle... I Niemcy nie mają ruskich za sąsiadów a my tak a modernizacja naszej armii leży.

  1. niki

   No nie wiem czy Niemcy mają lepszą oplot od Polski. Oprócz skromnych Patriotów mają jeszcze niewielką ilość MANTIS C-RAM i trochę Stingerów. My za to mamy Newa SC, Kuby, Osy, ponad 400 ZSU 23 mm, Szyłki, duże ilości manpads Grom (niedługo Pioruny), Poprady oraz bym zapomniał S-200 Wega.

  2. -CB-

   Ale mają jeszcze lotnictwo i marynarkę wojenną, z którymi my się mierzyć nawet nie możemy.

  3. NsZ

   Newy,Kuby,Osy i ZSU23 - rzeczywiście nasza obrona przeciwlotnicza to potęga zeszłej epoki,w Syrii ponoć 20 NEW musie wystrzelić żeby strącić jeden Izraelski F-16.Mamy się czym chwalić...... Moim zdaniem Niemcy o niebo lepiej stoją z OPL

 18. obalaczmitow

  Wow to ten na zdjęciach zestaw i te super ekrany to sieciocentryczny opisywany przez was z takim zachwytem - ale jaja, jak zwykle. A tutaj byly śmichy, chichy z S300 - ale jaj

  1. kalo

   przeciez tutaj jest najstarsza wersja patryjota plus jak widzisz wszystko tam jest bez pokretel. takze nie wiem czemu nie widzisz ruznicy lol

  2. To tyle...

   To zdjęcie przedstawia \"stację kontroli Patriot starszego typu\" z lat 80-tych. W przeciwieństwie do S-300 w modernizowanych Patriotach od przynajmniej dwóch dekad elektronika analogowa zastępowana jest cyfrową.

  3. MiP

   Te wasze S-300 to kiedykolwiek coś zestrzeliło (wiarygodne informacje) czy tylko siać propagandę umiecie jakie to cudo a nigdy nie użyte bojowo

 19. weldo

  \"W wypowiedzi cytowanej przez Reutersa pełnomocnik Bundestagu ds. obrony Hans-Peter Bartels poinformował ponadto w lipcu 2016 roku, że Niemcy posiadają zaledwie 24 rakiety PAC-3\" to nawet nie jest smieszne, zawsze mowiono o jakosci i ilosci niemieckiej opl a to jest jakis zart

 20. Kowalskiadam154

  Bundeswehra jest najlepszym przykładem jak quasi-politycy potrafią doprowadzić do całkowitego rozkładu jedną z najsilniejszych armii NATO

Reklama