Siły zbrojne
Patriot wiecznie żywy. „Tarcza” walczy z dronami [RAPORT]
Wojska lądowe USA zamierzają wprowadzić nowe systemy obrony powietrznej, głównie do dolnych warstw przeciwlotniczej „tarczy”, w tym do ochrony przeciwko bezzałogowcom. Cięższe systemy Patriot i THAAD mają być dalej modernizowane. Kluczowa jest integracja z systemem IBCS, tym samym, który Polska pozyskuje do systemów Wisła i Narew.
- Obrona powietrzna to jeden z najbardziej obciążonych rodzajów sił zbrojnych USA, a zarazem priorytet modernizacji.
- Nowe systemy będą wprowadzane przede wszystkim w warstwie krótkiego zasięgu.
- Priorytetem jest integracja systemu zarządzania obroną powietrzną IBCS, który daje możliwość działania na zasadzie „każdy czujnik, każdy pocisk". W przyszłości umożliwi też współpracę z systemami ofensywnymi.
W trakcie wystawy i konferencji AUSA 2024 zaprezentowano najważniejsze obszary rozwoju zdolności U.S. Army, czyli wojsk lądowych Stanów Zjednoczonych. Jednym z nich jest zintegrowana obrona powietrzna i przeciwrakietowa, która stanowi też priorytet rozwoju zdolności Sił Zbrojnych RP. Polska modernizacja w ramach programów Wisła i Narew odbywa się w dużym stopniu we współpracy ze Stanami Zjednoczonymi, szczególnie z wojskami lądowymi właśnie. Warto więc przyjrzeć się, jak swoje priorytety postrzega U.S. Army.
Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.