Reklama

Siły zbrojne

Paris Air Show 2015: Sagem oferuje armii francuskiej drony Patroller

Bezzałogowy aparat latający Patroller. Fot. Juliusz Sabak/Defence24.pl
Bezzałogowy aparat latający Patroller. Fot. Juliusz Sabak/Defence24.pl

Armia francuska do końca bieżącego roku zadecyduje o wprowadzeniu na uzbrojenie kolejnego typu bezzałogowych środków latających. Jednym z oferentów w przetargu jest Sagem, proponujący system Patroller. 

Patroller to bezzałogowiec, do którego konstrukcji wykorzystano niemiecki motoszybowiec Ecarys ES15, zaprojektowany z myślą o długotrwałości lotu. Pierwsza próba w locie przyszłego bezzałogowa miała miejsce w 2008 r., jednak samodzielny lot, bez pilota na pokładzie, miał miejsce dwa lata później. Według słów Frederica Mazzantiego, wiceprezesa działu optroniki i obrony firmy Sagem, od tego czasu dron wykonał już „setki lotów”. W ciągu ostatnich trzech lat przeprowadzono wszechstronne testy rozmaitych systemów pokładowych. Dotyczyły m.in. funkcjonowania głowic Euroflir 350, Euroflir 410 i zasobnika COMINT służącego do rozpoznawania promieniowania elektromagnetycznego.

Obecnie aparat Patroller przechodzi proces uzyskiwania certyfikatów niezbędnych do wykonywania lotów we francuskiej przestrzeni powietrznej.

Producent poinformował, że w następnym miesiącu odbędą się próby tego statku powietrznego z udziałem przedstawicieli armii francuskiej, podczas których zostanie zaprezentowany system śledzenia i identyfikacji ruchomych celów, wykorzystujący w tym samym czasie dane z czujników optoelektronicznych i termicznych oraz radaru z syntetyczną aperturą.

Program rozwoju bezzałogowego aparatu latającego Patroller jest w całości finansowany ze środków własnych Sagem. W omawianym postępowaniu na dostawę bezzałogowców dla armii francuskiej biorą udział również m.in. Thales oraz Airbus Defence and Space.

Bezzałogowy system powietrzny Patroller jest oferowany również dla Wojska Polskiego.

Komentarze (1)

  1. yogi babu

    Przypomne, ze polska Straz Graniczna kupila dwa Stemme S-15, ktore sa ta sama platforma co Ecarys ES-15, a te z kolei tozsame z motoszybowcem S-6. Pozdrawiam