Reklama

Siły zbrojne

Paris Air Show 2015: Partnerstwo w programie Patroller

Fot. J. Sabak/Defence24.pl.
Fot. J. Sabak/Defence24.pl.

W trakcie Paris Air Show 2015 Sagem poinformował o działaniach, podejmowanych w celu rozszerzenia współpracy przemysłowej w związku z ofertą bezzałogowego systemu powietrznego Patroller, proponowanego także dla Wojska Polskiego.

Dron typu Patroller powstał w oparciu o konstrukcję motoszybowca Ecarys ES15. Jest w stanie prowadzić działania przez okres do 20 godzin, wykonując loty z prędkością od 100 do 200 km/h. Jak podkreśla producent, bezzałogowce tego typu są zdolne do przenoszenia ładunku o masie 250 kg, w tym sensorów różnych typów (np. optoelektronicznych, radiolokacyjnych, rozpoznania radioelektronicznego itd.).

W chwili obecnej trwa proces certyfikacji Patrollera, w celu umożliwienia wykonywania lotów w przestrzeni powietrznej Francji. Przewiduje się, że w przyszłym miesiącu będą przeprowadzone testy systemu, pozwalającego na śledzenie i identyfikację celów przy jednoczesnym wykorzystaniu urządzeń optoelektronicznych oraz radaru z syntetyczną aperturą.

Sagem poinformował o stworzeniu „klastra Patroller”, zrzeszającego około 25 przedsiębiorstw, uczestniczących w programie bezzałogowca. Koncern współdziała m.in. z spółką Selex, dostarczającą systemy radiolokacyjne oraz wyposażenie elektroniczne a także niemieckim Ecarys/Stemme, odpowiadającym za kadłub bezzałogowca.

W założeniu stworzenie klastra ma pozwolić na zwiększenie konkurencyjności oferty Sagem i partnerów, zarówno dla sił zbrojnych Francji, jak i na rynki zagraniczne. Drony Patroller są oferowane armii Republiki Francuskiej, a także Siłom Zbrojnym RP.

Francuska spółka poinformowała ponadto o podpisaniu porozumienia o współpracy z firmą DCI, w celu stworzenia wspólnego systemu rozpoznania, opartego na dronach Patroller oraz lekkich samolotach DA 42, wyposażonych m.in. w systemy obserwacyjne Sagem Euroflir 350 bądź Euroflir 410. Umowa ma w założeniu umożliwić stworzenie oferty systemu rozpoznania zarówno dla sił zbrojnych, jak i służb mundurowych, a także użytkowników z sektora prywatnego.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (1)

  1. ccc

    I pomyśleć, że tak całkiem niedawno to My produkowaliśmy najlepsze na świecie szybowce i motoszybowce ... dzisiaj przydałyby się na drony jak znalazł !

Reklama