Reklama

Siły zbrojne

Pancerniacy i Podhalańczycy podporządkowani Żelaznej Dywizji. Docelowo - 12 batalionów

Fot. MON
Fot. MON

Minister Mariusz Błaszczak wziął udział w uroczystości przekazania w podporządkowanie 18. Dywizji Zmechanizowanej dwóch brygad – 1. Warszawskiej Brygady Pancernej i 21. Brygady Strzelców Podhalańskich.

Jesteśmy w trakcie procesu formowania 18. Dywizji. To jest kolejny etap na drodze prowadzącej do sformowania związku taktycznego jakim jest czwarta dywizja Wojska Polskiego. Ta dywizja operuje na wschodzie Polski, ze względu na to, że dzisiejsze zagrożenia właśnie są z tej strony naszego kraju. To nie przypadkiem wschodnia flanka NATO stanowi szczególny przedmiot zabiegów sojuszu Północnoatlantyckiego. To nie bez przyczyny w Polsce stacjonują wojska amerykańskie, wojska brytyjskie, wojska rumuńskie i chorwackie. To nie bez przyczyny na Łotwie stacjonują wojska polskie. W Rumunii także stacjonuje Wojsko Polskie. Chodzi o bezpieczeństwo na wschodniej flance NATO

Szef MON Mariusz Błaszczak

Dowódca 18. Dywizji gen. dyw. Jarosław Gromadziński podkreślił, że działające od roku w Siedlcach dowództwo 18. Dywizji jest pierwszym dowództwem polskiej dywizji o strukturze NATO-wskiej, co ułatwia współdziałanie z sojusznikami. Zwrócił też uwagę, że brygady tworzące nową dywizje - dwie istniejące i jedna formowana – będą się składać z 12 batalionów i odpowiadać potencjałowi czterech brygad. "To świadczy, że stawiamy na budowę potencjału bojowego, a nie administracyjnego" – podkreślił gen. dyw. Gromadziński.

Zapewnił, że formowanie nowego związku taktycznego i składających się na niego jednostek odbywa się zgodnie z planem. Do 2020 r. 18. Dywizja ma się składać z trzech brygad i pułku logistycznego, a 2021 r. powstanie pułk artylerii, pułk przeciwlotniczy, pułk saperów i batalion rozpoznawczy.

1. Brygada Pancerna w Warszawie, Siedlcach i Chełmie wraz z podległymi jednostkami wchodziła dotychczas w skład 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej; 21. Brygada Strzelców Podhalańskich była podporządkowana bezpośrednio dowódcy generalnemu rodzajów sił zbrojnych.

18. Dywizja Zmechanizowana im. gen. broni Tadeusza Buka nawiązuje do tradycji 18. Dywizji Piechoty z II RP, zwanej żelazną i wsławionej walkami w wojnie 1920 r.

W skład 18. Dywizji Zmechanizowanej wejdą trzy brygady: oprócz dwóch istniejących włączonych w jej skład będzie to 19. Brygada Zmechanizowana z Lublina, której formowanie rozpoczęło się w czerwcu tego roku, pułk logistyczny (którego formowanie rozpocznie się w październiku tego roku), pułk artylerii przeciwlotniczej oraz batalion rozpoznawczy. Sformowany zostanie także pułk inżynieryjny z przeznaczeniem do wykonywania zadań na rzecz 18. Dywizji.

Reklama

Komentarze (7)

  1. Palmel

    To jest zwykła ściema osłabia się istniejące jednostki aby utworzyć nową, robi to co Hitler 1940 czy 41 reformując swoje dywizje pancerne zabierając z istniejących 3 batalionowy po batalionie i i tworzy 2 batalionowe dywizje

    1. Anty 50 C-cali przed 500+

      ...i dojechali pod Moskwu w 6 -mcy? Ci z drugiej strony "odbijali" staty ---3 lata.

  2. nagumo

    A w jakich miejscowościach będą rozlokowane pułki logistyczne, artyleryjskie, itd ... ?

  3. Zwiad Ogolnowojskowy

    To takia propaganda. Powstanie od nowa co najwyżej nowa brygada, a nie dywizja. 19 brygada. Pozostałe przecież już istnieją 1 i 21. 21 BSP powinna zostać typową lekką brygadą górską i być samodzielną.

    1. Podhale Nowy targ

      21BSB to tylko batalion górski z klodzka reszta to piechota zmotoryzowana k

  4. W

    To czy nie lepiej było przeformować już istniejące 3 dywizje na przykład na model 4 plutony w kompanii, potem , 4 kompanie w batalionie, a potem 4 bataliony w brygadzie? (mówię o liniowych) - podniosło by to znacząco ilość żołnierzy , i było tańsze jeśli chodzi o dokupywanie wyposażenia (można by nadgonić z modernizacją) , a z czasem można by dodać 4 brygadę w każdej dywizji. Więcej wojska w polu, mniej w sztabach. A jak już byli byśmy gospodarczą potęgą to uformować stopniowo , na bazie 21 samodzielniej brygady strzelców Podhalańskich kolejną dywizję?

    1. Fenek

      No pewnie że było by lepiej Ale to propagandowe nie jest atrakcyjne

  5. greg

    Jak można zwiększać potencjał przesuwając już istniejące formacje, nie tworząc nowych... Hmm

    1. Zmechol

      To proste - zwiekszasz go tylko "na papierze"... Dziwie się, że nie wpadli na pomysł piątej dywizji: aeromobilnej (6 Brygada Powietrznodesantowa + 25 Brygada Kawalerii Powietrznej), ale za tym musiałyby pójść konkretne pieniądze na nowe śmigłowce by miało to sens. Ale właściwie można to też zrobić bez sensu tak jak teraz... Tak jak odmalowuje się t72 by były w sam raz dla "nowej" dywizji. Hm, więc kto wie? Piąta dywizja być może też przed nami... Potencjału to nie podnosi, ale jak brzmi, a o to przecież chodzi politykom, wszystkich opcji.

  6. Anty-Che

    A co w zamian w 16 dywizji z której zabrano jedną brygadę ? Bedzie taka osłabina od tej pory ?

  7. Żołnierz

    Po co formować pułk saperów od nowa? Wystarczy odtworzyć pułk w Dęblinie na bazie istniejącego batalionu.

Reklama