Siły zbrojne
Pancerniacy i Podhalańczycy podporządkowani Żelaznej Dywizji. Docelowo - 12 batalionów

Minister Mariusz Błaszczak wziął udział w uroczystości przekazania w podporządkowanie 18. Dywizji Zmechanizowanej dwóch brygad – 1. Warszawskiej Brygady Pancernej i 21. Brygady Strzelców Podhalańskich.
Jesteśmy w trakcie procesu formowania 18. Dywizji. To jest kolejny etap na drodze prowadzącej do sformowania związku taktycznego jakim jest czwarta dywizja Wojska Polskiego. Ta dywizja operuje na wschodzie Polski, ze względu na to, że dzisiejsze zagrożenia właśnie są z tej strony naszego kraju. To nie przypadkiem wschodnia flanka NATO stanowi szczególny przedmiot zabiegów sojuszu Północnoatlantyckiego. To nie bez przyczyny w Polsce stacjonują wojska amerykańskie, wojska brytyjskie, wojska rumuńskie i chorwackie. To nie bez przyczyny na Łotwie stacjonują wojska polskie. W Rumunii także stacjonuje Wojsko Polskie. Chodzi o bezpieczeństwo na wschodniej flance NATO
Dowódca 18. Dywizji gen. dyw. Jarosław Gromadziński podkreślił, że działające od roku w Siedlcach dowództwo 18. Dywizji jest pierwszym dowództwem polskiej dywizji o strukturze NATO-wskiej, co ułatwia współdziałanie z sojusznikami. Zwrócił też uwagę, że brygady tworzące nową dywizje - dwie istniejące i jedna formowana – będą się składać z 12 batalionów i odpowiadać potencjałowi czterech brygad. "To świadczy, że stawiamy na budowę potencjału bojowego, a nie administracyjnego" – podkreślił gen. dyw. Gromadziński.
Zapewnił, że formowanie nowego związku taktycznego i składających się na niego jednostek odbywa się zgodnie z planem. Do 2020 r. 18. Dywizja ma się składać z trzech brygad i pułku logistycznego, a 2021 r. powstanie pułk artylerii, pułk przeciwlotniczy, pułk saperów i batalion rozpoznawczy.
1. Brygada Pancerna w Warszawie, Siedlcach i Chełmie wraz z podległymi jednostkami wchodziła dotychczas w skład 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej; 21. Brygada Strzelców Podhalańskich była podporządkowana bezpośrednio dowódcy generalnemu rodzajów sił zbrojnych.
18. Dywizja Zmechanizowana im. gen. broni Tadeusza Buka nawiązuje do tradycji 18. Dywizji Piechoty z II RP, zwanej żelazną i wsławionej walkami w wojnie 1920 r.
W skład 18. Dywizji Zmechanizowanej wejdą trzy brygady: oprócz dwóch istniejących włączonych w jej skład będzie to 19. Brygada Zmechanizowana z Lublina, której formowanie rozpoczęło się w czerwcu tego roku, pułk logistyczny (którego formowanie rozpocznie się w październiku tego roku), pułk artylerii przeciwlotniczej oraz batalion rozpoznawczy. Sformowany zostanie także pułk inżynieryjny z przeznaczeniem do wykonywania zadań na rzecz 18. Dywizji.
Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.